Számos újabb kutatás vizsgálja az almaecet élettani hatásait és az emésztésben játszott szerepét, és a kutatók egyre több pozitív eredményről számolnak be. 

A gyógyítás időszámításunk előtt 400 évvel

Az almaecet akkor merült feledésbe, amikor azt tömeggyártásban, finomítva, pasztörizálva és desztillálva kezdték készíteni. Manapság azonban az almaecet iránti érdeklődés újra megemelkedett, hiszen újra kapható (és elkészíthető) az almaecet bio változata, mely kevésbé drasztikus beavatkozással készül, így több tápanyagot őriz meg.

Egy nemrég végzett kutatás eredményei szerint az almaecet az egészséges emberek körében hatékonyan csökkenti az étkezés utáni glükóz és inzulin szintjét, így hatékony a cukorbetegség kialakulásának megelőzésében. Egy másik kutatásban az almaecet kielégítő vérzsír szint eléréséhez segítette hozzá az egészséges és a cukorbeteg alanyokat is.

Időszámításunk előtt 400-ban maga a gyógyítás atyja, Hippokratész jegyezte fel az almaecet gyógyító hatásait és használta maga is tisztító-gyógyító elixírként: antibiotikumként és antiszeptikus szerként is. Később a népi gyógyászatban élt tovább használatának hagyománya, mígnem Alexander Fleming és Joseph Lister is újra felfedezte gyógyhatásait. Mára újra a népi, illetve a természetgyógyászat részesíti előnyben, de már a hivatalos orvoslás látókörébe is kezd bekerülni, melyre az almaecetet vizsgáló, növekvő számú kutatás a legjobb bizonyíték.

Mire használható az almaecet?

Az almaecetben olyan tápanyagok találhatók, mint a kalcium, vas, réz, magnézium, foszfor, kálium, szilícium és kén, és számos vitamin. Gyógyító hatása így számos területen hasznosítható:

- ideális testsúly beállítása (kóros elhízás, kóros soványság esetén is használható)
- bőrkeményedések, bőrkinövések, szemölcsök elleni küzdelem
- baktériumok, bacilusok, gombák és vírusok elpusztítása
- a sejtek és a szervek méregtelenítése az ártalmas, test által termelt „hulladéktól”
- az inzulin érzékenység és az anyagcsere javítása
- fertőzések és a csontritkulás elleni harc
- a szénhidrátok felszívódását lassítja
- segít megelőzni az ételmérgezést
- elősegíti az emésztést
- csökkenti a káros koleszterin szintjét
- szabályozza a vérnyomást
- enyhíti az ízületi gyulladás, a krónikus fáradtság, fejfájás, gége- és torokgyulladás okozta fájdalmat
- segíti a bőr gyógyulását napégés, gyulladás és egyéb bőrkárosodás esetén

 Az almaecet ma már nem mellékterméke az almának, amolyan hasznosítható felesleg, hanem az egyik legértékesebb feldolgozott formája.

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!