A nyugati világ étrendjei főképp savasító ételekből állnak, amelyeket a modern betegségek fő okának tartanak. Több lúgosító étel fogyasztásával meggyógyíthatja szervezetét és helyreállíthatja teste megfelelő pH szintjét.
Ayurvéda diéta
Az Ayurvéda filozófiája azt tanítja, hogy betegségek akkor alakulnak ki a szervezetben, ha az életenergiái, vagy doshái között diszharmónia alakul ki.
Az ayruvédikus ételeket gyógyszerként fogyasztják, megelőznek és gyógyítanak különböző betegségeket.
Háromféle dosha van, mindháromhoz tartozik egy-két őselem.
Az első Vata, hozzá a levegő tartozik.
A második Kapha, hozzá a víz és a föld köthető.
A harmadik Pitta, hozzá pedig a tűz és a víz tartoznak.
Egy személy személyisége, erősségei és gyengeségei, mind a dosháitól függnek.
Az ételeket is kategóriákba sorolja, ízeik alapján, így lesznek a sós, édes, savanyú, és keserű csoportok. A fanyarság és a csípősség is meghatározó tényező.
A különféle egyensúlyi problémákat bizonyos ételek fogyasztásával lehet orvosolni. A joghurt vagy a saláta megnyugtatja a túlhevült Pitta-t, az olajos ételek pedig megnedvesítik a kiszáradt Vata-t.
Egyensúlyt visszaadó ételek
Az Ayurvédikus étrend visszaállítja a domináns doshák egyensúlyát, így optimális egészségi állapotot biztosít.
A dosha egyensúlyi problémák akkor fordulnak elő, ha például túl sok tűz és túl kevés víz található a szervezetben.
A túlzottan kevés víz elpárolog a tűz miatt, a túl sok víz azonban kioltja a tűzet. Ilyenkor csípős és fűszeres ételeket, víz alapú ételeket, és hűtő hatású ételeket fogyasszon az egyensúly visszaállítása érdekében.
Az elmélet az összes doshára és azok elemeire alkalmazható.
Savasító ételek
A modern életvitel okozta rohanás miatt gyakran egészségtelen, nem tápláló ételeket válsztunk. A nyugati étrend főképp többszörösen finomított, feldolgozott, és gyorsan elkészült ételekből áll.
Ilyenek például a fehér kenyér, a mikrósütőben elkészíthető ételek, a tejtermékek, a cukros édességek, az alkohol, a szénsavas italok, a kávé, a többszörösen telített zsírok, és a húsfélék.
Ezek az ételek mind magas savtartalommal rendelkeznek, megfelelő terepet biztosítva a betegségek elszaporodásának.
Lúgos-savas egyensúly
A főképp savas ételek fogyasztása felborítja a test lúgos-savas egyensúlyát, amely károsítja az egészséget. Savas környezet veszi körül a sejteket, fejfájást, fáradtságot, gyenge immunrendszert okozva. Ilyen állapotban a test könnyebben betegszik meg.
A lúgos ételek támogatják a sejtek egészségét.
Betegség esetén a sejtek pH szintje lecsökkenhet. A test ilyenkor kénytelen felhasználni a lúgos raktárakat a túlélés érdekében. A test azonban nem termel lúgot, ezért megfelelő mennyiségű lúgosító hatású ételt kell fogyasztani a szervezet egészséges egyensúlyának fenntartása érdekében.
Az ételek felépítése
Az étkezések 70-80 százalékban lúgosító ételekből álljanak, és csupán 20-30 százalékban savasítókból.
A teljes kiőrlésű ételek, a friss zöldségek, a mandula, a zöldséglevek, a lencse, a telítetlen zsírok, és a tiszta víz mind jó példái a lúgosító ételeknek.
A gyümölcsök, kivéve az avokádót, citromot, lime-ot, görögdinnyét, paradicsomot, grépfrútot és rebarbarát, mind savasítóak.
Sok gyümölcs elfogyasztás után savas lesz, ilyen például a banán és az alma is.
A citrusfélék önmagukban savasak, de elfogyasztás után lúgossá válnak.
Tartsa tehát azt is észben, hogy elfogyasztás után az ételek savasító és lúgosító hatása megváltozhat.