A hónaljtáji bőrsötétedés nem betegség, mint azt sokan gondolják.
Ez a bőr egy elszíneződése a hónalj tájékán, amely sötétebb a test többi részéhez képest. Ez a jelenség hasonló a barnuláshoz, amely akkor történik, amikor a bőr hosszabb ideig van kitéve a nap ultraviola sugarainak. A hónalj sötétedésének fő okai a borotválkozás, a szőrtelenítő krémek gyakori használata, a túlzott izzadás, a hónalj rossz szellőzése, az elhalt hámsejtek felhalmozódása, alkoholtartalmú dezodorok és izzadás gátlók használata, túlzott dohányzás és olyan egészségügyi problémák, mint a cukorbetegség vagy az elhízás.
A sötét hónalj nem ad okot aggodalomra, hiszen egyszerűen megszabadulhatunk tőlük egy-két otthoni praktika segítségével. Ezek a gyógymódok hatékonyak, biztonságosak, természetesek és olcsók, valamint mellékhatásaik sincsenek.
Néha azonban előfordulhat, hogy a sötét hónalj az acanthosis nigricans nevű betegség eredménye. Ilyen esetben forduljunk orvoshoz, mert az otthoni gyógymódok nem biztos, hogy használni fognak; megfelelő kezelésre van szükség.
10 módszer arra, hogyan szabaduljunk meg a sötét hónaljtól:
1, Burgonya
A burgonya enyhén savas kémhatása egyfajta természetes fehérítővé teszi a növényt. A sötét hónalj ellen csupán be kell kennünk a sötét felületet egy kis burgonya lével, és hamarosan világosabbá válik a bőr. A burgonyát kétféleképpen használhatjuk. Az egyik megoldás, hogy egy vékony krumpli szelettel dörzsöljük be a bőrt. A másik, hogy lereszeljük a burgonyát, a levével bekenjük az érintett bőrfelületet, tíz percig hagyjuk száradni, majd alaposan lemossuk langyos vízzel. A folyamatot meg is ismételhetjük a látványosabb és gyorsabb hatás érdekében. Az egyik előnye ennek a módszernek, hogy a burgonya nem okoz bőrirritációkat.
2, Uborka
Csakúgy, mint a krumpli, az uborka is rendelkezik természetes fehérítő tulajdonságokkal. Ugyanazzal a két módszerrel kezelhető a sötét hónalj: bedörzsölhetjük a bőrünket egy szelet uborkával, illetve a lereszelt uborka levét is használhatjuk. Egy másik opció, hogy az uborka levét kurkumával és pár csepp citromlével keverjük össze, majd ezzel a krémmel kenjük be a bőrt. Hagyjuk száradni félóráig, majd mossuk le langyos vízzel! Naponta vagy kétnaponta ismételhetjük a jobb eredményekért.
3, Szódabikarbóna
Ahhoz, hogy világosabb legyen a sötét hónalj, rendszeresen le kell radírozni. Egyszerűen készíthetünk természetes bőrradírt: keverjünk annyi vizet szódabikarbónához, hogy egy sűrű krémet kapjunk! Ezzel a krémmel leradírozhatjuk az érintett bőrfelületet, ezzel eltávolítjuk a hónaljban felgyülemlett halott hámsejteket, amelyek a sötét hónalj egyik fő okozói. A radír kitisztítja a bőr pórusait is. Másik lehetőségként, miután vízzel megmosakodtunk, szórjunk kevés szódabikarbónát a sötét részekre, hogy így világosítsunk a bőrön!
4, Kókuszolaj
A kókuszolajban található E-vitamin segít kivilágosítani a bőrt. A sötét bőrfelületet masszírozzuk kókuszolajjal 10-15 percig minden nap fürdés előtt, majd mossuk le az olajat szappanos vízzel! Ha napi szinten alkalmazzuk, ez a módszer idővel szépen kivilágosítja a hónalj sötétedését, ráadásul a kókuszolaj remek természetes dezodor.
5, Szantálfa
A szantálfa krém is megoldás lehet erre a problémára. Keverjünk szantálfa porba némi rózsavizet, hogy egy sűrű, vastag krémet kapjunk! Míg a szantálfa világosító hatású, a rózsavíz hűtő és nyugtató tulajdonságaival varázsolja puhává a bőrt. Kenjük be a hónaljat a krémmel, hagyjuk száradni 15 percig, majd mossuk le hidegvízzel! A szantálfa illata segít csökkenteni a kellemetlen testszagokat is túlzott izzadás esetén. Napi alkalmazása pár nap alatt látványos eredményekhez vezethet.
6, Citrom
A citrom egyfajta természetes tisztítószer, ráadásul erős antibakteriális és fertőtlenítő hatása van, ezért használják több bőrprobléma kezelésére, többek közt a sötét hónaljra is. Dörzsöljük be a bőrt egy vastag szelet citrommal, hogy az eltávolítsa az elhalt hámsejteket és világosabbá tegye a bőr árnyalatát! Ezután alaposan mossuk le, és kis idő elteltével kenjük be hidratálóval a hónalj környékét, mert a citrom szárítja a bőrt! Alternatív megoldásként készíthetünk egy krémet citromléből és kevés kurkumából. Kenjük be vele a bőrt, majd 10 perc után mossuk le! Kurkuma helyett használhatunk kevés mézet vagy joghurtot is.
7, Narancshéj
Legközelebb, ha narancsot eszik, tartsa meg a héját, hiszen azt is használhatja a bőr világosítására! Szárítsuk a héjat napon egy pár napig, majd daráljuk le darálóval! A narancshéjport keverjük rózsavízzel és tejjel, hogy sűrű krémet kapjunk! Radírozzuk le a hónalj környékét ezzel a krémmel 10-15 perc alatt, majd mossuk le hidegvízzel, hogy eltávolítsuk az elhalt sejteket!
8, Csicseriborsóliszt
A csicseriborsólisztből kiváló otthoni fehérítőt készíthetünk. Vegyünk belőle egy marékkal és keverjük össze joghurttal, citrommal és kevés kurkumával! Kenjük be a hónaljat a kapott krémmel és hagyjuk rajta legalább félórát, majd mossuk le meleg vízzel! Az első két héten alkalmazzuk a krémet mindennap, majd térjünk át heti három használatra a gyors eredmény érdekében!
9, Tej
A tejben lévő vitaminok és zsírsavak jót tesznek a bőrnek és minimalizálják a sötétedést. Adjunk két evőkanál tejhez egy evőkanál aludttejet és egy evőkanál lisztet! Keverjük vastag krémmé és vigyük fel a sötét bőrfelületekre! 15 perc után mossuk le hidegvízzel! Ez a módszer puhává teszi a bőrt és eltávolítja az elhalt sejteket, ezzel világosítva az érintett részeket. Egy másik recept alapján is elkészíthetjük a krémet: tej, sáfrány és méz keverékét is használhatjuk.
10, Ecet
Az ecet is a segítségünkre lehet ebben a problémában. Keverjünk rizslisztet erős ecettel egy sűrű krém készítéséhez! Meleg vizes zuhany után kenjük be a hónaljat, majd 15 perc után mossuk le meleg vízzel! Ez a praktika nem csupán világosabbá teszi a bőrt, de megöli a bőrön található baktériumokat és kórokozókat is, amelyek a kellemetlen szagokért felelősek.
Alkalmazzuk ezeket a gyógymódokat rendszeresen a sötét hónalj kezelésére a puhább és világosabb bőrért!