A vérszegénység vagy anémia sok tízmillió embert érint világszerte, különösen a nőket. Vérszegénység akkor alakul ki, ha az egyén vörösvérsejt száma túl alacsony és/vagy a vér hemoglobinszintje a normális alá esik. A hemoglobin vasból és fehérjéből áll. Mindkét elem szükséges az oxigén és a tápanyagok szállításához a test különböző részeibe.

A vérszegénység tünetei a kezekben és lábakban tapasztalható bizsergő érzés, a depresszió, az emlékezetkiesés, a fáradékonyság és a gyengeség. Az orvosok egy egyszerű vérvétel útján megállapíthatják a betegséget.

Vérszegénység esetén fontos, hogy megfelelően étkezzünk, és sok B12-, vas- és folsavtartalmú ételt fogyasszunk.

Az anémia főbb okai a vashiány, a B12-vitamin vagy a folsav hiánya; a szoptatás, amely alatt a szoptató nő testének több tápanyagra, pl. vasra van szüksége, túlzott menstruációs vérveszteség, valamint gyomor- és bélférgek. A krónikus betegségek és gyulladások okozta anémiákat most nem tárgyaljuk.

A 10 legjobb szupertáplálék anémia kezelésére:

Szója

A babok különböző változatai gazdag vasforrások, de megfelelően kell őket elkészíteni, hogy profitáljunk is a jótékony tulajdonságaikból. A babfélék fitin savat tartalmaznak, amely megakadályozza a vas felszívódását. A fitin sav szintjének csökkentésére a legjobb módszer az, ha éjszakára meleg vízbe áztatjuk a babot, mielőtt megfőzzük.

Vastartalmukat tekintve a babfélék között a szójabab szerepel a lista élén. Csupán egy csészényi forralt szójabab fedezi az ajánlott napi vasbevitel felét. A szója emellett kevés zsírt és sok fehérjét tartalmaz, így segít csökkenteni a vérszegénységet.

Teljes kiőrlésű kenyér

A teljes kiőrlésű kenyér kiváló nem-hem vasforrás, amelyre nagy szüksége van a szervezetnek vashiány esetében. A magas vastartalma mellett a teljes kiőrlésű kenyér fitin savat is tartalmaz; ám mivel a kenyeret általában a gabonák erjesztése után készítik el, a fitin sav szintje automatikusan lecsökken.

Már egy szelet teljes kiőrlésű kenyér a napi ajánlott vasbevitel 6 százalékát fedezi. Az ilyen kenyerek tele vannak további tápanyagokkal, amelyek sokféle betegség megelőzésében segítenek, valamint visszaállítják az egészséges élettani funkciókat.

Zabkása

Habár a zabban sok vas található, benne is megjelenik a fitin sav, amely meggátolja annak felszívódását. Vásárolhatunk azonban vassal dúsított zabkását – a legtöbb instant zabkása például általában ilyen.

Az USDA Tápanyag Adatbázisa szerint egy csésze vassal dúsított instant zabkása vízzel elkészítve a napi ajánlott vasbevitel 60 százalékát fedezi. Az ilyen zabkása B12-t és más B-vitaminokat is tartalmaz.

Vörös hús

A vörös hús, például a marha vagy a sertés, rengeteg hem vasat tartalmaz, amelyet a szervezetünk könnyebben felszív, mint a növényi alapú nem hem vasat. A máj a legjobb választás a vér vas- és B-vitamin szintjének fellendítésére. Az USDA szerint a marhamáj (10dkg) több, mint 600 százalékát biztosítja a napi A-vitamin- és vasszükségletünknek.

Tojás

Az antioxidánsokban és fehérjékben gazdag ételek, mint például a tojás, segít pótolni az anémia során vesztett vitaminokat. A tojásban rengeteg tápanyag és kevés kalória van. Egy nagyobb tojás kb. 1 mg vasat tartalmaz, amely a nők ajánlott napi bevételének kb. 7, a férfiakénak kb. 11 százaléka.

A vas felszívódása megnövekszik, ha aszkorbinsavval (C-vitaminnal) együtt van jelen. Igyunk egy pohár narancslevet a tojások mellé! A tojás rendszeres fogyasztása az erős ízületek és csontok felépítéséhez is hozzájárul.

Mogyoróvaj

A mogyoróvaj remek vasforrás. Már két evőkanál mogyoróvaj 0,6 mg vasat tartalmaz. A felnőtt férfiaknak napi 8 mg-ra, a nőknek napi 18 mg vasra van szükségük.

Együnk mogyoróvajas szendvicset egy pohár narancslével! A narancslében található C-vitamin segíti a mogyoróvajban található vas felszívódását. Aki nem szereti a mogyoróvaj ízét, rágcsálhat helyette pörkölt földimogyorót is.

Spenót

A zöld leveles zöldségek, mint például a spenót, kitűnő vas- és C-vitaminforrások. A spenót emellett rostot, A, B9, C és E-vitamint, kalciumot és béta-karotint is tartalmaz; ezek is létfontosságúak az egészséges szervezetnek.

Fél csésze forralt spenót 3,2 mg vasat tartalmaz, majdnem 20 százalékát a nők napi ajánlott vasbevitelének. Spenótot salátában, levesben vagy köretként is fogyaszthatunk. Egyéb leveles zöldségek vérszegénység kezelésére: fejes saláta, zeller, brokkoli, görögszéna, leveles kel, vizitorma.

Paradicsom

A paradicsomban található C-vitamin segít a vas felszívódásában. Igyekezzünk napi legalább egy pohár nyers paradicsomlevet meginni! Kerüljük a koffeintartalmú italokat, a kávét és a teát, mert befolyásolhatják a vas felszívódását! A paradicsom béta-karotint és E-vitamint is tartalmaz, amelyek segítségével javítja a haj és a bőr egészségét.

Gránátalma

A gránátalma A, C, E-vitamint, vasat, káliumot és rostot tartalmaz. Ezt a gyümölcsöt bármilyen formában fogyaszthatjuk, akár gyümölcsléként is. Vastartalmának köszönhetően csökkenti az anémiás tüneteket: a kimerültséget, a szédülést, a gyengeséget és a hallás romlását.

Cékla

A cékla, salátában vagy megfőzve, az egyik legjobb módszer vérszegénység kezelésére. Ihatunk friss céklalevet is. A céklában rengeteg vas található, így segít visszaállítani és aktiválni a vörösvérsejteket, amelyek cserébe megfelelő oxigénellátást biztosítanak a testünk minden része számára. 

Ha ezeket az ételeket beépítjük az étrendünkbe, azzal hozzájárulhatunk a vérszegénység leküzdéséhez, valamint az általános egészségünk megtartásához. Emellett fontos, hogy sok vizet igyunk, töltsünk némi időt a napon, és mindennap végezzünk testmozgást.

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!