Az articsóka körülbelül 1-2 méteres növényeken nő, amelyeknek ezüst-zöld levelei vannak. A zöldség feje körülbelül 6-10 centiméter átmérőjű és olyan 150 gramm. Az articsóka általában zöld vagy lila színű, közepes vagy nagy méretű.
Az articsóka jótékony hatása
1. Alacsony zsír- és kalóriatartalmú:
Főleg étkezési célból fogyasztják, de számos gyógyító tulajdonsággal is rendelkezik. Tudományosan a Cynara nemzetségbe tartozik.
Az articsóka alacsony zsír- és kalóriatartalmú zöldség, ezért bűntudat nélkül fogyasztható nagy mennyiségben, mivel nem hizlal.
2. Rostok:
A rostok fontos anyagok a szervezet számára, mivel serkentik az emésztést és a bélmozgásokat.
3. Vitaminok:
Az articsóka folsavat tartalmaz, ami az enzimatikus reakciókban vesz részt. Ezenkívül hasznos a DNS szintézis szempontjából is a terhességet megelőző időszakban, mivel megelőzi a velőcsőzáródási rendellenesség kialakulását.
4. Csökkenti a koleszterint:
Az articsóka olyan vegyületeket tartalmaz, mint a cinarin és lakton, amely megakadályozzák a koleszterin szintézist, így a szív egészséges marad. További serkentik az epe termelését, ezáltal csökkentik a vérben található koleszterinszintet.
5. Antioxidánsok:
Az articsókában antioxidánsok találhatóak, amelyek nagyon fontosak, mivel megakadályozzák a szabadgyökök kialakulását és az azok által létrehozott reakciókat a szervezetben. Az articsóka fogyasztásával számos káros reakció létrejötte megakadályozható.
6. Gyulladás és fertőzés:
Az articsókában lévő nagy mennyiségű C-vitamin meggátolja, hogy a szervezetben gyulladás létrejöttét, valamint nagymértékben megakadályozza a fertőzések kialakulását is.
7. Egészséges csontok:
A K-vitamin tudvalevőleg hozzájárul a csontok egészségéhez, mivel serkenti a csontokban az anyagcserét. Továbbá az agyban okozott idegi károk létrejötte is megakadályozható ezzel a vitaminnal.
8. Alzheimer-kór:
Az olyan erős vitaminoknak köszönhetően, mint a K-vitamin, az articsóka jó hatással van az idegrendszerre.
9. Megfelelő anyagcsere:
Az articsókában számos vitamin található, köztük a niacin, B6-vitamin, tiamin és a pantoténsav, amelyek segítenek a megfelelő anyagcsere kialakításában, így a szervezet egészséges marad.
10. Vérnyomás:
Az articsóka káliumot tartalmaz, ami szabályozza a vérnyomást és hozzájárul a szív egészségéhez.
Az articsóka bőrre gyakorolt jótékony hatása
11. Fiatalos kinézet:
Az articsóka nem csak az egészségre és az anyagcserére van jó hatással, hanem a bőrre és a hajra is. Mivel gazdag antioxidánsokban és peptidekben, így javítja a bőr szerkezetét és táplálja a sejteket, valamint megszabadít a ráncoktól és a szépséghibáktól, így a bőr sima és fiatalos lesz tőle. Az antioxidánsok pedig meggátolják a szabadgyökök általi bőrkárosodást.
A bőrproblémákkal küzdők fogyasszanak articsóka főzetet, mivel az nem csak táplálja, de fiatalossá is teszi a bőrt. Jól mosson meg egy articsókát, vágja le a tövét, majd erős tűzön főzze körülbelül egy órán át. Az egy óra leteltével tegye gyengébb tűzre és párolja fél óráig. Az elkészülte után igyon egy pohár articsóka levet, ha ízesíteni szeretné, adjon hozzá egy evőkanál mézet. Fogyaszthatja hidegen vagy melegen is. Ez a főzet kiváló hatással van a bőrre, az azonnali hatása pedig néhány napon belül tapasztalható lesz.
12. Öregedésgátló:
Sok bőrkrém, gél és testápoló tartalmaz articsóka-kivonatot, mivel az ragyogóvá teszi a bőrt és öregedgátló tulajdonságokkal bír. A zöldség a vérkeringést is serkenti, így a bőr fiatalosabb és szebb lesz. Mivel az articsóka csökkenti a koleszterinszintet a vérben, így a máj egészségesebb lesz tőle, aminek hatásaként pedig a bőr is egészségesebb és szebb lesz, mivel a máj méregteleníti a szervezetet.
Az articsóka hajra gyakorolt jótékony hatása
13. Szép haj:
Az articsóka gazdag A-, B- és C-vitaminban, valamint kalciumban és foszforban. Ezek a vitaminok a száraz, károsodott, fakó és élettelen hajat dússá, simává és széppé teszik. A zöld articsókaleveleket főzze fél óráig, és készítsen articsókalevet belőlük. Ezután hagyja hűlni körülbelül három órán át. Ezután szűrje le a keveréket és masszírozza a fejbőrébe. Hagyja fent éjszakára és másnap reggel meleg vízzel és samponnal mosson hajat.
14. Korpásodás:
Az articsóka leve helyreállítja a károsodott hajszálakat és védőréteget képez a hajtövek körül, ásványi anyagokkal látja el a fakó hajat és megtisztítja a fejbőrt a korpától.
Az articsóka kiválasztása és tárolása
Az articsóka vásárlásakor kemény és nehéz fejű zöldséget válasszon. A fejhez szorosan tapadjanak a nagy levelek, a szára pedig legyen húsos. Ha a szár barna, az sem probléma, amíg nem hervadt, száraz vagy nyálkás a zöldség feje.
Az articsóka tárolása:
Az articsókát tárolja a hűtőben és lazán csomagolja be műanyag- vagy alufóliába. A friss zöldségek egy hétig állnak el, de jobb minél hamarabb elfogyasztani őket. A megfőzött articsókának mindenképp teljesen ki kell hűlnie, mielőtt a hűtőbe kerül, és 1-2 napon belül el kell fogyasztani. A tárolás előtt ne mossa meg a zöldséget, mivel a nedvességtől az articsóka rothadni kezd a hűtőben.
Az articsóka elkészítése és fogyasztása:
Az articsókának édes, a diófélékhez hasonló íze van. Mivel tüskés zöldség, ezért a tüskéit főzés előtt el kell távolítani róla. A főzés előtt mossa meg a zöldséget, vágja le a tövét és a tetejét, majd hámozza le a külső réteg leveleket róla.
A levelek tüskés végét is vágja le, és egy citrommal dörzsölje át a végüket, hogy ne barnuljanak be.
Az articsóka elfogyasztásához, törje le a leveleket, és mártsa vajba, majonézbe vagy bármilyen szószba őket. A levelek leválasztása után a húsos részt is elfogyaszthatja, csak szeletelje fel.
Az articsóka tápanyagértéke:
Körülbelül 100 gramm articsóka 47 kalóriát tartalmaz, 10,51 gramm szénhidrátot, 3,27 gramm proteint és 0,15 gramm zsírt, illetve 5,4 gramm rostot. Az articsóka gazdag tápanyagokban és olyan ásványi anyagokban, mint a kálium, kalcium, réz, vas és mangán.