Fáradt és lehangolt? Sajnos nem léteznek varázslatok, amelyektől egy pillanat alatt felfrissülünk. Léteznek azonban természetes gyógynövények, amelyek fellendítik az energiaszintjeinket. Adjunk erőt a testünknek ezzel a tíz növénnyel, hogy leküzdhesse az ilyen lehangolt pillanatokat!

Panax ginseng

Ennek a gyökérnek a fogyasztása azonnal  javítja az energiaszintünket. Nem véletlen, hogy a ginzeng az energiaitalok egyik leggyakrabban használt összetevője. Bizonyítottan adaptogén, élénkítő, ráadásul vágykeltő hatásai is vannak. Az ázsiai ginzenget világszerte tanulmányozzák; az eredmények azt mutatják, hogy ez a növény a memóriát is javítja, valamint nyugtatólag hat a szervezetre.

Legközelebb, amikor fáradtnak érzi magát, próbáljon ki párat ezek közül az energetizáló növények közül! Még jobban jár, ha be is építi őket a mindennapos étrendjébe, így az energiaszintjei sosem hagyják majd cserben!

Zöld tea

A zöld tea igen népszerű a fogyókúrázók között, de kevesen tudják róla, hogy a korai öregedést is meggátolja, mert rengeteg energiával lát el minket. Habár tartalmaz koffeint, a kávéval ellentétben a zöld tea antibakteriális anyagokat is tartalmaz, amely segít leküzdeni a fertőzéseket. Napi két csészével reggeltől estig biztosíthatjuk magunknak a megfelelő energiaadagot. Ez a kesernyés ital antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek kiiktatják az energiát elszívó szabadgyököket, ezzel is szinten tartva a test energiáját.

Maca

Ez az Andok lábánál honos egzotikus növény azonnali energiával lát el minket. Olyan, mintha egy varázskapszulát vennénk be. Növeli az erőt és a kitartást, ráadásul adaptogén tulajdonságai vannak. Emeli a libidót, csökkenti a szorongást, és mérsékli az antidepresszáns szerek okozta szexuális működészavarokat. A maca tápanyagprofilja miatt ideális arra, hogy a testünk endokrin rendszere felhasználhassa.

Ashwagandha

Ez a téli cseresznye és indiai ginzeng neveken is ismert energetizáló indiai növény egy mindenhol ismert ayurvédikus orvosság a stressz csökkentésére. Amellett, hogy jó közérzetet és hangulatot biztosít, a fizikai tevékenységek végzését is segíti. Az ashwagandha bizonyítottan javítja a memóriát, a koncentrációs készségeket és a teherbírást.

Ginkgo

Előfordul, hogy habár a testünk nincs kifáradva, szellemileg fáradtak és lusták vagyunk dolgozni. Az ilyen helyzetekben a Ginkgo biloba csodákat művel a szervezetünkkel. Memória javító hatása is van.

Cordyceps

A Cordyceps növeli az állóképességet és a teherbírást. Az inzulinrezisztenciától szenvedő betegek számára hasznos lehet a Cordyceps poliszacharid-tartalma, amely a vércukor csökkentő hatásaival előzi meg a fáradtságot. A légúti betegségekben,  vagy alacsony libidóban szenvedők is fogyaszthatják a lehangoltság és a fáradtság kordában tartására.

Bazsalikom

A bazsalikom is egy ayurvédikus orvosság az alacsony energiaszintek ellen. Oldja a stresszt és segít fenntartani a vér glükóz- és koleszterinszintjét. Ezt a növényt évszázadok óta használják Indiában fejfájás, megfázás, gyomorbántalmak és gyulladások kezelésére.

Reishi

Kínában életelixírnek nevezik, és joggal: a reishi egy tápanyagdús és ritkán előforduló gomba, amely visszaállítja az energiaszintünket. Fellendíti az immunrendszer működését és oldja a stresszt is. A reishit főzet vagy tea, szirup vagy kapszula formájában is fogyaszthatjuk. Remek alternatívája a kávénak, ha meg szeretnénk szabadulni az álmosságtól.

Astragalus

Az egyik legfőbb oka a fáradtságnak és álmosságnak a lassú anyagcsere. Az astragalus segít felgyorsítani ezeket a folyamatokat, ezzel növelve az energiaszinteket. Ihatjuk tea vagy főzet formájában, vagy beszerezhetünk belőle készített szirupokat vagy kapszulákat. Ez a növény mindenki számára biztonságosan fogyasztható, ha azonban béta-blokkoló vagy vérhígító gyógyszereket szedünk, a növény alkalmazása előtt konzultáljunk háziorvosunkkal!

Kakaó

A kakaó talán a legfinomabb módja az energiaszintjeink fenntartásának. A csokoládé sok kakaót tartalmaz, amelyben teobromin van – ez egy, a központi idegrendszert élénkítő vegyület. Az étcsokoládé a legjobb erre a célra: minél sötétebb, annál jobb.

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!