Az Aloe verát (más néven a „halhatatlanság növényét”) már az ókortól kezdve sokféle célra használták.

Vitamin és ásványi anyag tartalma

Az Aloe vera A, B1, B2, B6 és B12, C és E-vitamint, folsavat (vagyis B9-vitamint) és niacint (más néven B3-vitamint) tartalmaz. Ezeken kívül számos ásványi anyag is található benne, mint például réz, vas, nátrium, kalcium, cink, króm, magnézium és mangán. Ezen anyagaiból kifolyólag az Aloe verának számtalan felhasználási módja van.

Ez az Afrikában őshonos növény a pozsgások rendjébe tartozik, a vizet leveleiben tárolja és kis csapadékmennyiségű, száraz területeken is megél. Az Aloe vera szár nélküli növény, levelei lándzsa alakúak és fűrészes szélűek.

Az Aloe vera egészségre gyakorolt pozitív hatása

Az Aloe verát főleg dísznövényként ültetik, de gyógyító hatása és nyugtató tulajdonságai miatt is sokak kedvelt választása. Sokféle egészségügyi probléma kezelhető vele. Az Aloe vera egészségre gyakorolt pozitív hatásai a következők:

1. Az Aloe vera fogyasztása segíti az emésztést és hatékonyan tisztítja a bélrendszert. Az Aloe vera hashajtó tulajdonságai miatt élénkíti a bélmozgást, ezért a növény kiválóan alkalmas a székrekedés kezelésére. Az Aloe vera ital rendszeres fogyasztása segít méregteleníteni a szervezetet, mely eredményeképp a bélmozgás is javul. Csökkenti a test savasodását, enyhíti a gyulladást és csillapítja a bélhurut tüneteit.

2. Ez a növény tele van antioxidánsokkal, amelyek köztudottan természetes immunitásfokozók. Ez a testben lévő szabad gyökök elleni harcot is segíti. A szabad gyökök olyan súlyos problémákat és betegségeket is okozhatnak, melyek felgyorsítják az öregedési folyamatot. Az Aloe vera ital rendszeres fogyasztása azonban erősíti az immunrendszert. 

3. Az Aloe vera ital olyan anyagokat tartalmaz, melyek mellékhatások nélkül akadályozzák meg és lassítják le a sérülések okozta gyulladást. Az Aloe vera ital rendszeres fogyasztása csillapítja a feldagadt és fájdalmas ízületeket, illetve növeli a csontok rugalmasságát. Kiválóan alkalmas sebek, égési sérülések, és vágások kezelésére, továbbá nyugtatja a sebeket/vágásokat és elpusztítja a sebek elfertőződéséért felelős baktériumokat is. A növény hűsítő hatása segít az új sejtek létrehozásában és a károsodott szövet helyreállításában.

4. Az Aloe vera frissítőként való fogyasztása kiválóan hat a női nemi szervekre: segít a méh megfiatalításában.

5. Ez a sokoldalú növény igen hasznos légzőszervi megbetegedések kezelésére és különösen hatásos azoknak, akik folyamatosan küzdenek megfázással, influenzával, hörghuruttal, orrfolyással vagy más légzőszervi megbetegedéssel.

6. Az Aloe verából készült szárított zselé csökkenti a vér cukortartalmát (nem csak az inzulin-rezisztenciát, de a máj és a plazma triglicerid szintjét is), így segít a cukorbetegség kezelésében.

7. Az Aloe vera ital növeli az energiaszintet és segít az egészséges testsúly fenntartásában. Az Aloe vera ital rendszeres fogyasztása serkenti az anyagcserét és hozzájárul a szervezet gyorsabb kalória-égetéséhez.

8. Az Aloe vera ital segít az egészséges íny és száj fenntartásában. Természetes antibakteriális hatása elősegíti a sejtnövekedést és –gyógyulást. Számos fogkrémben használnak Aloe vera zselét, ami megakadályozza a vérző íny és a szájfekély (afta) kialakulását. Ezen kívül gyorsan enyhíti az égő száj szindróma tüneteit. Gombaölő tulajdonságai kiválóan segítenek a szájpenész, az afták és a szájzugi gyulladás kezelésében.

Az Aloe Vera jótékony hatása a bőrre

Az Aloe verának számos olyan tulajdonsága van, melyekkel hatékonyan kezelhetőek a különböző bőrtípusok (mint például a száraz bőr), a haj és fejbőr problémák. A hajra és bőrre gyakorolt jótékony hatása miatt az Aloe vera egyre népszerűbb és az egyik legfőbb hozzávalója sok szépség- és bőrápolási terméknek. Annak érdekében, hogy a bőrben hosszan tartó hatás alakuljon ki, az Aloe verát naponta alkalmazni kell: a legjobb, ha a növényből készült zselét azonnal fürdés után visszük fel a bőrre.

9. Az Aloe vera antiallergén tulajdonságai miatt hasznos lehet olyan bőrbetegségek kezelésében, mint például az ekcéma, pikkelysömör, bőrviszketés, stb. Ezen kívül segít a hólyagok, rovarcsípések és más allergiás reakciók eltüntetésében is. Az Aloe vera arcpakolás kitűnő az érzékeny bőrtípusú embereknek.

10. Az Aloe vera ital olyan alapvető tápanyagokkal látja el a szervezetet, amelyek segítenek az egészséges bőr kialakításában és megőrzésében. Segíti az elhalt sejtek eltávolítását és új sejteket hoz létre, így a bőr ragyogóvá válik.

11. Az Aloe vera gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt mérsékli a pattanások megjelenését. Nem szünteti meg teljesen a pattanásokat, de nagymértékben csökkenti a bőr gyulladását és pirosságát, illetve megelőzi a pattanások kifakadását. A növény nedve vagy a belőle készült zselé közvetlenül felvihető a bőrre. Aloe vera arcpakolás is készíthető, ha Aloe vera leveleket vízben felforralunk, majd a belőle készült krémhez néhány csepp mézet adunk. A krémet 15 percig kell az arcon hagyni, majd vízzel le kell mosni.

12. Az Aloe vera zselé kétféle növényi hormont tartalmaz: auxint és gibberellint, melyek hozzájárulnak a sebgyógyuláshoz és gyulladáscsökkentő tulajdonságaik vannak. Már Nagy Sándor és katonái is használták a sebesülések gyógyításában igen jó eredménnyel. Az Aloe vera a napégés kezelésében is segít, méghozzá a felhámrétegben fejti ki hatását. Védőrétegként óvja a bőrt és gyorsan gyógyítja. After shave balzsamként is használható borotválkozás után, mivel a kisebb vágásokat könnyedén lehet vele kezelni. Sebek gyógyításánál a hegek megjelenését is csökkenti.

13. Az Aloe vera bőséggel tartalmaz olyan antioxidánsokat, mint a béta-karotin, C- és E-vitamin, melyek növelik a bőr természetes feszességét. Hidratálja a bőrt és fokozza a bőr rugalmasságát, így minimalizálja a ráncok megjelenését; a bőr frissebbnek, fiatalabbnak és ragyogóbbnak tűnik tőle.

14. A sima és ragyogó bőrért dörzsöljön Aloe vera zselét az arcára. Az Aloe vera világosítja a bőr tónusát, a napbarnulást, illetve a pigment foltokat.

15. Az Aloe vera zselé rendkívül jótékony hatással van a száraz bőrre. Az Aloe vera természetes hidratáló krém, mivel a nedvességtartalom magában a zselében található. A zselé nem csak hidratálja és növeli a rugalmasságát, de oxigénnel is ellátja a bőrt, amely erősíti a bőrszövetet, így a bőr egészségesebb lesz. A zselé tökéletesen alkalmazható zsíros bőrre is. Amint a bőrre felvitték, természetes vitaminokat és enzimeket bocsát ki, amelyek mélyhidratálnak, illetve visszaállítják a bőr pH egyensúlyát.

Az Aloe vera jótékony hatása a hajra

16. Az Aloe vera használata kopaszodás ellen az ókori Egyiptom idejére vezethető vissza. Az Aloe vera olyan enzimeket tartalmaz, amelyek elősegítik a hajnövekedést. Ilyen például a proteolitikus enzim, ami segít megszabadulni a fejbőrön található elhalt sejtektől. Az Aloe vera keratolitikus hatása miatt hozzájárul a faggyú és az elhalt sejtek lebontásához, lúgos hatása miatt pedig kiegyenlíti a fejbőr és a haj pH szintjét, mely eredményeképp a haj tovább nő és a fejbőr visszanyeri hidratáltságát. 

17. Az Aloe vera segít megszabadulni a viszkető és száraz fejbőrtől. Enyhíti az olyan viszketéssel járó betegségeket, mint a pikkelysömör vagy az ekcémás fejbőr, és bizonyos tulajdonságai miatt képes eltüntetni a fejbőrön túlzott mértékben megjelent elhalt bőrsejteket. Csökkenti a fejbőr pirosságát, hámlását, viszketését és gyulladását, így a hajra is jótékony hatással van.

18. Az Aloe vera korpásodás ellen is használható. A benne található természetes enzimek nyugtatják és hidratálják a fejbőrt, így megszüntetik a fejbőr szárazságát, ami a korpát okozza. Gombaölő tulajdonságai is csökkentik a korpásodást, illetve a száraz és viszkető érzést, ami a korpás és zsíros hajat kísérik. Az Aloe vera felfrissíti és nyugtatja a fejbőrt.

19. Az Aloe vera kiváló kondicionáló, amely simává, selymessé teszi a hajat, és visszaadja annak fényét és ragyogását. Az Aloe vera leveleiben található zselé-szerű anyag kémiai felépítésében hasonló a keratinhoz, ezért könnyen áthatol a fejbőrön és beszívódik akár 7 réteg mélyen. Továbbá az Aloe verában lévő aminosavak erősítik és ragyogóbbá teszik a hajat, illetve segítenek a göndör haj megzabolázásában is.

20. A benne található fontos tápanyagok és vitaminok miatt az Aloe vera nélkülözhetetlen a samponokhoz és kondicionálókhoz, amik segítenek, hogy a haj visszanyerhesse erejét és természetes szépségét. Ha kókuszolajjal és jojobaolajjal keverik, az Aloe verából revitalizáló sampont is lehet készíteni.

21. Aloe verával kitűnően leöblíthető a zsíros haj. Keverjen össze egyharmad Aloe vera levet két harmad citromlével és a keverékkel öblítse le haját a hajtöveknél. A citrom savassága (a vegyszerek káros hatása nélkül) megszabadítja a hajat a felesleges zsírtól, míg az Aloe vera leve meggátolja a száraz haj kialakulását.

22. Az Aloe vera zselé rövid idő alatt rendbe hozza a száraz, töredezett hajat. Az Aloe vera nagy mennyiségben proteint tartalmaz, amely az egészséges haj fenntartásához szükséges. Ha a hajtöveknél dörzsölik be, az Aloe zselé megerősíti a hajszálakat és a haj külsőbb rétegeit is. Puhítja, ellenállóbbá teszi és megfiatalítja a fejbőrt, mivel letisztítja a koszt és a baktériumokat róla.

23. A foltos kopaszodás az a hajprobléma, amellyel a férfiaknak leggyakrabban szembe kell nézniük. Ez a fajta hajhullás a fej bizonyos részein következik be és teljes hajvesztéshez is vezethet. Ez a fejbőr probléma azonban csökkenthető az Aloe vera rendszeres használatával, mivel az Aloe vera megfiatalítja a hajhagymákat és csökkenti a hajhullást.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!