Az is lehetséges, hogy első terhessége alatt nem élte át a reggeli rosszulléteket, de későbbi terhessége(i) során igen. A brit orvosi magazin szerint “A rosszullétet vagy a hányást a terhesség első trimesztere alatt a nők 70-85 százaléka éli át."
A hányinger súlyossága szintén személyenként és terhességenként változó. Néhányan csak kicsit gyengének érzik magukat reggelente, esetleg szédülnek is. Sokan csupán a reggeli órákban hánynak, míg mások akár egész nap rosszul érezhetik magukat és a nap bármelyik szakában rájuk jöhet a hányás. Épp emiatt a reggeli rosszullét elnevezés igen megtévesztő.
Legtöbb esetben a rosszullét a terhesség harmadik hónapjának végére vagy negyedik hónapjának elejére elmúlik, azonban az is lehet, hogy egészen az ötödik hónap végéig is kitart.
Miért van hányingere olyan sok nőnek terhessége során?
Sem az orvosok, sem a kutatók nem teljesen biztosak benne. Mivel hormonális változások történnek egy nő testében terhessége során, valószínűleg ez okozza a rosszullétet, valamint a vércukorszint egyensúlyának felborulása is okolható.
Az sem elhanyagolható tény, hogy a hCG hormon szintje, csakúgy mint az ösztrogénszint, a terhesség első trimeszterében megnövekedik, és nagyjából abban az időszakban áll vissza a normális szintre, amikor a gyakori hányinger elmúlik.
Az iker vagy hármasiker terhességek során az anya nagyobb eséllyel szenved reggeli rosszullétektől, mint egy átlagos terhességet átélő nő.
Aggódjon, ha hányingere van terhessége során?
Hányás során a szervezet nem csak rengeteg folyadékot, de esszenciális tápanyagokat és ásványi anyagokat is veszít. Dehidrációt is okozhat, ilyenkor mindenképp keresse fel orvosát, valamint akkor is, ha túl sokat hány, ekkor szervezetének nagy eséllyel kórházi felügyeletre és infúzióra van szüksége.
Akkor is keresse fel orvosát, ha testsúlya csökken, naponta többször és több napon át hány, hányása véres vagy barnás színű, vagy vizelete sötét és koncentrált.
Nyugodjon meg, a legtöbb esetben a hányinger nem jelent problémát, terhessége előrehaladtával elmúlik.
A dehidratációt a legegyszerűbben orvosa segítségével tudja diagnosztizálni, aki egy egyszerű vizeletvizsgálatból, ketone teszttel megállapítja a problémát.
Tippek a hányinger súlyosságának és gyakoriságának csökkentésére:
ne keljen fel túl gyorsan reggelente, adjon magának elegendő időt
egyen keveset miután felkelt, sok esetben egy kevés keksz vagy önmagában fogyasztott kukoricapehely segít
lefekvés előtt egyen pár falatot
a nap folyamán egyen rendszeresen, kis adagokban
fogyasszon elegendő folyadékot
kerülje a zsíros vagy túl fűszeres ételeket
kerülje a koffein fogyasztását
sok esetben a száraz ételek, mint a kekszek és a pirítós fogyasztása segít
ha nagyon érzékeny az illatokra, tartsa észben, hogy a hideg ételeknek kevésbé van szaga
fogyasszon gyömbérteát
biztosítsa a megfelelő és elegendő pihenést, de ne szundítson közvetlenül étkezések után
közvetlenül étkezések után ne mozogjon túl sokat
próbálja meg kerülni azokat a szagokat, amelyek irritálják
naponta, rendszeresen végezzen enyhe testmozgást, például sétáljon egyet
a friss levegő gyakran megoldja a problémát
tartson ágya mellett egy kis rágcsálnivalót, ha éjszaka felébred és rosszul van, egy pár falat megoldást nyújthat