Az emberi szervezetben akkor alakul ki gombás fertőzés, amikor valamilyen gomba megtámadja a szervezet egy bizonyos részét, az immunrendszer pedig nem képes kezelni azt. A gomba képes megélni a levegőben, talajban, vízben és a növényekben. Néhány gomba pedig az emberi szervezetben él természetes módon.
A mikrobákhoz hasonlóan, léteznek jótékony és kártékony gombák. Amikor kártékony gombák támadják meg a szervezetet, nem könnyű kiirtani őket, mert a környezetben túlélhetnek és újra, meg újra megfertőzik a szervezetet.
De vajon kik vannak a legnagyobb veszélynek kitéve a gombafertőzésekkel szemben, mik a tünetei és milyen gyógymódok léteznek a leggyakoribb típusok esetén?
Gombás fertőzés gyakran előfordulhat az emberi szervezetben és ha gyorsan és megfelelően kezelik, akkor nem súlyos.
Azok, akiknek meggyengült az immunrendszere vagy antibiotikumot szednek, fogékonyabbak a gombás fertőzésekre. Szintén növeli a fertőzés esélyét a cukorbetegség és a daganatos betegség (illetve annak kezelése).
A leggyakoribb típusok
Lábgomba
A lábgomba gyakori gombás fertőzés, melynek alapvetően melegre és nedvességre van szüksége. Gyakran fordul elő sportolóknál és atlétáknál, hiszen a sportcipő, illetve zokni kiváló táptalaja lehet a gombás fertőzésnek. A nyári időszakban, meleg időjárásban megnő a kialakulás esélye.
A lábgomba tünetei
A lábgomba tünetei személyenként eltérőek lehetnek, a tipikus tünetek:
- vörös elszíneződés, hólyagok kialakulása az érintett területen
- a fertőzött bőr puha lesz és elkezd hámlani
- viszketés
- égő érzés
Diagnózis, kezelés, megelőzés
A viszkető bőr nem minden esetben jelenti a bőrgomba jelenlétét. Mikroszkópos vizsgálat segítségével azonban könnyen felállítható a diagnózis.
Különböző gomba típusok is okozhatnak lábgombát és a tünetek is eltérőek lehetnek. Gyakran elég a helyi, kenőcsös kezelés, de néha, súlyosabb esetben gyógyszer szedés is szükséges. A lábat mindig szárazon kell tartani.
A lábgomba megelőzésének legjobb módja, hogy a lábat folyamatosan szellőztetni kell, tisztán és szárazon kell tartani. Közös zuhanyzókban érdemes szandált vagy papucsot viselni.
Hüvelygomba
A hüvely gombás fertőzésének leggyakoribb oka a Candida albicans gomba. A Candida burjánzása felborítja a vagina baktérium és gomba normál egyensúlyát. Ezt okozhatja stressz, antibiotikum, nem megfelelő táplálkozás, a hormonrendszer egyensúlyának felborulása.
A Candida fertőzés emellett okozhat körömgombát és pelenkakiütést is.
A hüvelygomba tünetei:
- viszketés, duzzanat a hüvely környékén
- égő, fájdalmas érzés vizelés közben
- a bőr vöröses elszíneződése
- szokatlan hüvelyváladék
Diagnózis, kezelés, megelőzés
A gombás fertőzés klasszikus tünetei révén a betegség könnyen felismerhető. Fizikális vizsgálattal, mintavétellel felállítható a diagnózis.
A kezelés alapvetően a fertőzés súlyosságától függ, a legtöbb esetben krémekkel, tablettákkal, kúpokkal gyógyítható a betegség.
A gombás fertőzés megelőzésének fontos tényezője a kiegyensúlyozott táplálkozás és a megfelelő higiénia. A nem szűk, természetes alsónemű viselése is segít megelőzni a fertőzést.
Az ágyék gombás fertőzése
Az ágyék gombás fertőzése szintén gyakori bőrfertőzés. Ez a gomba imádja a meleg, nedves környezetet, ezért a test bizonyos részein gyakrabban fordulnak elő: belső combok, fenék, ágyék, stb. Párás és meleg időjárás esetén nagyobb valószínűséggel fordul elő.
Közepesen fertőző, gyakran direkt érintkezéssel vagy fertőzött tárggyal terjed tovább.
Tünetei
- a bőr vöröses elszíneződése
- égő érzés, viszketés, irritáció
- kör alakú, piros bőrkiütés
- repedés, hámlás
Diagnózis, kezelés, megelőzés
Megjelenése nagyon jellegzetes, ezért sokszor ránézésre diagnosztizálható. Bőrminta vételével is megállapítható a fertőzés.
Helyi, gombaellenes kenőcsökkel és megfelelő higiéniával könnyedén kezelhető.
Kerülni kell a műszálas ruhák viselését és nem szabad érintkezni olyan személyekkel, akiknél fenn áll a fertőzés lehetősége.