A szőlő nem csak finom, hanem az egészségre is jó hatással van.

A kiváló íz alapja pedig a gyümölcs szép színe:

•    A fehér vagy zöld szőlő a legédesebb.
•    A piros szőlő íze a legátlagosabb az összes közül.
•    A fekete/kék szőlő íze akkor a legjobb, ha a színe már sötét, például már majdnem fekete.

A szőlő a Vitaceae (vagyis szőlőfélék) családjába tartozik.

A szőlő sokféleképpen fogyasztható: ehető nyersen vagy készíthető belőle gyümölcslé, bor, dzsem és szőlőmagolaj is. Habár a szőlőszemek általában kis méretűek, mégis számtalan tápanyagot, antioxidánst, ásványi anyagot és vitamint tartalmaznak, ami hozzájárul az egészséges szervezethez.

A szőlő fanyar ízű, szép színű és kiváló frissítő, ezért sokak kedvelt rágcsálnivalója. 

A szőlő egészségre gyakorolt jótékony hatása

1. Migrén:

A szőlő fogyasztásával megszüntethető a migrén: az érett szőlő leve ősidők óta használatos a migrénre. A gyümölcs levét kora reggel igya meg, és ne hígítsa fel vízzel.

2. Alzheimer-kór:

A szőlőben lévő rezveratrol csökkenti egy bizonyos vegyület szintjét az Alzheimer-kórban szenvedőknél. A szőlő ezenkívül hozzájárul az agy egészségéhez és késlelteti a neurodegeneratív betegségek kialakulását.

3. Emésztés:

A szőlő megakadályozza a gyomorbaj kialakulását. Javítja az emésztést és csökkenti a gyomor irritációját.

4. Mellrák:

A friss tanulmányok szerint a lila színű Concord szőlő leve megakadályozza a mellrák kialakulását. A kísérlet alatt jelentős mértékben csökkent a mellben található tumor mérete, miután a tesztalany naponta fogyasztott szőlőlevet.

5. Látás:

A szőlő a szemekre is jó hatással van, az összes közül ez az egyik legismertebb tény. A szőlő gazdag luteinben és zeaxantinban, amik a jó látásért felelősek. 

6. A vér koleszterinszintje:

A szőlőben található egy olyan vegyület, ami csökkenti a koleszterinszintet.

7. Veseproblémák:

A szőlő csökkenti a húgysav savasságát és eltávolítja a szervezetből a felesleges savat, így kisebb nyomás nehezedik a vesékre.

8. Asztma:

A szőlő növeli a tüdők nyirkosságát, ezért fontos gyümölcsnek tartják az asztma kezelésében.

9. Antibakteriális hatékonyság:

A piros szőlő gazdag antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik, így számos fertőzéssel szemben védelmet nyújt, például a polio, herpesz és az egyszerűbb vírusok ellen.

10. Székrekedés:

A szőlővel hatékonyan megszüntethető a székrekedés. Mivel gazdag cukorban, természetes savakban és poliszacharózban, a szőlő hashajtó hatású. Az emésztés serkentésével pedig megszünteti a krónikus székrekedést is.

A szőlő bőrre gyakorolt jótékony hatása

A szőlőt az egyik legjobb bőrápoló gyümölcsnek tartják, mivel nem csak fitovegyületeket tartalmaz, hanem antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal is rendelkezik. Ezenkívül a szőlő gazdag C-vitaminban, amely létfontosságú a bőr egészsége szempontjából.

11. Megakadályozza a leégést:

A szőlő húsa és magjainak kivonata proantocianidint és rezrevatrolt tartalmaz, amelyek erős antioxidánsok. A kivonat a bőrre kenve naptejként véd a káros UV sugaraktól, valamint csökkenti a leégés okozta pirosságot és minimalizálja a bőrsejtek károsodását. Emiatt a tulajdonsága miatt a szőlőmag kivonatot és a rezveratrolt is gyakran használják naptejekben.

12. Öregedésgátló hatás:

A szabadgyökök a felelősek a korai öregedésért, egyúttal a ráncok megjelenéséért is. A szőlőben található antioxidánsok és C-vitamin azonban megvédi a bőrt a szabadgyökök káros hatásaival szemben, és meggátolja a ráncok megjelenését. A szőlő használatával a bőr feszesebb lesz. Rendszeresen alkalmazva pedig halványítja a ráncokat, csak dörzsölje át körkörös mozdulatokkal az arcát néhány szem magtalan szőlővel, majd 20 perc elteltével öblítse le.

13. Bőrpuhító:

A szőlőmag kivonat gazdag E-vitaminban, ami segít a bőr hidratáltságának megőrzésében. Ezenkívül a kivonat kiváló bőrradír is, így a bőr átdörzsölésekor eltávolítja az elhalt hámsejtek felső részét, így a bőr egészségesebb és simább lesz. A szőlőmagolaj pedig kitűnő hidratáló anyag – egyszerűen csak masszírozza a bőrébe.

14. Megfiatalítja a bőrt:

A szőlőben találhatóak bizonyos természetes savak, amelyek megfiatalítják a bőrsejteket. A szőlő C-vitamint tartalmaz, ami a kollagén létrejöttét segíti. A kollagén az emberi bőr 70%-át teszi ki és létfontosságú a sejtek és erek szempontjából, valamint erősíti és feszesebbé teszi a bőrt. Másrészről a szőlő távol tartja a bőrbetegségeket, mivel eltávolítja a méreganyagokat a szervezetből. A rezrevatrol pedig nem csak megvédi a bőrt a kíméletlen időjárással szemben, de meg is fiatalítja a bőrt és csökkenti a bőr elszíneződését.

15. Megszépíti a bőrt:

A zöld szőlő megszépíti és egyenletesebb színűvé teszi a bőrt. Facsarja ki egy zöld szőlő levét, majd a folyadékot vigye fel az arcára. Hagyja megszáradni, majd öblítse le. Ettől a bőrszíne egyenletesebb lesz.

16. Elhalványítja a sebhelyeket:

A zöld szőlő elhalványítja a pattanások után visszamaradt sebhelyeket. A szőlőben lévő C-vitamin serkenti a szövetek és ínszalagok képződését, így segíti a bőr rendbehozatalát. Hintsen meg egy fürt zöld szőlőt egy evőkanál timsóval és egy evőkanál sóval. Alufóliába csomagolja be és süsse negyed óráig. A szőlő levét vigye fel az arcára, majd 15 perc múlva öblítse le meleg vízzel. Ettől a keveréktől a sebhelyek jól láthatóan ki fognak világosodni.

17. Fiatalos kinézet:

A zöld szőlő felgyorsítja az anyagcserét és növeli az izzadást, így a bőr fiatalos és ragyogó lesz tőle.

A szőlő hajra gyakorolt jótékony hatása

A hosszú, fényes hajat nehéz feladat rendben tartani. Nem csak olyan hajproblémákkal kell szembenéznünk, mint a korpásodás, töredezett hajvégek, a hajhullás és a korai őszülés, de gyakran a hajtövek is ki vannak téve az egészségtelen, szennyeződésekkel teli környezeti hatásoknak. A szőlő fogyasztása azonban több szempontból is jótékony hatással van a hajra és orvosolhatóak vele ezek a problémák.

18. Serkenti a hajnövekedést:

A szőlő olyan természetes antioxidáns, amely serkenti a fejbőr vérkeringését, így a hajnövekedést is. Egy régi közmondás szerint „az olajtól a haj hosszú és ragyogó lesz”, ami kétségkívül teljesen igaz. A szőlőmagolaj, amelyet a szőlő magjaiból vonnak ki, zöld színű, szagtalan olaj, amely könnyű, zsírmentes anyag. A fejbőr gyorsan beszívja, így a haj puha, fényes és könnyen kezelhető lesz tőle.

19. Korpásodás:

A szőlőmagolaj rendszeres használatával megszüntethető a faggyútúlképződéses bőr, ami egy felnőtteknél és újszülötteknél előforduló viszkető fejbőrprobléma. Mivel jó hidratáló, az olaj eltávolítja a száraz bőrt a fejbőrről és serkenti a vérkeringést.

20. Hajhullás:

A szőlővel a hajhullás is megszüntethető. A szőlőmagolajban lévő E-vitamin és lenolajsav ugyanis erősíti a hajgyökereket, így a haj erős és egészséges lesz. Az olaj jó hatással van a töredezett hajvégekre is.

21. Aromaterápia:

A szőlőmagolaj nem hagy semmilyen mellékterméket a fejbőrön. Könnyed bőrápoló tulajdonságainak köszönhetően minden bőrtípusra jó, és az aromaterápiában is könnyedén használható olaj.

A szőlő kiválasztása és tárolása:

Kiválasztás: A jó minőségű gyümölcs kiválasztása kulcsfontosságú, ha a maximális pozitív hatást szeretné elérni vele. Ami a szőlőt illeti, mindig válassza a kerekded, hibátlan, egyenletes színű és szorosan a szárhoz kapaszkodó fürtöket. A legjobban úgy tud megbizonyosodni róla, hogy friss szőlőt vásárol, ha a száránál fogva megemeli a szőlőfürtöt és megrázza. Ha a szemek lepotyognak a szárról, akkor már hosszú ideje tárolják a gyümölcsöt; ha viszont a szemek a száron maradnak, akkor a gyümölcs friss. A fürt akkor marad egyben, ha a szőlő szára még zöld.

A zöld vagy fehér szőlő akkor a legédesebb, ha sárgás-borostyán színű, míg a piros szőlő akkor a legjobb, ha egészen sötétpiros színű, zöld részek nélkül. A szőlőszemeket olykor egy fehéres anyag vonja be, ami egy olyan ártalmatlan, természetes anyag, amely megvédi a szemeket a megaszalódástól, a gombától és a rothadástól. Ne vásároljon puha, ráncos kinézetű szőlőt, vagy olyat, amelynek a szára már barna vagy könnyen törhető, mivel ez a szőlő fagyására vagy száradására utal. Kerülje az olyan gyümölcsöt is, amely szára fehéres vagy a szőlőszemek megrepedeztek, mivel ez a gyenge minőségre vagy a szőlő romlására utal. Mindenképp egészséges biotermelésű szőlőt vásárolni, mivel ezeket nem érte rovarirtó szer.

Tárolás: A kiválasztáson kívül a szőlő tárolására is nagy hangsúlyt kell fektetni, mivel a gyümölcs így friss marad, nem sérül meg vagy kezd rothadni. A mosatlan szőlőt műanyag zacskóban vagy légmentesen zárható edényben tartsa, a hűtő leghidegebb részében. A szőlő akár egy hétig is eláll, viszont a minősége romlik az idő múlásával. Fogyasztás vagy felhasználás előtt mossa meg a gyümölcsöt.

Felhasználási tippek:

Fogyasztás:

A szőlő (a többi gyümölcshöz hasonlóan) fogyasztható frissen vagy fagyasztva. A fogyasztás előtt 30 perccel vegye elő a gyümölcsöt a fagyasztóból, hogy a szőlő felengedhessen: az ideális hőmérséklet 15 Celsius-fok körül van.
•    Egyszerűen elkészíthető, de finom desszertként felszolgálhat hűtött szőlőt többféle sajttal.
•    Helyezzen néhány szem piros szőlőt egy kivájt sárgadinnye felébe, és öntse le joghurttal. Muffinnal együtt ez kiváló, tápláló reggeli lehet. Ezenkívül a szőlő nagyszerű rágcsálnivaló is, valamint hozzáadhatja a hűtött szemeket tésztához, csirkéhez, édes burgonyához, halhoz, salátához vagy pitéhez is. Ropogós kenyérrel vagy zsömlével együtt tálalja.
•    A leveles tésztát megtöltheti szőlővel, sajttal, felaprított hagymával és friss kakukkfűvel, amit a megtöltés után süssön ki.
•    Tegyen néhány szem fagyott szőlőszemet a pezsgőbe vagy más buborékos italokba. A szőlő ezenkívül a fagylaltban, szódában, koktélban és sörbetben is finom.

Főzés:

A szőlő azonban nem csak nyersen vagy köretként fogyasztható, de számtalan más módon is elkészíthető. A gyümölcs természetes cukrokat tartalmaz és bármelyik ételnek édes, savanykás ízt kölcsönöz.

•    Más bogyós gyümölcsökhöz hasonlóan, a szőlő jól illik az olyan péksüteményekhez, mint a pite, torta, sütemény, kenyér és pizza.
•    Összeturmixolva a szőlőből gyümölcsturmix, koktél és más, ízletes italok készíthetőek.
•    A szőlőből finom desszert lesz, ha keserű- vagy tejcsokoládéval ízesítik.
•    A szőlőt akár meg is grillezheti vagy füstölheti. Ha elkészült, tálalja melegen, akár köretként is. Savanyúságot vagy pácot is készíthet belőle.
•    A tortákhoz és süteményekhez kiválóan illik a cukormázzal bevont szőlő.
•    Mindenféle salátához kiváló öntet-alapanyag, mivel édes, savanykás íze van. Akkor a legfinomabb, ha olyan saláta hozzávalójaként használjuk fel, ami citruslevet és ecetet (balzsam-, vörös- vagy fehérbor, rizs- vagy almaborecetet) tartalmaz.
•    A karamellizált szőlő minden ételnek különleges ízt ad.
•    A szőlővel hatékonyan helyettesíthető a paradicsom a salsa és egyéb szószokban, a nyárson, stb. és kiválóan grillezhető hússal, hallal vagy garnélarákkal.
•    A szőlő olajban vagy zsírban hirtelen sütve finom ízt ad az ételeknek és csökkenti a különböző olajak (olíva-, szezám- és mogyoróolaj) valamint a zsírok (vaj) ízét.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!