Az átlagvásárló szemében a zsír tiltólistás szóvá változott. Míg igaz, hogy sokszor az ételek olyan zsírokat tartalmaznak, amelyeket el szeretnénk kerülni, oda kell figyelnünk, hogy ne keverjük őket az alábbi öt zsírral, amelyek elengedhetetlen táplálékok a test és lélek egészségének megőrzéséhez.

Extra szűz kókuszolaj

A kókuszolaj laurinsavat tartalmaz, mely (kb. 40%-át képezi az olajnak) az anyatejben is megtalálható és hatékony vírusölő, baktériumpusztító. Kiváló segítséget nyújt a pajzsmirigy számára is, emellett nem emeli a koleszterinszintet, ha esszenciális zsírsavakban gazdag étrendbe illesztve fogyasztjuk. Mivel szinte csak telített zsírsavakat tartalmaz, így nem képződhetnek belőle transz zsírsavak, amik az érelmeszesedés legfőbb rizikó faktorai.

A candidiasisban szenvedőknek is nagy segítség lehet a kókuszolaj, mivel kaprilsavban is gazdag, ami hatékony gombaölő.

Halolaj

A halolaj omega-3 zsírsavakban gazdag, mint a DHA és az EPA. Emellett hasznos zsírsavak még a halolajban az alfa-linolénsav és a gamma-linolénsav.

Az amerikai Heat Szövetség kutatásai szerint az omega-3 zsírsavak lecsökkentik a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulását. Ez is egy ok, ami miatt a halolaj csökkenti a szívbetegségek kockázatát.

A halolaj emellett hatékony gyulladáscsökkentő és természetes antidepresszáns is, amely megvéd az Alzheimer-kórral és az ADHD-val szemben is.

Győződjön meg róla, hogy tiszta halolajat szerezett be, amely higanytól és egyéb szennyezőanyagoktól mentes.

Kanabisz olaj

A kannabisz olaj telis tele van aminosavakkal és esszenciális zsírsavakkal (EFA), amelyek a kevés fontos növényi alapú, teljes fehérjeforrás egyikévé teszik.

Az EFA-kban optimális arányban megtalálhatóak az omega-3 és omega-6 zsírsavak 1:3-hoz arányban, nem pedig 1:30-hoz, ami pl. a napraforgó olajra vagy a kukorica csíra olajra jellemző. Segítik megőrizni az immunrendszer egészségét és felelősek az egészséges bőrért, körömért és hajért. Emellett a magas EFA koncentráció a szívbetegségek megelőzésében is fontos, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, emellett a rák az artritisz és egyéb betegségek kockázatát is.

Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy az EFA-k elengedhetetlenül fontosak az agy és az idegrendszer fejlődéséhez és egészséges működéséhez és az egészséges sejtmembránok fejlődéséhez.

Avokádó

Az avokádó-félék egyszeresen telített zsírokban gazdagok, egy átlagos méretű gyümölcsben akár 22 gramm zsír is található. Vetekszik jótékony hatása a kókusz olajéval.

Emellett majd 20 esszenciális, az egészséges szervezetet segítő tápanyagot is tartalmaz, köztük rostokat, káliumot, E- és B-vitamint és folsavat.

Az avokádót könnyű tiszta formában beszerezni, ugyanis vastag héja megóvja az amúgy is kevés rovarirtótól és permettől.

Az avokádónak emellett még rengeteg, az egészségre jótékony hatása van, gyulladáscsökkentő, serkenti a zsírban oldódó tápanyagok felszívódását (mint a béta karotin és a lutein) és gátolja a szájban lévő rákos sejtek fejlődését. Íze semleges, tehát rengeteg módon ízesíthető az avokádó krém, vagy püré. Soha ne hiányozzon az étrendünkből!

Dió

A dió nem csak ízletes, de egyszeresen telített zsírokban is gazdag. Egy negyed csészényi dió a napi omega-3 zsírsav ajánlott bevitelének akár 95%-át is fedezheti (főleg ALA-t, alfa linolénsavat tartalmaz, ami értékes omega-3 zsírsav, de az EPA és a DHA értékesebb - ez van a zsíros tengeri halakban). A dió rendszeres fogyasztása ajánlott a szív- és érrendszerre kifejtett pozitív hatása miatt, emellett anti-tumor hatású, gyulladáscsökkentő és az agy egészséges működését is segíti. Fogyasszon dióféléket magában, salátákban, zöldséges ételekhez vagy gyümölcsökkel. Az ajánlott adag napi fél marék, mivel kalória tartalmuk igen magas.

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!