Egy kiváló módszer annak érdekében, hogy valaki egészségét javítsuk, ha rengeteg friss zöldséget biztosítunk számára, melyek nyersek, organikusak és helyben termesztettek (napi 70 dkg mindenkinek ajánlatosa lenne). A probléma az, hogy nem mindenki eheti meg nyersen a zöldségeket. Ennek kiküszöbölésére a dietetikus javaslata a zöldségek préselése.
Ajánlatos inkább bio zöldségeket fogyasztani, mint azokat, amelyeket hagyományosan termesztenek. Ez azért van, mert a hagyományosan termesztett zöldségeket általában műtrágyázzák és növényvédő szerekkel kezelik. Továbbá ionizáló sugárzáson és génkezelésen is keresztülmehetnek. Az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) szerint a gyomirtó szerek 60%-a, a gombaölő szerek 90%-a és a rovarirtó szerek 30%-a rákkeltő. Pusztítják az idegrendszert és számtalan egészségügyi problémához vezetnek, köszönhetően az erős és káros vegyületeknek.
A préselés kiváló módszer arra, hogy étrendünkbe jutassuk az elegendő mennyiségű friss zöldséget (és gyümölcsöt). Ez kevésbé időigényes, főleg ha jó minőségű facsaróval csináljuk.
Sokféle zöldség van, amelyek fogyasztása préselt vagy nyers formában kiváló hatású az egészségre. A leginkább ajánlott zöldségek a következők: spárga, cékla, karfiol, pitypang zöldje, vörös és zöld káposzta, karalábé, hagyma, fejes saláta, kínai kel, zeller, cikória, édeskömény, kelkáposzta, petrezselyem, spenót, paradicsomok, uborka, cukkíni, avokádó, kelbimbó, mustár zöldje, zöld, erős, piros és sárgapaprika, brokkoli, fehérrépa és metélőhagyma.
Magas szénhidráttartalmuk miatt a következő zöldségeket préselés nélkül ajánljuk fogyasztani: sütőtök, cékla, édes burgonya, répa, padlizsán. A burgonya szintén olyan zöldség, amelynek fogyasztása préselés nélkül ajánlott.
Hogy ízesebbé és még finomabbá tegyük a préselt zöldségeket, hozzáadhatunk bizonyos ízfokozókat. Ilyen természetes „adalékanyag” például a kókusz, amely kellemes ízt biztosít, és kiváló forrása a szervezet számára létfontosságú zsíroknak. A kókusz közepes láncú zsírokat tartalmaz, amely az egészségre nézve nagyon hasznos.
Az áfonya szintén az ajánlott gyümölcsök közé tartozik, hiszen a brokkolinál ötször több antioxidánst tartalmaz. Segít a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a stroke kialakulásának megelőzésében.
A lime-ot és citromot szintén hozzáadhatjuk a facsart zöldségekhez, mert azon felül, hogy remek ízt adnak, magas a C-vitamin tartalmuk is. A friss gyömbért is bátran használhatjuk, hiszen tanulmányok szerint gátolja a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, valamint megakadályozza az érelmeszesedést, csökkenti a koleszterin szintet és az LDL-koleszterin (rossz) oxidációját.
Mindent összevetve a zöldségek nagyon fontosak egészségünk szempontjából. Azok, akik nem tudják nyersen megenni, fogyasszák őket préselve.