A frakcionált kókuszolajról:

Idővel a frakcionált kókuszolaj egyre népszerűbb lett és egyre több országban kezdték használni. A nyers kókuszolaj egészséges és nem tartalmaz adalékanyagokat. Erős aromája és sűrű állaga miatt azonban nem használható speciális esetekben, ezért készítették el a frakcionált kókuszolajat.

A frakcionált kókuszolaj úgy készül, hogy feldolgozzák és finomítják a szűz kókuszolajat, ezáltal nagymértékben eltávolítják a hosszú triglicerid láncokat. A normál kókuszolajhoz képest a frakcionált gazdagabb kaprilsavban és kapriksavban. Először a tiszta kókuszolajat hidrolízissel dolgozzák fel, majd gőz-desztilláción esik át, így válik az olaj végül frakcionálttá.

A hosszú triglicerid láncok eltávolításával a kókuszolaj stabilabbá válik, valamint hosszabb ideig is eltartható, vagyis kevésbé romlik meg. A frakcionált kókuszolaj hidratál, antioxidáns hatású, és számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik. A tiszta kókuszolajhoz képest ez a változat nem marad szilárd szobahőmérsékleten. Egy kicsit drágább, mint a normál kókuszolaj, de teljes mértékben megéri az árát.

A frakcionált kókuszolaj felhasználása és jótékony hatásai:

Alább olvashat a frakcionált kókuszolaj főbb jótékony hatásairól és felhasználási módjairól:

1. Főzés:

A frakcionált kókuszolaj kiválóan felhasználható főzési célokra. Nem romlik meg könnyen, ezért elég sokáig eltartható. Mivel az olaj elég jól ellenáll a magas hőmérsékletnek, ezért biztonságos módon felhasználható akár a főzés során is. Mivel nem tartalmaz transz-zsírokat, ezért fogyasztásával hozzájárul az egészséges szív fenntartásához.

2. Bőrápolás:

A frakcionált kókuszolajat széles körben használják a bőrápoló termékeket gyártó cégek. Hajápoló olajokat, testápolókat és krémeket, ajakbalzsamokat, valamint más termékeket készítenek belőle. Ezeken kívül pedig még a szappan elkészítéséhez is felhasználják a kókuszolajat.

3. Aromaterápia:

Több millió ember használja arra az aromaterápiát, hogy ellazuljon és megszabaduljon a stressztől, az izomfájdalmaktól és a különböző egészségügyi problémáktól. Ehhez pedig különféle növényi kivonatokat és illóolajokat használnak. Az illóolajok nyers formájukban azonban elég erősek lehetnek, ezért használatuk során égethetik a bőrt vagy kiütést is okozhatnak. Ha hordozóolajra van szüksége, amellyel felhígíthatja ezeket az olajokat, akkor válassza a frakcionált kókuszolajat. Ezzel ugyanis számos olyan illóolaj elkeverhető, amelyet az aromaterápia során használnak.

4. Bőrhibák eltüntetése:

Ha más illóolajokkal masszírozzák a bőrbe, akkor a kókuszolaj hatékonyan segít a bőrhibák eltüntetésében. Különösen hatékony például a narancsbőr esetében. Ezen kívül gyakran használják a pattanások és hegek eltüntetése miatt.

5. Hidratálja a bőrt:

Habár a feldolgozás után nem tartalmaz laurinsavat, a frakcionált kókuszolaj akkor is kiváló hidratáló anyag. Napozás vagy fürdés előtt masszírozza az olajat a bőrébe, ezáltal a bőre puha marad. Az olaj nem csak tápanyagokkal látja el a bőrt, de megakadályozza azt is, hogy nagymértékben kiszáradjon és hámlani kezdjen. A bőr könnyen felszívja, az olaj nem tömíti el a pórusokat túlzott mértékben, ezért mindenféle bőrtípussal rendelkező ember számára jó választás lehet. Még az érzékeny bőrűek és nyugodtan használhatják anélkül, hogy aggódniuk kellene. Ha nem túlzottan szereti olajjal átmasszírozni a bőrét, viszont meg szeretne szabadulni a száraz bőrtől, akkor keverje össze az olajat tusfürdővel. Ehhez fürdés előtt tegyen néhány csepp olajat a tusfürdőbe, majd használja azt rendeltetésszerűen. Miután leöblítette a tusfürdőt vízzel, a bőre puha és fényes lesz.

6. Hajápolás:

A frakcionált kókuszolajból házilag tápláló hajpakolás is készíthető. Az olajtól nem fog ragadni a fejbőr, könnyed aromájával pedig egyszerűbb megbirkózni, mint az erősebb illatú szűz kókuszolajjal. Összekeverhető olívaolajjal és jojoba olajjal, ha forró olajos masszázzsal szeretné kényeztetni a fejbőrét. Az olaj segít a göndör haj karbantartásában és száraz haj kezelésében, mivel visszaállítja a fejbőr hidratáltságát. A kókuszolaj összekeverhető az éppen használt hajkondicionálóval is. Miután besamponozta a haját, keverjen néhány csepp kókuszolajat a rendszeresen használt hajkondicionálójába. Ezt vigye fel a fejbőrére és a hajára, majd néhány percig hagyja fent. Ezután sok vízzel öblítse le; a haja selymes és ragyogó lesz.

7. Borotválás:

Bőrét előkészítheti úgy a borotválásra, ha bemasszírozza a bőrét egy kicsi frakcionált kókuszolajjal. A bőr ugyanis puha és hidratált lesz tőle, ezáltal elkerülhető a bőrirritáció és az is, hogy megvágja magát a borotvával. Az olajból néhány cseppet akár a borotvahabhoz is hozzákeverhet, ezáltal a hab jobban megpuhítja a szőrszálakat.

8. Antibakteriális hatású:

A frakcionált kókuszolaj enyhén antibakteriális hatású. Ha olyan illóolajokkal keveri össze, amelyek erős gombaölő tulajdonságokkal rendelkeznek, akkor a kókuszolajjal felgyorsítható a sebek gyógyulása. Például, ha az olajat teafa olajjal keveri össze, akkor egy erős antibakteriális olajos oldatot kap. Ezt a keveréket felviheti a vágásokra és sebekre, ezáltal csökkenti a fertőzés és a vérmérgezés kialakulásának kockázatát.

Ehető-e a frakcionált kókuszolaj?

A frakcionált kókuszolaj fogyasztását illető biztonsággal és felhasználással kapcsolatban sok tévhit kering az emberek között. Míg a kókuszolaj biztonságosan használható főzésnél, észben kell tartani, hogy nem tartalmaz laurinsavat. A szűz kókuszolaj azért rendelkezik annyi jótékony hatással, mivel speciális anyagok és vegyületek találhatóak benne. Ezen kívül nagyon kevés más táplálék tartalmazza ezeket az anyagokat, ezért is olyan különleges. Emiatt például érdemesebb a szűz kókuszolajat választani a főzés során a frakcionált kókuszolaj helyett.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!