2012-ben egy rangos svéd szaklapban jelent meg az ATTICA tanulmány, amelyben a szerzők azt vizsgálták, hogy a mediterrán étrend milyen hatást gyakorol a húgysavszintünkre.
Azt tapasztalták, hogy a mediterrán étrend mellett mind nőkben, mind férfiakban a húgysavszint jelentős csökkenése volt megfigyelhető. Megigyelések alapján a lúgosító étrend is hasonlóan kedvező hatással van a húgysavszint csökkenésére.
A mediterrán étrend rendkívül jó hatással van a köszvényre, a húgysavszint csökkentése révén.
Ez annál is inkább érdekes, mert a mediterrán étrend halban igen gazdag (a zöldségek, az olíva és a gyümölcsök mellett) és mégis a húgysav szint csökkenése egyértelműen megfigyelhető volt.
Hogy ezt megértsük, kicsit mélyebbre kell ásnunk. A sejtjeink örökítő anyaga a DNS, melynek a fele purin vegyületekből áll. A purin vegyületek lebomlása során keletkezik bennünk a húgysav, melynek mennyisége jelentős mértékben meghaladja a táplálék által bevitt húgysav mennyiségét.
Bizonyos betegségek, pl. rosszindulatú daganatok (kemoterápia), szívelégtelenség (vízhajtó gyógyszerek), veseelégtelenség, cukorbetegség, elhízás, komoly húgysavszint emelkedéssel járnak.
Az alkohol például a sör kivételével purin vegyületeket alig tartalmaz, mégis nagyon jelentős mértékben képes megemelni a húgysavszintünket.
Az is vitathatatlan ugyan akkor, hogy a purinban gazdag élelmiszerek szintén erősen emelhetik a húgysav szintet, de e helyzet itt is több mint érdekes.
Korábbi hitünkkel szemben ugyanis kiderült, hogy azok a növények, amelyeknek egyébként a purin tartalmuk magas (borsó, lencse, bab, mák, mogyoró, mazsola, 100 g-ban 75-150 mg purin vegyület van!), nem emelik meg egyáltalán a szérum húgysav szintjét. Tehát nem kell a köszvényes betegeket ezektől az ételektől eltiltani.
Minimális purin tartalmú élelmiszerek (0-30 mg) a tejtermékek, a burgonya, a gabonafélék, az összes gyümölcs és zöldség, a kókusz, a pisztácia, a dió, a bor.
Történelmi eleink a krónikák feljegyzései szerint gyakran szenvedtek köszvényben és többségük nagyon sok bort ivott. Apafi Mihály napi 10 literes borfogyasztása mellett ma azt mondanánk, nyilvánvalóan alkoholista volt.
Mint láttuk, az alkoholos italok purin tartalma elenyésző, viszont az alkohol sejtpusztító hatása révén, a bennünk termelődő purin vegyületek mennyisége nagyon jelentősen megnövekszik, ami révén a köszvény kialakulhat.
A magasabb húgysavszint még nem köszvény (férfiak 150-416 mikromol/l, nők 150- 360 mikromol/l). A magasabb húgysavszint miatt a szervezetünkben (főleg az ízületeinkben) húgysavkristályok csapódhatnak ki, és ott komoly gyulladást okozhatnak. Na , ez már a köszvény. A magas húgysavszint ennek csak az előszobája.