A szervezet megfelelő pH szintjének fenntartása miatt az étrend 60-80 százalékát lúgosító ételekből kell összeállítani, amelyek biztosítják a megfelelő sejt- és szövetműködést, és segítik a szervfunkciókat. 

A nemzeti és regionális indiai étrend nagy része lúgosító hatású, ez főképp a sokféle vegetáriánus ételnek köszönhető. 

Általánosságban a legtöbb zöldség, gyümölcs, gyógy- és fűszernövény lúgosító. A feldolgozott élelmiszerek, a vörös húsok, szárnyasok, tojás, halfélék, tengeri ételek, magvak, hüvelyesek és gabonafélék pedig savasítóak.

Gyógy- és fűszernövények

Az indiai ételek ízét, aromáját, állagát, színét, és csípősségét is biztosítják, ételeik alapja. 

A koriandert nap mint nap használják levesek, italok, chutney-k és curry-k ízesítésére. 

A fahéjat rizsételekbe, curry-be, húsételekbe, és desszertekbe teszik. 

A sáfrány az édes és a sós ízek kiemelésére is kiváló, a kurkuma pedig majdnem mindegyik lencsés, zöldséges, vagy húsos ételt feldob. 

Egyéb gyakori ízesítők a gyömbér, a fokhagyma, a fekete és a fehérbors, a kömény, a mustármag, az édeskömény, a szegfűszeg, a kardamon, a szerecsendió, a citromfű, a görögszéna, a kapor, és a zellermag. 
A tradicionális india fűszerkeverékek között meg kell említeni a masalákat (goda, garam, tandoori) és a porokat is (curry, sambhar). 

A legtöbb gyógy- és fűszernövény lúgosító hatású, ahogyan a tengeri só is, ám a jódosított asztali só savasít. 

Zöldségek

Az indiaiak közül több, mint 700 millió fő vegetáriánus életmódot folytat. Nem meglepő tehát, hogy a világon elterjedt vegetáriánus ételek nagyja indiai ihletésű. A padlizsánt, cukkinit, paradicsomot, burgonyát, zöldbabot, borsót, répát, brokkolit, karfiolt, és a spenótot is előszeretettel használják fel ételeikben. Ezek a zöldségek mind lúgosító hatásúak, főképp a paradicsom, a gomba, a répa, a zöldbab és a cuukkini. 

A legtöbb indiai vegetáriánus étel a zöldségek megpirításából áll, ezt fűszerekkel ízesített olajban teszik. Az olívaolaj ugyan lúgosító, de a legtöbb növényi eredetű étolaj enyhén savasító, amely megváltoztathatja az elkészült étel lúgosító hatását. 

Gyümölcsök 

Mind az édes, mind a sós indiai ételek gyakran tartalmaznak friss és szárított gyümölcsöket. A leggyakrabban használt gyümölcsök a mazsola, a datolya, a sárgabarack, a mangó, a guava, a licsi, az őszibarack, a kókusz, valamint a citrom és a lime. Mindegyik lúgosító hatású, leginkább a datolya és a mazsola, de a mangó, a barackfélék, és a citrusfélék is erősen lúgosító hatásúak. A kókusz enyhén lúgosító hatású, az indiai konyha elengedhetetlen összetevője. 

A sárgabarack vásárlása nem olcsó Indiában, ezért inkább a ritkábban főzött, ünnepies bárány, csirke, és vegetariáns curry ételekbe használják. A mazsolát a húsos curry-kbe és a sós chutney-kba használják, a mangóval pedig az édes chutney-t, fagylaltot, lassi-t és yoghurtot készítenek. 

Egyéb ételek

A többi, egyébként egészséges és tápláló india étel enyhébben vagy erősebben savasító hatású, mint a rizsételek, a bárány, a csirke, a szárított bab, a kesudió, a mogyoró, a pisztácia, a túró és a joghurt. 

Néhány alapétel viszont épp lúgosító, mint a ghee, a mandula, vagy a lencse. A ghee egy finomított vajféle, tehéntejből készítik. Csak ezek a tehenek nem  négy lábú tejgyárak!Sokkal kevesebb ,de sokkal értékesebb tejet adnak, mint agyonnemesített fajtáik. Míg a tradicionális vaj savasító hatású, a ghee enyhén lúgosító. 

A legtöbb olajos magféle savasító hatású, kivéve a mandulát, amelyet az indiai konyha darálva curry-kben használ fel, vagy apróra darabolva desszerteket díszít.

Ne feledjük! Az indiai konyha világszerte híresebb és jobban megbecsült, mint a kínai. A felhasznált zöldségek és fűszernövények sokasága, még a mediterrán konyha változatosságát is felülmúlja.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!