A melatoninról szóló tanulmányok mind megállapították, hogy a szervezet saját melatonintermelése segít abban, hogy el tudjunk aludni. Másrészről azonban a mesterséges melatoninnal foglalkozó kutatások eddig nem jártak túl sok sikerrel. Amit sokan nem tudnak, az az, hogy bizonyos táplálékokban természetes formában található meg a melatonin, amelyről már kimutatták, hogy megemeli a szervezet melatonin-szintjét, így jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy könnyebben el tudjunk aludni.
A kutatások abban mind egyetértettek, hogy minél több melatonin található a szervezetben, annál gyorsabban tudunk elaludni. Ezeket a kutatásokat azonban mind a szervezet saját melatonintermelésének vizsgálatával végezték. A melatonintermelést a tobozmirigy irányítja, méghozzá a nap mozgásának (reggel felkel és minden kivilágosodik, este lemegy és sötét lesz) alapján. Ezáltal könnyebben alszunk el, mivel a melatonin lelassítja a sejtanyagcserét.
A kor előrehaladtával, illetve a magas stresszszint miatt a szervezet melatonin-termelő képessége idővel csökkenni kezd. Emiatt krónikus álmatlanság alakulhat ki - ezzel pedig megnő bizonyos betegségekre a hajlandóságunk. A kutatások során alátámasztották, hogy a minőségi alvás hiánya számos krónikus betegség kialakulásával hozható összefüggésbe, egészen a krónikus kimerültségtől a feledékenységig.
A mesterséges melatoninról
Sajnálatos módon a mesterségesen előállított melatonin nem ugyanúgy hat az emberi szervezetre, mint a szervezet saját (endogén) melatoninja. Néhány tanulmány szerint a szintetikus melatonin jó hatással lehet azokra az emberekre, akiknek kis mértékben felborult a bioritmusuk - például elutaztak egy másik kontinensre, és az időzónaváltás-szindrómának nevezett jelenség tüneteit (jetlag) észlelik magukon.
Az elalvást segítő szintetikus melatoninnal kapcsolatban végzett kutatások azonban még kiábrándítóbb eredményekkel jártak. Néhány kutatás (többek között Dement és Vaughan 1999-ben készült tanulmánya) során például kiderült, hogy fiatalabb gyerekeknél számtalan mellékhatása lehet (például szédülés és fejfájás) a szintetikus melatonin szedésének.
Továbbá az is kérdéses maradt, vajon a szintetikus melatonin hatékony alvást segítő anyagnak nevezhető-e. Az amerikai Egészségügyi és Emberi Erőforrások Minisztériuma számára készítettek átfogó tanulmányt az Alberta Egyetem kutatói - ennek során a kutatók 932, 1999 óta publikált tanulmányt néztek át. A tanulmány végül ezt fogalmazta meg a szintetikus melatoninról:
• Nem kezelhetőek vele hatékonyan az elsődleges alvászavarok
• Nem kezelhetőek vele hatékonyan a másodlagos alvászavarok
• Nem találtunk rá bizonyítékot, hogy hatékonyan kezelhető vele a jetlag és a bioritmus felborulása
Táplálékok, amelyek természetes módon tartalmaznak melatonint
Nem nagyon ismert az a tény, hogy a vér melatoninszintjét természetes módon is növelni lehet: méghozzá bizonyos táplálékok elfogyasztásával.
Nemrégiben, a tájföldi Khon Kaen Egyetem kutatói rájöttek, hogy a szervezet melatoninszintjét bizonyos trópusi gyümölcsök elfogyasztásával is meg lehet emelni.
A kutatók 30 egészséges embert vizsgáltak azért, hogy megállapítsák, mely trópusi gyümölcsök emelik meg legjobban a szervezetben a melatonin szintet.
A kutatók hat különböző trópusi gyümölcsöt teszteltek le, méghozzá úgy, hogy a résztvevőknek felváltva egy hétig nagyon nagy mennyiséget kellett elfogyasztani egy bizonyos gyümölcsből, majd a következő héten "pihentek", vagyis nem kellett semmilyen gyümölcsöt sem fogyasztaniuk. Ez alatt az időszak alatt a kutatók folyamatosan megmérték a résztvevők vizeletének 6-szulfatoximelatonin szintjét, amit más néven aMT6-nak nevezünk.
Minél nagyobb volt az aMT6 szintje a vizeletben, annál több melatonin keringett a résztvevő véráramában.
Mindegyik gyümölcs fogyasztása során a kutatók megmérték a résztvevők aMT6 szintjét. Az aMT6 szintje bizonyos gyümölcsök fogyasztását követően (például az ananász, banán és narancs után) jelentősen megemelkedett. Az ananász esetében például a 6-szulfatoximelatonin 266 százalékkal nőtt, míg a banán esetében 180 százalékkal - majdnem a duplájára, továbbá a narancs 47 százalékkal emelte meg az aMT6 szintjét.
A többi gyümölcs csak mérsékelten növelte meg a melatonin szintet a résztvevők vérében.
Más, melatonint tartalmazó táplálékok
Egy másik kutatás során bebizonyosodott, hogy a fanyar Montmorency meggyben (Prunus cerasus) található természetes melatonin nem csak abban segít, hogy az ember gyorsabban el tudjon aludni, de javítja az alvás minőségét is. A kutatók egy nemzetközi csoportja által készített tanulmány szerint a hét napon át fogyasztott meggylé átlagosan 34 perccel növelte meg az éjszakai alvás hosszát - mivel felgyorsította az elalvás folyamatát és 5-6 százalékkal javított az alvás hatékonyságán.
Egy tájföldi tanulmány elkészítése során a kutatók megállapították, hogy a cseresznyelé természetes módon növelte meg a szervezetben a 6-szulfatoximelatonin szintjét a tanulmányban résztvevőknél - anélkül, hogy exogén vagy szintetikus melatoninra lett volna szükség.
Más táplálékok még, amelyekben természetes módon található melatonin, a zab, kukorica, gyömbér, paradicsom, banán, árpa és mangosztán.