Lássunk pár olyan ételt, amik a legvalószínűbb, hogy székrekedést okoznak.
1. A túlságosan feldolgozott ételek
A túlságosan feldolgozott ételek nem nagyon tartalmaznak étkezési rostokat, amik elengedhetetlenek a jó emésztéshez és a székrekedés elkerüléséhez. A rost leköti a méreganyagokat a vastagbélben, valamint a vizet is leköti. Ez segíthet székletének egyszerűbben továbbjutni, mivel lágyabbá teszi azt. Mindezeket jól megértve tehát a túlságosan feldolgozott ételek nem tartalmaznak elegendő rostot, amik nehezíthetik a székletet, ami székrekedéshez vezethet fogyasztásuk esetén. Emellett ezen típusú élelmiszerek általában magas cukortartalommal rendelkeznek, ami szintén vezethet székrekedéshez.
2. Vörös húsok
Ha székrekedéssel küzd, a vörös hús az első, amit jobb, ha elkerül. A probléma az, hogy a vörös húsok sok zsírt tartalmaznak, viszont nagyon kevés rostot. Ezen felül a vörös hús igen gazdag protein rostokban, amit szervezetének nagyon nehéz lebontani. Ezek együtt lassú emésztéshez vezethetnek, ami nagy eséllyel eredményezhet székrekedést. Mindezek ellenére, ha szereti a vörös húsokat és nem szeretne felhagyni fogyasztásukkal, fogyasszon hozzájuk zöldséget köretként.
3. Tejtermékek
Igaz, hogy a tejtermékek egészséges ételek és rengeteg hasznos tulajdonsággal rendelkeznek a teljeskörű egészség számára, ennek ellenére okozhatnak székrekedést. Általában az olyan ételek, mint a tej, a fagylalt, a tejföl és a sajt nagy mennyiségű zsírt tartamaznak, viszont rostokat egyátalán nem. Jól ismertek arról, hogy a gyerekeknél gyakran okozhatnak szorulást, ám a felnőttekre is hasonló hatással lehetnek. Tanulmányok bizonyítják, hogy a felnőttek számára a sajt az egyik fő okozója a székrekedésnek. Ez persze nem jelenti azt, hogy mellőznie kéne a tejtermékeket az étrendjéből, mindössze annyit jelent, hogy mérsékelten fogyassza őket, lehetőleg olyan ételekkel együtt, amiknek magas a rost tartalma.
A joghurt kivételt képez, mivel probiotikumokat tartalmaz – ezek olyan mikroorganizmusok, amik alapvetőek a megfelelően működő emésztőrendszerhez és annak egészségéhez is.
4. Koffein
Furcsának tűnhet, hogy a koffein székrekedést okozhat, mivel sokaknál előfordul a kávéivás utáni sürgős mosdólátogatás igénye. Valójában ez nem a kávéban található koffein, ami ezzel a hatással jár, hanem egy másik anyag. Lehetséges, hogy észlelte már ugyanezt a hatást a koffeinmentes kávé fogyasztásakor is.
Másfelől viszont a koffein dehidratálja a szervezetet, ami székrekedést okozhat. Emiatt jobb, ha elkerüli az olyan italokat, amiknek magas a koffeintartalma.
5. Cukor
A magas cukortartalmú ételek, amik általában túlságosan feldologozott ételeket jelentenek, szinte egyátalán nem tartalmaznak rostokat. A sütemények, cukorkák, browniek, csokoládék és még sorolhatnánk – mind olyan ételek, amiket jobb, ha elkerül, amennyiben székrekedéstől szenved. Ez nem egyszerű, főleg ha édesszájú, de próbálja meg őket mértékkel fogyasztani és olyan ételeket fogyasztani mellettük, amik rostban gazdagok.