Olykor, ha leállunk valamilyen táplálék fogyasztásával, hirtelen a szervezetünk azt kezdi a legjobban kívánni. Csak egy kicsit ha felhagy például a cukor fogyasztásával, azonnal tapasztalja majd, hogy napokig rettentően kívánni fogja.
Általánosságban ez egy olyan normális mellékhatás, ami az idő előrehaladtával elmúlik. Máskor a szervezet azt próbálja kifejezni, hogy valami baj van. Például nem a megfelelő táplálékokat fogyasztja, vagy nem eszik eleget, esetleg a főbb tápanyagokból nem juttat eleget a szervezetébe. De mik ezek a jelek, amelyek alapján érdemes változtatni a táplálkozásunkon? Felvettük a kapcsolatot a diatetikus Ilyse Schapiro-val, akik összeállította nekünk az alábbi listát.
1. Folyamatosan fáradt.
Mi lehet az oka? Alacsony a szervezetében a vas-szint.
A vas egy olyan esszenciális ásványi anyag, amely segít abban, hogy energikusak tudjunk maradni, mivel az oxigénszállításban vesz részt, és hozzájárul ahhoz, hogy a szervezet a legjobb képessége szerint tudjon funkcionálni. De ha kevés vas van a szervezetünkben, akkor természetesen fáradtak vagyunk. A szervezetünk ugyanis egyedül képtelen előállítani annyi vörös vérsejtet, amennyi az oxigénszállításhoz szükséges, és ahhoz, hogy energikusak tudjunk maradni. Schapiro szerint ez az oka annak, hogy a vérszegénység (vagyis az alacsony vas-szint) egyik legfontosabb tünete a kimerültség.
A megoldás: Schapiro azt javasolja, hogyha gyakran kimerült, fogyasszon sok vasban gazdag táplálékot, például vörös húsokat, disznóhúst, szárnyashúst, tenger gyümölcseit, babot, sötétzöld levelű zöldségeket, vassal dúsított gabonaféléket és borsót. A Nemzeti Egészségügyi Intézet azt tanácsolja, hogy a 19-50 év közötti nők naponta körülbelül 18 mg vasat fogyasszanak el. Ha úgy gondolja, hogy vashiányos, kérjen időpontot az orvosához, és kérjen egy vérvételt - ennek során kiderül, megfelelő mennyiségű vas található-e a szervezetében. Ha vashiányos, akkor akár a vasat tartalmazó étrend-kiegészítők szedése is megoldást jelenthet (ezek néha akár 18 mg vasat is tartalmazhatnak). Fontos azonban, hogy csak akkor szedjen étrend-kiegészítőt, ha tényleg szükség van rá, mivel a Nemzeti Egészségügyi Intézet szerint a vas túladagolása olyan problémákat okozhat, mint a székrekedés, hányinger, alhasi fájdalom, hányás és szédülés.
2. Szeszélyes és rosszkedvű.
Mi lehet az oka? Nem eszik eleget, nem juttat elég kalóriát a szervezetébe.
Igen, tehát igazából ennek "csak" az éhség az oka. Schapiro szerint, hogy az energiaszintje és a vércukorszintje állandó legyen (ezek ugyanis nem csak azt biztosítják, hogy fizikailag érezzük magunkat jól, de azt is, hogy a kedvünk is jó legyen), meg kell bizonyosodnia arról, hogy elég kalóriát juttat a szervezetébe. Ez azt jelenti, hogy egy egészséges nőnek legalább 1200 kalóriát kell elfogyasztani naponta. És ha ez kevesebb? Akkor készüljön fel a hangulatingadozásokra, és sok más egészségügyi problémára is. Schapiro szerint az aktivitási szinttől függően, ennél sok több kalóriára lesz szüksége a szervezetünknek.
A megoldás: Schapiro azt tanácsolja, hogyha aktív, és szeretné fenntartani a súlyát, akkor fogyasszon el napi 1500-1800 kalóriát; míg ha fogyni szeretne, akkor körülbelül csak 1400 kalóriát egyen meg naponta.
3. Gyakran van székrekedése.
Mi lehet az oka? Nem fogyaszt elég rostot.
Ó, igen, a rost. Talán nem a legvonzóbb tápanyag, viszont elengedhetetlen a szervezet számára. A rost ugyanis segít abban, hogy a salakanyagok könnyebben átjussanak az emésztőrendszeren, azon belül is a beleken. És ha nem fogyaszt elég rostot? Nos, akkor ne csodálkozzon, ha székrekedése lesz.
A megoldás: Ha eddig nem fogyasztott túl sok rostot, akkor lassan kezdje el növelni a rostos táplálékok mennyiségét, így elkerülheti a görcsöket, a puffadást és a hasmenést. Egyen több babot, zabot, zabkorpát, árpát, citrusos gyümölcsöket, almát, epret, málnát, körtét, avokádót, lencsét, borsót, articsókát és brokkolit. És figyeljen rá, mennyi rostot fogyaszt: mivel a Gyógyszerészeti Intézet szerint az 50 év alatti nőknek naponta 25 gramm rostot kellene elfogyasztaniuk.
4. Szomorúnak érzi magát - sőt, mintha néha depressziós lenne.
Mi lehet az oka? Nem fogyaszt elég szénhidrátot.
Schapiro szerint a szénhidrátok csökkentése felgyorsítja a fogyást, viszont a szénhidrát-mentes diéta nagyon lecsökkenti a szerotonin szintet (ami egy olyan neurotranszmitter, ami a hangulatszabályozásban játszik szerepet) a szervezetben, így aztán depresszió is kialakulhat.
A megoldás: Ha szénhidrátmentes diétán van, akkor bizonyosodjon meg róla, hogy a nap során folyamatosan, eleget eszik, így megakadályozhatja a vércukor leesését és a hangulatingadozásokat. De a legjobb természetesen az, ha lassan megnöveli az elfogyasztott szénhidrátok mennyiségét. Schapiro szerint a lényeg a fokozatosságon van, így elkerülhető a vércukor hirtelen megugrása, illetve a gyors meghízás is. Kezdje a "jó szénhidrátokkal": reggelire például egy szelet teljes kiőrlésű kenyér, tízóraira egy alma, ebédre vagy vacsorára pedig egy kis édesburgonya vagy egy fél csésze barnarizs. Természetesen, ha úgy gondolja, hogy depressziós, a biztonság kedvéért mindenképp kérjen időpontot egy pszichológustól.
5. Csomókban hullik a haja.
Mi lehet az oka? Fontos tápanyagok hiányoznak a szervezetéből.
Schapiro szerint az olyan esszenciális tápanyagok, mint a protein, a vas, az E-vitamin, a magnézium, a szelén és a réz nem csak a szervezetünk, de a hajunk számára is létfontosságú.
A megoldás: A legjobb az, ha elkezd több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani. Ez egyszerűnek tűnik, de ezek a táplálékok mind nagy mennyiségben tartalmaznak vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek serkentik a hajnövekedést. Tovább fogyasszon több proteint is (csirkehúst, halat, pulykahúst, disznóhúst, dióféléket, görög joghurtot és tojást). Végülis, a haj főleg proteinből épül fel (tudta?), így enélkül az erősítő tápanyag nélkül a haja veszít a ragyogásából. Vasban gazdag táplálékokat is egyen bőven (például tökmagot, babot, lencsét és spenótot), mivel a szervezet alacsony vas-szintje is okozhat hajhullást.