A fahéj nem csak tej vagy zabkása ízesítésére kiváló, hanem illatosításra is, és bárhol könnyen beszerezhető. Ennek a fakéregből készült fűszernek azonban rengeteg egészségügyi hatása is van. Sokféle fahéj kapható, a világ fahéjtermelésének 90%-a Dél-Indiából és Sri Lankáról származik, a fennmaradó 10%-ot pedig Madagaszkár, Vietnám, és Kína szolgáltatják.
A fahéj jótékony hatásai a következők:
1, Véralvadás gátló (éppen az említett kumarinok miatt)
A legismertebb a Kínából származó fajta, ám a Sri lankai a legjobb minőségű. Sri Lanka korábbi neve Ceylon és a Ceylon fahéj sokkal jobb, mint a Cassia fahéj. Ez utóbbi kumarin tartalma magas, ami nem kívánatos, míg a Ceylon fahéjé alacsony.
és így megakadályozhatja a trombózis kialakulását, de éppen ezért véralvadás gátló gyógyszerekkel (amik szintén kumarint tartalmaznak) nem jól kombinálhatók.
2, Anti-mikrobiális
A fahéjban található olajok meggátolják különféle bakteriális és gombás fertőzések elterjedését. Nem csak az emberi szervezetben hatékony, különféle ételek tartósítására is használható.
3, Agy működését serkentő
Csupán a fahéj illatától is javul központi idegrendszerünk működése. Jótékony hatással van a memóriára, a koncentráció képességre, a felismerő képességre, és a szem funkcióit is javítja.
4, Egészségesebb bélrendszer és a szív és érrendszeri megbetegedések is csökkennek
A fahéj magas rosttartalommal rendelkezik, és jó kalcium- és mangánforrás. A rostok és a kalcium eltávolítja az epe sókat a szervezetből, amely megvédi a vastagbelet és csökkenti a bélrák kialakulásának kockázatát. A koleszterin szintet is csökkenti, így a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata is csökken. A magas rostanyagnak köszönhetően a hasmenés és a székrekedés is meggátolható segítségével.
5, Vércukorszint rendben tartása
A fahéj nagyon erős antioxidáns, így segít szinten tartani a vér glükóz szintjét.
6, Melegítő hatás
Megfázás vagy nátha esetén mindenképp fogyasszon fahéjat, hiszen felmelegíti szervezetét, és a baktériumok ellen is hatékonyan véd.