A fahéj egy olyan fűszer, amelyet a fahéjfa kérgének belső részéből készítenek, mivel a kéreg hozza létre a gyógyító olajakat. Ezt a fűszert évszázadok óta használja az Ayurvédikus és a kínai orvoslás, hogy olyan problémákat orvosoljon vele, mint a rák, influenza és a gyomorrontás. 

A fahéj bőrre gyakorolt jótékony hatása

A fahéj antimikrobiális tulajdonságai miatt jó hatással van a bőrre, mivel drága kozmetikai termékek használata nélkül tisztítja meg a bőrt.

Ez az illatos fűszer rostot, mangánt, kalciumot illetve vasat tartalmaz, és gyakran fűszerezik vele az ételeket. Amit azonban sokan nem tudnak róla, hogy olyan tulajdonságai vannak, amelyek gyógyítják a különböző bőr, haj és egészségügyi problémákat.

1. Eltünteti a pattanásokat és a szépséghibákat:

A fahéj segít megszabadulni az arcon és testen található pattanásoktól, mivel először szárítja a bőrt, majd serkenti a külső bőrfelület vér- és oxigénellátását. Egy egyszerűen elkészíthető recept, ha 3 evőkanál mézet összekever 1 evőkanál fahéjjal. A keveréket vigye fel az érintett területre és hagyja fent éjszakára. Ha nem szeretné egész éjszakára fent hagyni, akkor 20 perc után mossa le egy kis vízzel. A következő héten ismételje meg az eljárást.

2. Nyugtatja a száraz bőrt:

A fahéj segít megszabadulni az elhalt hámsejtektől, és visszaadja a bőr ragyogását és rugalmasságát. Készítsen bőrradírt tengeri só, mandulaolaj, olívaolaj, méz és fahéj felhasználásával, hogy megszabadulhasson a száraz bőrtől.

3. Élénkíti az arcszínt:

A gombaölő és az anti-bakteriális tulajdonságainak köszönhetően a fahéj élénkíti az arcszínt. Készítsen pürét egy kisebb banánból, joghurtból, őrölt fahéjból és citromléből, majd keverjen belőlük finom krémet. Vigye fel a tiszta arcára és hagyja fent 15 percig, majd langyos vízzel mossa le. Az ekcéma enyhítéséhez készítsen keveréket 1 teáskanál mézből és 1 teáskanál fahéjból, majd az érintett területre vigyen fel vékony réteget a keverékből. A jobb eredmény érdekében egy hétig folyamatosan ismételje ezt az eljárást.

4. Csökkenti a ráncokat:

A fahéj élénkíti a vérkeringést és a bőr külső felületét oxigénnel és vérrel látja el, így az arcszín szebb lesz. Keverjen össze néhány csepp fahéjas illóolajat és vazelint, majd vigye fel az arcára, de kerülje el a szemek környékét.

5. Megállítja a bőrfertőzések terjedését, illetve gyógyítja a vágásokat és sebeket:

Bármilyen bőrfertőzéshez készítsen keveréket mézből és őrölt fahéjból megegyező arányban, majd vigye fel az érintett területre. A fahéj sömört is gyógyítja. A vágások és sebek kezeléséhez egyszerűen szórjon rájuk őrölt fahéjat, ami megöli a baktériumokat, és gyorsítja a gyógyulási folyamatot.

6. Száraz, repedezett sarkak kezelése:

A fahéj magas antioxidáns tartalmának köszönhetően puhítja a száraz és kirepedezett bőrt. Készítsen lábvizet 5 citrom levének, egy evőkanál olívaolajnak, negyed csésze tejnek, fél csésze víznek és 2 evőkanál őrölt fahájnak a keverékéből. Áztassa ebben 15 percig a lábát, hogy az puha és sima legyen.

A fahéj hajra gyakorolt jótékony hatása

Az ókor óta a fahéjat nagyra értékelték, mivel a hajat erőssé és gyönyörűvé teszi. A fahéj fokozza a szervezet vérkeringését, így biztosítja, hogy a hajtövek és a fejbőr megkapja a szükséges tápanyagot és oxigént, amelytől a haj erős, gyönyörű és egészséges lesz.

7. Fokozza a hajnövekedést:

A hajnak jót tesz a méz és a fahéj keveréke. A jobb eredmény érdekében használja következő hajpakolást hetente egyszer. Keverjen össze egy teáskanál őrölt fahéjat, egy teáskanál mézet, egy evőkanál olívaolajat és egy tojást. Vigye fel a pakolást a hajára és hagyja fent 20 percig, végül alaposan mossa meg egy enyhe samponnal.

8. Tisztítja a fejbőrt:

A fahéj táplálja a fejbőrt, mivel hámlasztó hatású. Egy teáskanál őrölt fahéj, egy evőkanál méz és egy negyed csésze meleg olívaolaj keveréke a fejbőrbe masszírozva tisztítja azt. A keveréket hagyja fent 20 percig mielőtt egy normál samponnal megmossa a haját.

9. Világosítja a hajszínt:

Ha szükséges, a fahéjjal világosítható a hajszín. Keverjen össze a hajkondicionálójából és az őrölt fahéjból ugyanakkora adagot, majd kenje a hajára a keveréket egyenletesen, hogy végül ne maradjanak csíkok a hajában.

Fésülje ki a haját, távolítsa el a gubancokat és fedje le egy tusolósapkával. Éjszakára hagyja fent, majd másnap reggel mosson hajat.

A fahéj egészségre gyakorolt jótékony hatása

A fahéj olyan anti-mikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek sokféle egészségügyi probléma kialakulását megakadályozzák. 

10. Csökkenti a koleszterint:

Tudományosan bizonyított, hogy napi egynegyed teáskanál fahéj elfogyasztása csökkenti a triglicerid és a koleszterin szintet.

11. Fájdalomcsillapító:

A fahéjat gyakran használják fájdalomcsillapítóként, mivel reakcióba lép a prosztaglandinnal, ami hozzájárul az izomszövetek összehúzódásához és elernyedéséhez.

12. Gyógyítja a megfázást:

A fahéj olyan gyógynövény, amellyel gyógyítható a megfázás és az influenza. A gyömbérteához adott fahéj kiválóan enyhíti a megfázást. Egy másik lehetőség, ha egynegyed teáskanál fahéjat hozzáad egy evőkanál mézhez. A jobb eredmény érdekében ezt a keveréket naponta kétszer fogyassza 3 napon át.

13. Enyhíti az ízületi gyulladást:

Az ízületgyulladástól fájnak és megdagadnak az ízületek, de a fahéj enyhíti a tüneteket. Egy pohár forró vízhez adjon 2 kanál mézet és egy teáskanál őrölt fahéjat. Fogyassza naponta kétszer, hogy enyhüljön az ízületgyulladás okozta fájdalom.

14. Segíti az emésztést:

A fahéj segít lebontani a zsírokat, így segíti az emésztést. Továbbá a méz és a fahéj keveréke jó hatással van a gyomorfekélyre.

15. Egészséges szív:

Keverjen össze őrölt fahéjat és mézet, és készítsen belőlük sűrű keveréket. A megszokott dzsemet helyettesítse ezzel, és fogyassza naponta, így csökkenti a szívroham kockázatát.

16. Segíti a fogyást:

A fahéj csökkenti az inzulin rezisztenciát és megháromszorozza az inzulin vércukorfeldolgozó-képességét. Ez a fűszer csökkenti az éhséget, így segít a fogyásban.

17. Kiváló menstruációra:

A fahéj fogyasztása segítséget nyújt azoknak a nőknek, akiknek erős menstruációs vérzésük van.

18. Megelőzi a rákot:

A fahéjnak rákellenes tulajdonságai vannak. Készítsen keveréket mézből és őrölt fahéjból egy kis vízben, majd naponta kétszer igyon belőle 3 hónapon keresztül, ami így megelőzi a csont- és gyomorrákot.

19. Hosszabb életet biztosít:

A fahéj tudvalevőleg meghosszabbítja az élettartamot. Keverjen össze 4 teáskanál mézet, 1 teáskanál őrölt fahéjat és 3 csésze vizet, majd főzze fel és igyon belőle naponta 3-4-szer, hogy hosszabb ideig éljen.

20. Kezelhető vele a cukorbetegség:

Egynegyed teáskanál fahéj fogyasztása 2 hónapon át 30%-kal csökkenti a vércukorszintet.

21. Kezelhető vele a meddőség:

A fahéj fahéjaldehid nevezetű tápanyagot tartalmaz, amely növeli a progeszteron szintet, a tesztoszteron szintet viszont csökkenti a nőknél. A hormonegyensúly pedig csökkenti a meddőség valószínűségét.

22. Megelőzi a neurodegeneratív betegségeket:

A fahéj csökkenti a krónikus gyulladást, amely az olyan neurodegeneratív betegségekkel hozható összefüggésbe, mint az Alzheimer-, a Parkinson-kór, és a sclerosis multiplex.

23. Fokozza az agyi funkciókat:

A fahéj rendszeres szagolgatása fokozza a kognitív képességeket és az agy memóriáját.

24. Frissíti a leheletet:

A fahéjjal kiválóan legyőzhető a rossz lehelet. Rágcsáljon fahéj rudat vagy gargalizáljon meleg fahéjas vízzel, hogy hatékonyan megszabadulhasson a rossz lehelettől.

Figyelem! A fahéj kumarin tartalma meglehetősen magas! A nagyobb adagok májkárosító hatással bírnak, a napi bevihető mennyiség ne haladja meg a 2 mg-ot. Ezt nagyon könnyű túllépni, ezért az olcsó, de magas kumarin tartalmú Cassia fahéj helyett az alacsony kumarin tartalmú Ceylon fahéjat használjuk.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!