Mivel ez az egyik legtáplálóbb olaj, mind a fogyasztása, mind a külső használata ajánlott. A napraforgó olaj egyik fő összetevője a lenolajsav. Ezenkívül olaj- és palmitinsavat, valamint lecitint, karotinoidokat, tokoferolt és jelentős mennyiségű A-, D-, és E-vitamint tartalmaz.
A napraforgómag és –olaj
Alapvetően kétféle napraforgómag van: a csemege napraforgómag és a nem olajos napraforgómag. Míg az előbbi ehető és olajat vonnak ki belőle, addig az utóbbit állatok takarmányozásához használják, és nem alkalmas emberi fogyasztásra. A napraforgó olajat a fekete magokból nyerik ki.
Leggyakrabban főzéshez használják, illetve bőrápoló tulajdonságai miatt a kozmetikai ipar is kedveli.
A napraforgó olaj borostyánszínű, valamint enyhe, kellemes ízű, a finomított olaj pedig halványsárga színű. Mivel rendkívül könnyed olaj és magas a többszörösen telítetlen zsírtartalma, a napraforgó olajat gyakran szívesebben használják főzéshez a repce-, kukorica és olívaolajnál. Mivel kiváló nyugtató tulajdonságokkal rendelkezik és hosszú a szavatossági ideje, ideális kozmetikai hozzávaló.
A napraforgó olaj egészségre gyakorolt jótékony hatása
A napraforgó olaj számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik, így a szervezet egészséges és erős marad tőle. Habár magas a zsírtartalma, népszerű főzőolaj, mivel sok olyan tápanyagot tartalmaz, amely jó hatással van az egészségre. Mivel tökéletes arányban található benne egyszeresen telítetlen és többszörösen telítetlen zsír, ezért kitűnően csökkenti a „rossz” koleszterin szintjét.
1. Szív- és érrendszer:
A napraforgó olaj gazdag E-vitaminban és alacsony a telített zsír tartalma. Emellett olyan fitovegyületek is találhatóak benne, mint a kolin és fenolsav, amelyek jó hatással vannak a szívre. Az egyszeresen telítetlen és többszörösen telítetlen zsírokon kívül vitaminokat is tartalmaz, ezért az egyik legegészségesebb olaj.
A napraforgóolaj körülbelül 80% vagy több egyszeresen telítetlen zsírt tartalmaz, ezért csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a szívroham kialakulását.
2. Ízületgyulladás:
A napraforgóolaj kiváló választás azok számára, akik szeretnék megakadályozni, hogy kialakuljon náluk az ízületgyulladás, mivel a napraforgóolaj hatékonyan segít az ízületi csúz megelőzésében.
3. Asztma és végbélrák:
A napraforgóolaj több E-vitamint tartalmaz, mint más főzőolaj, így a rendszeres fogyasztásával megakadályozható az asztma és a végbélrák kialakulása.
4. Rák:
A napraforgóolajban karotinoidok találhatóak, amelyek segítenek a méhnyak-, tüdő- és bőrrák kialakulásának megelőzésében. Továbbá A-vitaminnal látják el a szervezetet, így meggátolják a szürkehályog kialakulását is.
5. Koleszterin:
A más olajakban lévő telített zsírokat nehéz lebontani az anyagcsere során, ezért a vér a szervezetben különféle helyekre szállítja ezeket a zsírokat, ahol aztán lerakódnak, és növelik a „rossz koleszterin” szintet. Ez olyan egészségügyi problémák kialakulásához vezethet, mint az embólia, érszűkület, ízületi fájdalmak és születési rendellenesség.
A napraforgóolaj gazdag egyszeresen telítetlen és többszörösen telítetlen zsírokban, amelyek nem csak energiával látják el a szervezetet, de segítenek a megfelelő „rossz” és „jó” koleszterin arányának fenntartásában. Ezenkívül a napraforgóolaj lecitint is tartalmaz, amely csökkenti a koleszterinszintet, mivel megakad az idegek és sejtek belsejében, így akadályozva meg, hogy a zsír és koleszterin a sejthez kapcsolódjon.
6. Szabadgyökök:
A napraforgóolaj antioxidáns hatású is, mivel gazdag E-vitaminban, vagyis tokoferolokban, amelyek semlegesítik a rákot okozó szabadgyököket. A szabadgyökök károsítják a sejteket és az immunrendszert is.
7. Helyreállítja a szervezetet:
A napraforgóolaj proteint tartalmaz, amely létfontosságú a szövetek felépítésében és helyrehozásában, valamint a hormonok és enzimek termelésében. A szervezetnek nagy mennyiségű proteinre van szüksége – de mivel a szervezet nem tárol proteint, ezért fogyasztással kell azt a szervezetbe juttatni, így a napraforgóolaj az egyik legjobb választás lehet.
8. Egészséges immunrendszer:
A napraforgóolaj cinket tartalmaz, amely segít az egészséges immunrendszer fenntartásában és a sebek gyógyulásában. A cink egy másik jótékony hatása az, hogy javítja a szaglást és az ízlelést.
9. Fertőzések:
A napraforgóolaj csökkenti a fertőzések kockázatát az alacsony súlyú koraszülötteknél. A koraszülöttek jobban ki vannak téve a fertőzéseknek, mivel még nem fejlődött ki teljesen az immunrendszerük és a bőrük. A napraforgóolaj azonban védőgátként működik, és megakadályozza a fertőzések kialakulását.
10. Egészséges idegrendszer:
A napraforgóolajban lévő B-vitamin hozzájárul az egészséges idegrendszerhez, a megfelelő emésztéshez és nagy mennyiségű energiával látja el a szervezetet.
11. Csökkenti a szívproblémákat:
A napraforgóolaj szelént tartalmaz, amely csökkenti a szívproblémákat és a heveny, vírusos májgyulladás kialakulásának kockázatát. A vér magas szelén szintje pedig fontos szerepet játszik a tüdő- és bőrrák kialakulásának csökkentésében.
Más pozitív hatások:
A napraforgóolajban található folsav hozzájárul az új sejtek előállításához. A magnézium pedig megakadályozza az izomgörcsöket, míg a triptofán ellazítja az agyat és elősegíti az alvást, mivel segíti egy neurotranszmitter, a szerotonin termelését.
A napraforgóolaj bőrre gyakorolt jótékony hatása
A napraforgóolajjal természetes és egészséges módon tartható fenn a bőr, köszönhetően a nyugtató és hidratáló tulajdonságainak. Mivel gazdag tápanyagokban és antioxidánsokban, széles körben használják gyógyászati és szépségipari célokra. A napraforgóolajjal hatékonyan kezelhető a pattanás, az ekcéma, a gyulladás, az általános bőrpirosság és –irritáció.
12. Hidratáló tulajdonságainak köszönhetően, a napraforgóolaj segít abban, hogy a bőr megőrizze hidratáltságát. Ha a napraforgóolajat védőkrémként használja a koraszülöttek bőrén, és bemasszírozza őket ezzel az olajjal, a bőrfertőzések kockázata közel 14%-kal csökken. A napraforgóolaj így a napi bőrápolásban is használható.
13. A napraforgóolajnak rendkívül magas az E-vitamin tartalma, ha más bőrápoló termékekhez hasonlítjuk, mint például a mandulaolaj vagy a shea vaj. Az E-vitamin létfontosságú a bőrsejtek károsodásának megelőzésében, amelyet a nap ultraviola vagy UVA sugarai okoznak. Az E-vitamin szebbé és egészségesebbé teszi a bőrt, mivel megakadályozza a bőr kisebesedését és kisimítja a már meglévő ráncokat.
14. A napraforgóolaj gazdag A-, C- és D-vitaminban is, valamint egészséges karotinoidok és viasz is található benne, amely védőréteget képez bőrön. Ezáltal az olajjal hatékonyan kezelhetőek a pattanások. Mivel rendkívül könnyű és zsírmentes, könnyen elnyeli a bőr – nem zárja vagy tömíti el a pórusokat. A benne található sokféle vitamin és zsírsav antioxidánsként hat, amelyek regenerálják a bőrsejteket és segítenek megszabadulni azoktól a baktériumoktól, amelyek a pattanások kialakulásáért felelnek.
15. A béta-karotin egy élénk színű, zsírban oldódó vegyület, amely A-vitaminná alakulhat, és antioxidáns tulajdonságai miatt jó hatással van az egészségre és a bőr megjelenésére. A napraforgóolaj pedig nagy mennyiségben tartalmaz béta-karotint. Eme vegyület fogyasztásával a bőr kevésbé lesz érzékeny a napra; az antioxidánsok semlegesítik azokat a szabadgyököket, amelyek bejutnak a bőrbe, és leégést okoznak; és azokat is, amelyek a nap által olyan károkat okoznak, mint a bőrrák.
16. A napraforgóolaj antioxidáns tulajdonságai miatt megelőzi az öregedés korai jeleinek kialakulását. Ha a bőr ki van téve a szabadgyököknek és a napsugaraknak, akkor hamarabb öregszik, és már korán megjelennek a ráncok is. A napraforgóban lévő antioxidánsok azonban csökkentik az öregedés korai jeleinek kialakulását.
17. Mivel természetes hidratáló, a napraforgóolaj segít abban, hogy a bőr hidratált maradjon, így jó hatással van azokra, akiknek száraz, dehidratált vagy érzékeny bőre van. A napraforgó- és repceolaj keveréke hatékonyan rugalmassá teszi a bőrt, valamint eltávolítja az elhalt hámsejteket és a koszt is a bőrről. Ez a keverék tisztítóként használható, és nincs szükség hidratálókrémre sem, mivel az olajak zsírsavat és vitaminokat tartalmaznak, amelyek hidratálják a bőrt.
18. A napraforgómag-olaj egy olyan kiváló minőségű olaj, amely könnyed szerkezetű és kitűnően alkalmas a szem- és bőr ápolására. Kifejezetten a normál és száraz bőr ápolható vele, illetve nagy mértékben használják az aromaterápia során, mivel kellemes illatú és könnyed textúrájú olaj. Gyakorta használják bőrápoló termékekben is, mivel puhítja a bőrt.
A napraforgóolaj hajra gyakorolt jótékony hatása
Csak úgy, mint a bőrt, a napraforgóolaj a hajat is hidratálja. Nagy mennyiségben tartalmaz tápanyagokat és antioxidánsokat, amelyek a létfontosságú zsírsavakkal együtt rendkívül jó hatással vannak a hajra.
19. Könnyed szerkezetének és enyhe illatának köszönhetően a napraforgóolaj lágyítja a hajat és szép ragyogást ad neki. A napraforgómag-olajjal kontrollálható a göndör haj, valamint kezelhető a száraz és károsodott haj is, így az könnyebben kezelhető lesz. Ez a sokféleképpen felhasználható olaj segít abban, hogy a haj szép maradjon, és természetes kondicionálóként is használható. A legjobb hatás elérése érdekében vigye fel és masszírozza a fejbőrébe a napraforgóolajat hetente egyszer.
20. Mivel rendkívül könnyű, a napraforgóolaj segít a zsíros haj kondicionálásában. Táplálja a hajat és megakadályozza a haj töredezését.
21. A napraforgóolaj fontos forrása a gamma-alfa linolén savnak (GLA), amely megakadályozza a hajszálak elvékonyodását. Hatékonyan kezelhető vele a hajhullás, a kopaszodás és a foltos hajhullás is.
A napraforgóolaj tápanyagértéke:
A napraforgómag-olaj az egyik legegészségesebb olaj, mint számtalan olyan tápanyagot tartalmaz, amely pozitív hatással van az egészségre. Ez az olaj gazdag E-, B1-, B5-, B6 és C-vitaminban, valamint olyan ásványi anyagokban, mint a réz, foszfor, cink és magnézium. A napraforgómag-olajban található folsav, kálium, kalcium, riboflavin, vas és niacin miatt ez az olaj rendkívül egészséges választás.
Alapvetően háromféle napraforgóolajat tudunk megkülönböztetni, amelyek különböző kombinációkban tartalmazzák a zsírsavakat: a linolén-, olajsavat és a NuSun-t. A különbség a három változat között a különböző egyszeresen telítetlen, többszörösen telítetlen és telített zsír arányának tulajdonítható.
• Zsírok: A napraforgóolaj kevés telített zsírt, viszont sok egészséges telítetlen zsírt tartalmaz. A linolénes napraforgóolajnak magas a többszörösen telítetlen zsírsav, különösen az omega-6 zsírsav tartalma, amely az erős haj felépítésében és a sebek gyógyulásában vesz részt. Az olajsavas napraforgóolaj legfőképpen egyszeresen telítetlen omega-9 zsírsavból áll, amely segít a memória megőrzésében, a rák megelőzésében, illetve a vérnyomás csökkentésében. A NuSun a linolén- és az olajsav keveréke, amely ellenáll a rendkívül magas főzési hőmérsékletnek.
• Csökkenti a koleszterinszintet: A tanulmányok bebizonyították, hogy a napraforgóolaj fogyasztásával csökkenthető a „rossz” koleszterin szintje, így véd a szívproblémák kialakulásától. Ezért aztán a napraforgóolajjal helyettesíthetőek a telített zsírok, és csökkenthető az egészségtelen koleszterin szintje.
• Antioxidánsok és fitovegyületek: Az antioxidánsok és fitovegyületek védelmet nyújtanak a betegségek ellen, mivel felveszik a harcot a szabadgyökökkel. A napraforgóolaj többféle antioxidánsból és fitovegyületből épül fel, mint amilyen az E-vitamin, betain, fenolsav, kolin arginin és lignán. Ezek mind megakadályozzák a rák kialakulását, javítják a memóriát, és hozzájárulnak a szív- és érrendszer egészségének fenntartásához. A nagy mennyiségű antioxidáns és fitovegyület miatt a napraforgóolaj kiváló választás, ha valaki növelni szeretné az elkészült ételek tápanyagtartalmát.
Mivel számtalan módon van jótékony hatással az egészségre, a bőrre és a hajra, a napraforgóolajat az egyik legegészségesebb olajnak tartják, és általában előnyben részesítik a más, nehezebb olajokhoz képest, mint amilyen a kókusz-, mandula- és olívaolaj. Habár a pozitív hatásai kinyerésének érdekében érdemes kis mennyiségben fogyasztani, mivel a napraforgóolajnak lehet néhány mellékhatása.
Ha az olajat nagy mennyiségben fogyasztja, növekedhet az inzulin vagy vércukor szintje, és növekedhet az érszűkület kialakulásának kockázata azoknál, akiknek kettes típusú cukorbetegségük van. Mivel magas az omega-6 zsírsav tartalma, a napraforgóolaj túlzott fogyasztása a mellrák kialakulásához vezethet a menopauza utáni nőknél.
Ezért aztán, a megfelelő mennyiségű olaj fogyasztásához olyan tényezőket kell figyelembe venni, mint az életkor, az egészségi állapot és más tényezők. Illetve tanácsos az orvossal konzultálni, mielőtt használni kezdi ezt a természetes anyagot.