Ezek mindenféle témát érintenek, például: ne úgy üljön, ahogy; feküdjön egy bizonyos testhelyzetben; egyen kevés túrót; kenegesse krémmel a hasát; nyújtóztassa a hátát; legyen meg a napi 3 főétkezés. Ezek az ötletek egy idő után nagyon bosszantóak lehetnek.

És az eredmény: a végén nem fogja megállapítani, mi helyes és mi nem. Úgy érzi, Ön lesz a világ legrosszabb anyukája, és ezért bünteti magát. 

Olvassa el az alábbi tanácsokat, amelyek a terhesség alatti étrendhez adnak ötleteket. Megmutatja, mit szabad és mit nem, nyugodtan, bizalommal támaszkodhat rájuk.

Terhes diéta: Mit lehet enni?
 
Gabona és gabonafélék

A teljes kiőrlésű élelmiszerek jó hatással vannak Önre várandósság alatt, mivel nagy a rosttartalmuk. Ilyen ételek például a kenyér, rizs, tészta, búza, zabpehely. A nagy rosttartalom mellett tele vannak ásványi anyagokkal, továbbá magas a vastartalmuk. A várandós nők gyakran szenvednek székrekedéstől. Ez akár aranyérhez is vezethet, ami a harmadik trimeszterben veszélyes lehet. Az ásványi anyagokban gazdag ételek segítik a magzat fejlődését, és az Ön szervezetét is ellátják tápanyagokkal.

Gyümölcsök

Vitathatatlanul a táplálkozás legfontosabb eleme, főleg terhesség idején a gyümölcsfogyasztás. Tele vannak ugyanis létfontosságú ásványokkal, folyadékkal és antioxidánsokkal, amelyek nélkülözhetetlenek, amikor ketten laknak egy testben. A várandós étkezésnek tartalmaznia kell legalább 5 adag friss vagy fagyasztott gyümölcsöt naponta, ügyelve arra, hogy ne maradjon ki a fogyasztásuk. A gyümölcsök nagy előnye, hogy nem lehet őket nem megkívánni. Kis adagos fogyasztásuk során csökkentik a szervezet savtartalmát és enyhítik a székrekedést. Zsír és koleszterin-mentesek, könnyen elérhetők és fogyaszthatók.

Vitaminok, ásványi anyagok
 
Manapság már számos vitamin tabletta elérhető. Gyakran azt sem tudjuk, melyiket kellene megvenni. Vásárlás során figyelje a márkát és kerülje a túladagolást. Terhesség alatt a legfontosabb fogyasztandó ásványi anyagok:

•    Kalcium: (RDA 1000mg) megtalálható zöld ételekben, tejtermékekben, hüvelyesekben, diófélékben.
•    Cink: (RDA 15mg) teljes kiőrlésű gabonákban, brokkoliban, tojásban, sovány húsokban és a paradicsomban.
•    Vas: (RDA 30mg) teljes kiőrlésű gabonákban, zöldségekben, húsokban, hüvelyesekben, szárított zöldségekben és a tofuban.
•    Jód: (RDA 175mcg) jódozott sóban, tengeri ételekben, sajtban.
•    Szelén: (RDA 65mcg) tengeri ételekben és gabonákban.
•    Foszfor: (RDA 700mg) halban, tojásban, húsokban.
•    Magnézium: (RDA 360mg) minden babban, kesudióban, brokkoliban, tofuban.
•    Fluorid: (RDA 3.1mg) fluorozott vízben, tengeri ételekben és a teában.

Fehérje

Testépítés során nagy mennyiségben fogyasztják, de várandósság alatt is fontos mind a baba, mind az anyuka szervezetének. Étrendje nagy része tartalmazzon tejtermékeket, tojást, és húst. Aki vegetáriánus, fogyasszon tofut és szóját. A fehérjék mellett a vitaminok is nagyon fontosak, akárcsak az ásványi anyagok és esszenciális zsírsavak. Próbáljon minél többet fogyasztani belőlük.

Zsír

Azoknak a nőknek, akik egész életükben próbálták kerülni a zsíros ételeket, íme, egy jó hír: a szervezetnek igenis szüksége van zsírokra. Várandósság idején az esszenciális zsírsavak tartják fenn és fokozzák az anyagcsere működését. Ez azért fontos, mert a baba fejlődéséhez kalóriák és zsírok is kellenek. A normális fejlődéshez fontos az omega-3 és az omega-6 zsírsavak fogyasztása. Az esszenciális zsírok megtalálhatók például az olíva olajban, csukamájolajban, hal-, búzacsíra olajban, lenmagolajban és kókuszolajban is.
 
Terhes diéta: Mit ne együnk?
 
Tengeri herkentyű

Terhesség alatt a fogyasztásra nem ajánlott ételek élén a nyers hal áll. Továbbá ide tartoznak a kagylók, kardhal, cápa, és a shushi is. Mindegyik metil-higanyt tartalmaz, amely súlyosan károsíthatja a magzat agyi fejlődését. Mielőtt bármilyen halat fogyasztana, beszéljen nőgyógyászával! A nyers hal akár még baktériumokat is tartalmazhat, melyek fertőzést okozhatnak.

Hús

A nyers, nem eléggé hőkezelt húsokat jobb elkerülni. Baktériumokat és toxoplazmát is tartalmazhatnak. Ez parazitát is vihet a szervezetbe, amely nem tesz jót a magzatnak. Ha a fertőzés eléri a köldökzsinórt, a baba veszélybe kerülhet. Ezért a húsokat alaposan meg kell mosni és megfőzni. Kerülje a töltött szárnyasokat és az előre elkészített, fagyasztott húsokat, mert baktériumokkal fertőzöttek lehetnek. Habár a máj nagy adagú A-vitamint tartalmaz, károsíthatja a magzatot.

Mosatlan zöldségek, gyümölcsök

A gyümölcsökben, zöldségekben gyakran fellelhető a toxoplazma és a lisztéria baktériumok. A fertőzés elkerülése érdekében alaposan át kell mosni a gyümölcsöket, átdörzsölni egy puha kefével vagy fogyasztás előtt kálium-permanganát oldatban megmártani. Óvakodjon a nyers zöldségektől, főleg a kelbimbótól és a salátaöntetektől, mert káros vírusok, baktériumok lehetnek bennük.

Frissen facsart gyümölcslé

Igen, sajnos igaz! Kerülje a frissen facsart üdítőket, főleg azokat, amelyek nyitott pultnál kaphatók. E-coli és szalmonella baktériumokat is tartalmazhatnak. Próbáljon inkább pasztőrözött gyümölcslevet fogyasztani azok helyett, amelyek hűtőben vannak tárolva.

Nyers tojás

Ételmérgezést okozhat. Bár ételmérgezés ritkán befolyásolja a magzati fejlődést, attól még Ön nagyon megbetegedhet. Főzze meg rendesen a tojás fehérjét és a sárgáját is. Ne fogyasszon házi készítésű salátaönteteket és mártásokat, amelyekben nyers tojás van (majonéz, hollandi, Caesar saláta öntet). Próbáljon pasztőrözött tojást tartalmazó fogásokat enni.

Pasztörizálatlan mindennapi étkek

Ahogy már említésre került, ne fogyasszon nyers, pasztörizálatlan tejet vagy sajtot, mert egy potenciális ételmérgezés nem tenne jót. Kerülje a nyers tejet tartalmazó sajtokat: brie, camembert, feta, kéksajt. Válasszon kemény sajtokat, mert ezek nagy valószínűséggel pasztörizáltak. Ilyen például a cheddar, parmezán sajt.

Koffein

Ez is azok közé a dolgok közé tartozik, aminek csökkenteni kell a fogyasztását. Ne kell teljesen abbahagyni, inkább próbálja a napi adagot 100 mg alá csökkenteni. Ez kb. két kávénak felel meg. Ugyanis a magas dózisú koffein alacsony súlyú születéshez vezet. A koffein sajnos rengeteg termékben rejtve fordul elő. Próbáljon óvatos lenni, és amennyire lehet, csökkentse a koffein bevitelt. Íme, néhány termék, amely tartalmazza:

•    Kávé
•    Tea
•    Csokoládé
•    Kóla
•    Energia ital
•    Megfázás elleni orvosságok
•    Egyéb gyógyszerek
 
Beszéljen orvosával, hogy ezekből mennyit lehet fogyasztania várandósság idején. Ha nem tud leszokni a kávéról vagy teáról, igyon koffein menteset. Fogyasszon gyümölcsöket, egyen fehér csokoládét. Az energiaitalokat mindenképp kerülje el!

Konzervek

Egyszerű oka van a tiltólistán szereplő konzervnek. Lehet, hogy túl öreg vagy a víztartalma káros baktériumokat tartalmaz. A doboz belseje gyakran tartalmaz biszfenol-A-t (BPA), amely befolyásolja az endokrin szintet a szervezetben és károsítja a magzatot.

Gyógynövények

A gyógynövények hatása vitatott a várandós nőknél. Próbáljon kerülni minden gyógyteát és étrend-kiegészítőt terhesség alatt, mert nem lehet biztos benne, hogy milyen összetevőket tartalmaz. Ugyanis számos hamisítvány i forgalomban van, és egy laikus nem tud különbséget tenni az eredeti és a hamis között. Így, ismeretség hiányában akár a baba fejlődése is sérülhet. Néhány gyógynövény fogyasztása koraszülést eredményezhet. Koffein tartalmú növények is lehetnek benne. Ezért feltétlenül beszéljen orvosával, mielőtt bármilyen gyógynövényes terméket fogyasztana.

Zsírok

A túl sok zsír soha nem jó. A jó minőségű zsírok képesek karban tartani Önt várandósság alatt. Ilyenek az Omega 3-, Omega 6- és omega-9 tartalmú ételek. A telített zsírok azonban veszélyesek, növelhetik a koleszterinszintet is, túlzott súlygyarapodás is felléphet. ne a terhességet használja ürügyként, hogy olyan zsíros ételeket egyen, amilyeneket még soha.

Ne feledje, a baba születése után még mindig fontosak a zsírok a szervezetben. Ne egyen sok szalonnát, tejfölt, vajat, fánkot, süteményt, mogyoróvajat vagy hidrogénezett olajat sem a terhesség alatt, sem szülés után.

Alkohol és cigaretta

Ezek a termékek súlyosan árthatnak Önnek és a babának is. A két tényező gyakran összekapcsolható a szellemi vagy értelmi fogyatékos babák születésével. A magzati alkohol-zavarok (FASD) hamarosan előbukkannak, ha nem hagyja el ezeket a károsító tényezőket az életéből. Okozhat retardált növekedést, arc rendellenességet, idegrendszeri problémát, szív és gerinc kifejletlenséget, kognitív gondokat a babánál.

Kutatások alapján kis mennyiségű vörösbor fogyasztása jó mindkettőjüknek. Ez a mennyiség mindenkinél változó: van, aki egy pohárral, van, aki egy üveggel számol. Épp ezért a legegyszerűbb, ha egyáltalán nem iszik alkoholt. Az anyaság kiváló motiváció lehet a szenvedélyek megszűntetésére, hiszen senki sem akar rosszat annak, aki benne fejlődött hosszú időn keresztül.

Házi áruk és fagylalt

Mint minden tejterméket, házi sütiket is készíthetnek pasztörizálatlan tejből, ami, ahogy már említettem, baktériumos fertőzést okozhat. Ugyanez vonatkozik a házi készítésű fagyira is. Nem kell Magát megfosztania tőlük, de inkább ne otthon készítse, hanem vásárolja meg egy üzletben őket.

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!