Az utóbbi évek vizsgálatai azt mutatták, hogy azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak olajos magvakat, határozottan ritkábban fordulnak elő a különböző szív- és érrendszeri megbetegedések. Nézzük meg, milyen hatással lehet a napraforgómag szervezetünkre.
A napraforgómag tápanyagtartalma
A napraforgómag E-vitaminban gazdag. Az E-vitaminról tudjuk, hogy egy erős antioxidáns vegyület, mely védi a sejteket a káros szabad gyököktől, segít megőrizni a DNS épségét. Emellett az E-vitamin fontos szerepet játszik a vérkeringés megfelelő működésében, valamint a vörösvérsejtek termelődésében. 100 g napraforgómag kb. 35 mg E-vitamint tartalmaz.
A napraforgómag tápanyagokban rendkívül gazdag.
B-vitamin, tiamin
A napraforgómag kiváló B-vitamin forrás, így segíti az agy és az idegrendszer működését. 100 g napraforgómag a napi szükséges B1-vitamin mennyiséget képes fedezni.
Réz
A réz fontos feladata bőrünk és hajunk egészségének megőrzése. 100 g napraforgómag kb. 1,5 g rezet tartalmaz. A réz emellett elősegíti az anyagcserét és védi sejtjeinket a Nap káros UV-sugaraitól.
A napraforgómag tehát egy kiváló táplálék, amit fogyaszthatunk nyersen, önmagában is vagy salátához keverve, illetve különböző ételek kiegészítőjeként. Íze kifejezetten kellemes, tápanyagtartalma pedig – mint láttuk – igen gazdag.
Omega 6 zsírsavakban is meglehetősen gazdag és ez nem túl jó, mivel ebből a zsírsavféleségből így is a kelleténél többet fogyasztunk. Az ideális omega6 - omega3 arány 3:1-hez, míg most nálunk ez az arány 20:1-hez. Ha megnöveljük a halfogyasztást, akkor jó lesz.