A téli időszakban a hideg időjárás és a napsütés hiánya miatt a szervezet természetes védekező rendszere meggyengül. Szerencsére bizonyos ételekkel meggátolható a betegség, ezek közé tartoznak az ásványi anyagok, vitaminok, és fitokemikáliák, amelyek meggátolják a mikroorganizmusok szaporodását, erősítik az immunrendszert, és csökkentik a gyulladást és a megfázás egyéb tüneteit. 

A nyers, vegán ételek magas cinktartalmuk miatt csodákat tesznek, hiszen az emberi szervezetnek több mint 300 enzimreakcióhoz elengedhetetlen a cink fogyasztása. Ezek az ételek például a szezámmag, mustármag, zeller, babfélék, mandula, kesudió, teljes kiőrlésű termékek, tökmag, napraforgómag, kakaópor. A szezonális betegségek tökéletes ellenszere, antibakteriális, gombaölő és immunrendszer erősítő tulajdonságokkal, nem csak a gyógyulást gyorsítja meg, de a vírusölő fehérvérsejtek termelődését is elősegíti. De figyeljünk arra is, hogy a cink a réz felszívódását akadályozza, tehát a cinkben dús étrend gyakran jár rézhiánnyal is. Ezért hetente kétszer kell enni egy-egy adag csirkemájat, és már nem kell számolnunk a réz hiányával (bármilyen másik máj is éppen ilyen jó rézforrás).

Bizonyos ételekkel és tápanyagokkal hatékonyan védekezhetünk a megfázással és influenzával szemben.

A D-vitamin szintén elengedhetetlen a téli időszakban, hiszen nem csak a csontokat erősíti, de a megfázás tünetei ellen is hatásos. Egy 2009-es tanulmány bizonyította a D-vitamin fogyasztás és a megfázás elleni védelem kapcsolatát. Kutatók 18.883 alany bevonásával készült vizsgálatban arra jutottak, hogy a legmagasabb D-vitamin szinttel rendelkezők betegednek meg a legkevésbé. Ezt a vitamint sajnos igen nehéz kizárólag étrenddel pótolni. Ha nincs napfény, napi 2000 IU D3 vitamin pótlása ajánlott felnőtteknek és 10 év feletti gyermekeknek is!

A keleti orvoslásban használt gyógynövények szintén remek immunrendszer erősítők. A kínai Astragalus például a test tonikjaként szolgál, gyorsítja az anyagcserét és elősegíti az emésztést. Immunrendszer erősítő tulajdonságokkal is rendelkezik, elősegíti a makrofágok (immunsejtek egy csoportja) termelését, melyek feladata a patogének felemésztése, köztük van a megfázásért és influenzáért felelős vírus is. A szárított Astragalus remekül felhasználható levesekben. 

Immunrendszert erősítő és fájdalomcsillapító hatóanyagokkal rendelkezik az Echinacea is, ez a gyógynövény több mint 50%-kal csökkenti a megfázás kialakulásának esélyét, és átlagosan 1,4 nappal csökkenti a vele járó kellemetlen tüneteket (amennyiben azonnal, azok megjelenésekor kezdi el szedni). Tinktúraként vagy salátákhoz, levesekbe adagolva fogyasztandó.     

A C vitamin nem hagyható ki. Napi 1g az ajánlott adagja az őszi-téli hónapokban. Ennyi van egy marék áfonyában és három citromban, meg három zöldpaprikában, ha nyersen fogyasztjuk el. A főtt burgonya C-vitamin tartalmával is érdemes még számolni, főleg ősszel (tavasszal már nem ). A K2 vitamin sajtból, savanyú káposztából, olajos halból, napi egy tojás sárgájából biztosítható. 

A nyálkahártyák nagyon fogékonnyá válnak a fertőző betegségekre (pl. influenza), ha nem fogyasztunk elegendő A vitamint. Sok A-vitamin van a májban és vajban. A sárgarépa, a sütőtök az A-vitamin elő-anyagaiban (béta-karotinokban) gazdag, csak úgy, mint a spenót, sóska, de mindegyiket felülmúlja az édesburgonya.

Fontos a megfelelő szelén bevitel pl. fokhagyma, brazil dió (pár szem) vagy két tojás fehérje formájában. A szelént természetes módon nem lehet túl adagolni, de étrend-kiegészítőkkel igen. Ilyenkor jellemző a fokhagyma szagú verejték, ami nem kívánatos. A napi 200 mikorgrammal szemben ilyenkor százszoros, ezerszeres dózisokról beszélünk!

Igen sok szilíciumot tartalmaz a cékla. A nagy falósejtek működéséhez a szilícium elengedhetetlen. Mindez 10dkg céklával már biztosítható naponta. 

Kellenek a jó olajok: napi egy evőkanálnyi olíva olaj salátán vagy mártásokhoz felhasználva (a liba és a kacsazsír is kiváló ebből a szempontból).

A gombák rézben és germániumban gazdagok és ezeknek a nyomelemeknek is nagy szerepük van az immunrendszer kifogástalan működtetésében.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!