Több tanulmány is megerősíti a híres mondást, hogy az vagy, amit megeszel és ez kapcsolatban áll azzal, hogy mennyire élünk hosszú életet. Azok az ételek, amik a fogyásban segítenek általában az öregedést is lassítják.
1. Omega3
Omega3 vagy öregedésgátló zsír. Ha az ajánlott mennyiséget beviszi a szervezetbe, az csökkenti a koleszterinszintet, segíti a sejtek helyes működését, hozzájárul az agy egészségéhez, és felveszi a harcot a fertőzésekkel, ezzel csökkenti a rák, a stroke és az infarktus esélyét. A lenmag, diófélék és némely zöldlevelesek tartalmazzák az Omeg3-t, de a tengergyümölcse a legjobb forrása. A DHA-t, ez is egyfajta Omega3, a hidegvizekben is megtalálták, így a zsíros húsú halakban is megtalálható ez a remek összetevő.
Tipp: Vegyen 2 db 10 dekás lazac-,hering-,tavaszi pisztráng- vagy más zsíros húsú halszeletet és hetente vagy akár naponta is érdemes fogyasztani egy kis lenmaggal, dióval, szójaolajjal, spenóttal vagy kelkáposztával.
2. Figyeljen az antioxidáns bevitelre!
Az antioxidánsok lassítják az öregedés folyamatát azáltal, hogy védik a sejteket a káros szabadgyököktől. De pl. néhány közülük, mint a C-vitamin, vízben oldódóak. Ez azt jelenti, hogy csak 4-6 óráig marad a szervezetünkben, ezért állandó pótlásra szorul. A vibráló színű gyümölcsök és zöldségek tele vannak ezzel a betegséglegyőző anyaggal.
Tipp: Egyen minden étkezéskor egy zöldséget vagy gyümölcsöt,amik különböző színűek!
3. Duplázza meg a rostbevitelt!
A rost hatékonyan veszi fel a harcot a rák ellen, de segít a vércukorszint beállításában és támogatja a szívet is. Sőt, egy nemrég publikált amerikai tanulmányban bizonyították, hogy ha minden nap 10 gr-mal több rostot eszünk, mint általában, akkor 17%-kal csökkentjük a szívkoszorú ér miatti halálozást. A napi ajánlott mennyiség az 25-35 gr, de a legtöbben csak a felét vagy annál is kevesebbet esznek.
Tipp: Remek rostforrás a megfőzött lencse (8 gr fél csésze), főzött csicseriborsó (6 gr fél csésze), árpa (16 gr fél csésze), alma (4 gr egy közepes darabban) és málna (8 gr 1 csésze).
4. Ne egye tele magát!
Okinawában, Japánban már évszázadok óta erre esküsznek, emellett az alacsony kalóriát tartalmazó diétát követik, ami a tudományos kutatások szerint a hosszú élet titka. A lassú evés automatikusan segít a kalóriák ellenőrzését: Egy tanulmány szerint azok a nők, akik lassabban ettek sokkal inkább azt érezték, hogy teli ették magukat, mint azok, akik gyorsan ettek.
Tipp: A kulcs tehát, hogy akkor hagyja abba az evést, amikor még jól érezi magát és nem kidurran a sok evéstől!
5. Egyen elég egészséges zsírt!
A jó zsírok, mint a monotelített zsírsavak csökkentik a rossz LDL koleszterin szintet és növelik a szívvédő HDL koleszterin szintet, ezzel csökkentik az érelmeszesedés kialakulását. Emellett tanulmányok is bizonyítják, hogy a magasabb zsírbevitel hosszabb élethez vezet. Ideálisan a napi kalóriák 25%-át kell a zsíroknak fedezniük (44 gr egy 1600 kalóriás étrendben)
Tipp: Az egészséges zsírokat megtaláljuk a pisztáciában (7 gr= ¼ csésze), a mandulában (11 gr= ¼ csésze), 1 teáskanál olíva olajban (10 gr), vagy az avokádóban (3,5 gr= ¼ csésze)
6. Ne feledkezzen meg a fehérjékről!
A fehérje elmaradhatatlan építőkockája a napi megújulásnak, és majdnem minden sejtnek szüksége van rá. A megfelelő mennyiség elengedhetetlen a vitalítás megőrzéséért, főleg idős korban, amikor a sejtsérülés sokkal gyakoribb. A cél, hogy a napi kalóriabevitel 30%-a (120 gr egy 1600 kalóriás diétában) fehérjéből származzon.
Tipp: A legjobb fehérjeforrások a bőrtelen fehér húsok, mint a csirke, a sertés vagy a pulyka (10 dkg-ban kb. 21 gr), a zsírmentes tej (csészéjében 8gr), a tojásfehérje (2 db-ban 7gr) vagy a bab (1/2 csészében kb. 8gr