Az alábbiakban felsoroltuk azokat a lépéseket, amelyek támogatják a pH-egyensúly helyreállítását:

Lúgosítás - lúgosító étrend

1. Csökkentse a savas kémhatású ételek fogyasztását

Ha jelenleg nem megfelelően étkezik, akkor valószínűleg bizonyos dolgok fogyasztását el kéne hagynia, így az étrendjében kevesebb savas kémhatású táplálék szerepel majd. A következő savas ételek fogyasztását érdemes korlátozni vagy teljesen elhagyni az étrendből:

  • A feldolgozott húsok, például sonka, felvágott, szalámi, tartósított húsok, stb.
  • Magas nátriumtartalmú élelmiszerek
  • Hozzáadott cukrok
  • Feldolgozott gabonafélék, mint például a kukorica, búza, árpa, cirok, köles, rozs, tritikálé és fonio
  • Hagyományos húsok (marha, csirke, sertés)
  • Olajban sütött ételek
  • Tej- és tejtermékek
  • Mogyoró
  • A finomított gabonát tartalmazó táplálékok, beleértve a fehér rizst, fehér kenyeret, tésztát, gabonapelyheket stb.
  • Koffein
  • Alkohol

Vannak olyan, amúgy egészséges élelmiszerek, amelyek valamilyen szinten hozzájárulnak a savasodás kialakulásához, viszont korlátozott mértékben fogyaszthatóak. Ezek az élelmiszerek fontos tápanyagokat biztosítanak a szervezet számára, ezért mértékkel fogyasztva tökéletes részét képezik egy kiegyensúlyozott étrendnek.

  • A legtöbb magas fehérjetartalmú táplálék, mint például a hús és a tojás (ha lehetséges, válasszon szabadtartásos rendszert használó gazdaságból származó terméket)
  • Lencse és más hüvelyesek
  • Zab
  • Barna rizs
  • Teljes kiőrlésű kenyér
  • Dió

2. Étkezzen a lúgosító diéta szerint

Ha van egyáltalán olyan, hogy lúgosító diéta, akkor az olyan étrend biztosan az, amely sok zöld színű zöldséget és más lúgos kémhatású táplálékot tartalmaz. Mindig érdemes biogazdálkodásból származó élelmiszereket vásárolni, mivel az organikus, ásványi anyagban gazdag talajban nőtt gabonafélék sokkal lúgosabb kémhatásúak, valamint magasabb a vitamin- és az ásványi anyag tartalmuk is. Az alább felsorolt élelmiszerek képezik egy kiegyensúlyozott lúgosító diéta részét:

  • Leveles zöld színű zöldségek — kelkáposzta, mángold, cékla, pitypang, spenót, búzafű, lucerna stb.
  • Egyéb, nem-keményítőtartalmú zöldségek — gomba, paradicsom, avokádó, retek, uborka, jícama, brokkoli, oregánó, fokhagyma, gyömbér, zöldbab, endívia, káposzta, zeller, cukkini és spárga
  • Nyers élelmiszerek — A nyers gyümölcsökről és zöldségekről azt mondják, hogy biogén, vagyis "életet adó" táplálékok. A főzés során bizonyos lúgosító hatású ásványi anyagok úgymond elvesznek a táplálékból. Ezért a nyers élelmiszereket elsősorban nyersen fogyassza el, készítsen gyümölcs- vagy zöldséglevet belőlük, esetleg kissé párolja meg a gyümölcsöket és zöldségeket. A legideálisabb az lenne, ha az élelmiszerek egy nagyobb részét nyersen vagy enyhén párolva fogyasztaná el, mivel a nyers táplálékok nagy mennyiségben biztosítják a szervezet számára a lúgosító kémhatású ásványi anyagokat.
  • Szuperélelmiszerek— maca gyökér, spirulina, alga, csontleves és olyan zöld por keverékek, amelyek klorofillt tartalmaznak
  • Egészséges zsírok — kókuszolaj, MCT olaj vagy szűz olívaolaj (zsírok a vadon fogott halakban, szabadtartású marhák húsában és tejéből készült vajban, szabadtartású csirkék tojásában, dió- és magfélékben találhatóak, és kiváló részét képezik az egészséges étrendnek, még ha nem is feltétlenül lúgosító hatásúak)
  • Keményítőtartalmú növények — édes burgonya, karalábé és cékla
  • Növényi fehérjék — mandula, veteménybab, holdbab és más babfélék
  • A legtöbb gyümölcs — Érdekes, de az olyan savas kémhatású gyümölcsök, mint a grapefruit és a paradicsom nem okoz savasodást a szervezetben. Sőt, épp az ellenkezőjét teszik: hozzájárulnak a szervezetben a lúgos környezet kialakításához. A citrusfélék, a datolya és a mazsola mind nagyon erősen lúgos kémhatású, ezért segít megakadályozni az acidózis kialakulását.
  • Zöld italok (zöldséglevek) - A zöld színű zöldségekből és por alakban kapható fűfélékből készült italok tele vannak lúgosító anyagokkal és klorofillal. A klorofill szerkezetileg az emberi vérre hasonlít, illetve lúgosítja is a vért.
  • Almabor ecet — Az almabor ecet ízre savasnak tűnhet, de valójában segít helyreállítani a pH-egyensúlyt.

A jelenlegi egészségügyi állapotától és a céljaitól függően még nagyobb sikert érhet el a savasodás visszafordításában, ha lúgosító, nagyon alacsony szénhidrát-bevitelű ketogén diétát folytat. A ketogén diéta és a diéta során fogyasztott táplálékok támogatják a pH-egyensúly visszaállítását, főleg az egészséges zsírok és olajok, mindenféle leveles zöldségek, porított formában kapható zöldségekkivonatok és szuperélelmiszerek.

A legtöbb magas fehérjetartalmú élelmiszer sav-képző tulajdonsággal rendelkezik, ezért ha sok húst és állati eredetű táplálékot fogyaszt, akkor rendkívül fontos, hogy ezt lúgosító hatású növényi táplálékkal egyensúlyozza ki az étrenden belül. Ha alacsony szénhidráttartalmú diétán van, és csökkenteni szeretné a szervezetében a savasodás mértékét, akkor nyugodtan fogyassza a fentebb említett, illetve a következő élelmiszereket: hüvelyesek, babfélék, diófélék, illetve kisebb mennyiségben keményítőtartalmú növények (mivel ezek több cukrot és szénhidrátot tartalmaznak).

3. Fogyasszon lúgos vizet

A Vízkutatási Központ honlapján található információk szerint: "A felszíni vízrendszerekben a pH normál értéke 6,5 és 8,5 közé esik, a felszín alatti vízrendszereknél pedig 6 és 8,5 közé." Ez azt jelenti, hogy attól függően, honnan származik a víz, nagymértékben változik annak pH-szintje.

Amikor a víz pH-értéke 6,5-nél alacsonyabb, akkor "savasnak, lágynak és maró hatásúnak" számít. Ez pontosabban azt jelenti, hogy potenciálisan fém ionok, pl. vas, mangán, réz, ólom és cink mosódik a vízbe a víztározókból, vízvezeték szerelvényekből és csővezetékekből, valamint olyan bizonyos mérgező fémek, amelyeknek savanyú íze van. A legjobban úgy kezelhető a savas (alacsony pH-szintű) víz problémája, ha valamilyen semlegesítő anyaggal megemeli a víz pH-értékét.

A lúgos víz pont az, aminek hangzik: olyan víz, ami erősen lúgos kémhatású, 9-11 közötti pH-szinttel. Az is növeli a víz lúgosságát, ha pH-cseppeket vagy szódabikarbónát ad hozzá. A desztillált víz pH-szintje 7-es, vagyis semleges.

A fordított-ozmózisos vízszűrő használatával a víz kissé savas kémhatású lesz, vagyis a pH-érték valamivel alacsonyabb lesz majd, mint 7. A desztillált és szűrt víz lehet, hogy nem túl lúgos kémhatású, de a pH-egyensúlyt tekintve még mindig jobb választás, mint a csapvíz vagy a tisztított palackos víz, amelyek sokkal savasabbak.

4. Csökkentse a gyógyszereknek, méreganyagoknak és vegyszereknek való kitettségét

A sok különböző féle gyógyszer, vegyszer, szennyező- és méreganyag megzavarhatja a pH-egyensúlyt és hozzájárulhat a savasodás kialakulásához - ilyen például az alkohol, a koffeint tartalmazó termékek, az acetolazamid, az ópiodok, a nyugtatók, a szénsav-anhidráz-gátlók, a nem szteroidos gyulladásgátló gyógyszerek és az aszpirin. Más típusú mérgezések és kémiai vegyszerek is okozhatnak savasodást a szervezetben, amelyek súlyos esetben akár nagyon veszélyesek is lehetnek.

Fontos, hogy az ember foglalkozzon az eddig fel nem derített egészségügyi problémáival, amelyek miatt gyakran gyógyszert kell szednie. Például az alváshiány, a stressz, a mozgásszegény életmód vagy akár az allergia az, ami hozzájárul az egészségügyi problémái kialakulásához? Próbálja meghatározni, mit kell tennie azért, hogy természetes módon később csökkenthesse a jelenleg szükséges gyógyszerek mennyiségét. Ha olyan környezetben él vagy dolgozik, ahol magas a légszennyezettség mértéke, tegye meg a szükséges lépéseket azért, hogy a lehető legjobban megvédhesse magát a szennyezés káros hatásaitól.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!