A kapszaicin nevű anyag, amely az erős paprikában a csípős ízért felel, csak kis mennyiségben található az étkezési paprikában, így az nem csíp. Habár egész évben elérhető, a legtöbb belőle és a legfinomabb zöldségek nyáron szerezhetőek be. A C-vitamin és karotinoid tartalma is növekszik, amikor a paprika megérik.

Az étkezési paprika egészségre gyakorolt jótékony hatása

A paprika tele van olyan tápanyagokkal, mint az A-, C- és K-vitamin,karotinoidok és rostok, amelyek rendkívül jó hatással vannak az egészségre. A paprika ezenkívül B6-vitamint és folsavat is tartalmaz, ami csökkenti a homocisztein szintet, ezáltal csökkenti a szívproblémák kialakulásának kockázatát.

Ezt a telt, haranghoz hasonló alakú zöldséget több mint 900 évvel ezelőtt kezdték termeszteni Dél- és Közép-Amerikában, ahol a „paprika” nevet Észak-Amerika európai felfedezői adták a zöldségnek. Ez a zöldség könnyen megterem különböző éghajlatokon is. A paprika nem csak jellegzetes ízű, de ropogós is. Tudományos nevén Capsicum annuumnak nevezik, és az olyan hasonló növények családjába tartozik, mint a chilli paprika, a cayenne bors, a krumpli, paradicsom és padlizsán. A zöld és a lila paprika egy kissé kesernyés, míg a piros, sárga és narancssárga édesebb és gyümölcsösebb ízű.

1. Egészséges szemek:

Mivel magas az A-vitamin tartalma, a paprika hozzájárul ahhoz, hogy a látás egészséges maradjon, különösen az éjszakai látás. A paprika gazdag luteinnek nevezett karotinoidban, amely csökkenti a makula degeneráció kialakulásának kockázatát, amely az egyik leggyakoribb oka az időskori látásvesztésnek. A paprika védi a szemeket a szürkehályog kialakulásától, mivel magas a béta-karotin és a C-vitamin tartalma.

2. Égeti a kalóriát:

A piros színű étkezési paprika aktiválja a hőtermelést és serkenti az anyagcserét. A kapszaicin, amely a más típusú paprikák csípősségéért felel az étkezési paprikában csak nagyon kis mennyiségben található. Ezáltal enyhén növeli a hőtermelést és serkenti az anyagcserét, viszont nincs hatással a szívritmusra és a vérnyomásra, mint a csípős paprika, így segíti a fogyást.

3. Rák elleni tulajdonságok:

Mivel gazdag antioxidánsokban és gyulladásgátló tápanyagokban, az étkezési paprika számos rák elleni tulajdonsággal rendelkezik. A rák kialakulásának kockázata a krónikus gyulladás és oxidatív stressztől növekszik. Ezek a tényezők azonban kompenzálhatóak az antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságú fitovegyületek rendszeres fogyasztásával. Ezenkívül a paprika olyan kénes vegyületeket is tartalmaz, amelyek hozzájárulnak az egészség fenntartásához. A paprikában lévő enzimek megakadályozzák a gyomor- és a nyelőcsőrák kialakulását. Ezenkívül a karotinoid likopinnal hatékonyan megelőzhető a prosztata-, a hólyag-, a méhnyak- és a hasnyálmirigyrák kialakulása.

4. Szív- és érrendszer:

A piros étkezési paprika gazdag likopinban, ezért kiváló hatással van a szívre, míg a zöld paprika koleszterin csökkentő rostokat tartalmaz. A megnövekedett homocisztein szintnél nagyobb a kockázata a szívbetegségek kialakulásának. A paprika azonban B6-vitamint és folsavat tartalmaz, amelyek csökkentik a homocisztein szintet. Továbbá az erős antioxidáns A- és C-vitamin elpusztítja a szabadgyököket. Az étkezési paprikában kálium is található, ami csökkenti a vérnyomást, így a szívre is jó hatással van.

5. Erősíti az immunrendszert:

A C-vitamin létfontosságú, mivel hozzájárul az egészséges immunrendszer fenntartásához, mivel segít az erős kollagén termelésében, így jó hatással van a bőrre és az ízületekre. Csökkenti az ízületgyulladás kockázatát és a gyulladást, a K-vitamin pedig megakadályozza a vérrögök kialakulását. Segítségével megerősödnek a csontok, valamint megvédi a sejteket az oxidatív károktól.

6. B6-vitamin és magnézium:

A B6-vitamin és a magnézium kombinálásával csökkenthető a szorongás mértéke, kifejezetten a menstruáció előtti tüneteknél. Mivel természetes vizelethajtó, a B6-vitamin csökkenti a puffadást és megakadályozza a magas vérnyomás kialakulását.

7. Vashiány:

Az étkezési paprika majdnem a napi szükséges C-vitamin bevitel 300%-át biztosítja, ezért lényeges a vas megfelelő felszívódása szempontjából.

8. Kapszaicin:

A kapszaicin a paprika fehér membránjában található, csökkenti a koleszterin és a triglicerid szintet, valamint elpusztítja a fekély kialakulásáért felelős baktériumokat a gyomorban és erősíti az immunrendszert.

9. Méregtelenít:

Az étkezési paprika megtisztítja az eltömődött nyálkahártyát az orrban és a tüdőben, valamint izzadás által megszabadít a méreganyagoktól.

10. Kálium:

Az étkezési paprika jó káliumforrás. Ez az ásványi anyag kiegyensúlyozza a szervezetben lévő folyadékokat és ásványi anyagokat, valamint fokozza az izmok működését és szabályozza a vérnyomást.

11. Más jótékony hatások:

Az étkezési paprika leve bizonyítottan hatékony módon gyógyítja az olyan gyomorproblémákat, mint a fekély, hasmenés és gyomorbaj. Ezenkívül csökkenti a légzési problémák megjelenését, mint például a tüdőtágulást, asztmát és a tüdők fertőzését. A paprika levének fogyasztásával hatékonyan kezelhető a torokfájás és az orrfolyás.

Az étkezési paprika hajra gyakorolt jótékony hatása

12. Magas szilíciumtartalmú zöldség:

A zöld étkezési paprikában nagy mennyiségű természetes szilícium található, amely hozzájárul az egészséges haj és körmök fenntartásához.

13. Serkenti a hajnövekedést:

Mivel serkenti a vérkeringést, a paprikával együtt használva hatékonyabbak a különféle gyógynövények. A piros paprika természetes módon serkenti a haj növekedését, és nagyon hatékonyan kezelhető vele a hajhullás. A hajhullás esetében a paprika serkenti a vérkeringést, ami létfontosságú a haj megfelelő növekedéséhez. Ezenkívül védi a hajtöveket a dihidro tesztoszteron hatásai ellen.

14. Megerősíti a hajtöveket:

A paprika kiváló C-vitamin forrás, ami létfontosságú a haj egészsége szempontjából. A C-vitamin segít a vas megfelelő felszívódásában, ezáltal biztosítja, hogy elég vas legyen a vörös vérsejtekben az oxigénszállításhoz. A C-vitamin a kollagén felépítésében is részt vesz, ami azért szükséges, hogy a hajtövek, az erek és a bőr egészséges maradjon. A C-vitamin hiány száraz, és könnyen töredező haj kialakulásához vezethet.

15. Egészséges haj és hajnövekedés:

Ha étkezési paprikát visz fel a hajára, hatékonyan serkenthető a hajnövekedés, mivel jobb lesz a fejbőr vérkeringése. Főzzön meg néhány szem száraz piros paprikát vízben, összesen 5-6 percig. Ha kihűlt, masszírozza át a fejbőrét egy, a keverékbe áztatott, vattakoronggal, majd hagyja fent a keveréket 10-15 percig, végül mossa le. A legjobb eredmény elérése érdekében ismételje hetente kétszer. A paprika fűszeressége serkenti a hajnövekedést, valamint hozzájárul ahhoz, hogy a haj egészséges maradjon.

Az étkezési paprika bőrre gyakorolt jótékony hatása

16. Oxidatív károk:

A piros, zöld és sárga étkezési paprika gazdag C-vitaminban, amely hozzájárul a kollagén termeléséhez. A kollagéntől a bőr feszes marad és védi a sejteket a további károsodástól. Ezenkívül növeli a bőr oxidatív károk elleni ellenálló képességét.

17. Egészséges és fiatalos bőr:

A paprikában található antioxidánsok és fitovegyületektől a bőr egészséges és fiatalos marad.

18. Övsömör és gombás láb:

Gombaölő és antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően a paprika a megfelelő gyógyszerekkel együtt enyhíti az olyan fertőzéseket, mint az övsömör és a gombás láb.

19. Az öregedés jelei:

A paprika levének fogyasztásával visszafordítható az öregedés jeleinek kialakulása, mivel a zöldségnek magas az antioxidáns tartalma. A paprika ezenkívül védi a bőrt a káros szabadgyököktől, ezáltal a bőr egészséges és fiatalos marad.

20. Szépséghibák és kiütések:

A répa és a zöld étkezési paprika levének keverékével nagyon hatékonyan eltüntethetőek a szépséghibák és a kiütések.

Az étkezési paprika tápanyagértéke:

Minden paprika jó A-, C- és K-vitamin forrás, azonban a piros paprikának a legnagyobb a tápanyagértéke, mivel olyan karotinoidokat tartalmaz, mint a likopin és a béta-kriptoxantin. Ezenkívül gazdag fitovegyületekben és jelentős mennyiségű rostot tartalmaz.

•    C-vitamin: Az étkezési paprika gazdag C-vitaminban; valójában kétszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint más citrusos gyümölcsök. Egy csésze felkockázott paprikában több mint 100% található a napi ajánlott antioxidáns bevitelből.
•    A-vitamin: Az A-vitamin a látás, a vörös vérsejttermelés és az egészséges immunrendszer miatt létfontosságú anyag. Egy csésze felkockázott paprikában több mint egy napi szükséges A-vitamin található. A zöld paprika 149 grammonként 551 egységnyi A-vitamint tartalmaz, míg a piros paprika 4666 egységnyit, ami majdnem az egy napi A-vitamin szükséglet mennyiségével egyenlő, ha naponta egy 2000 kalóriás étrenddel számolunk.
•    Karotinoidok: A paprikában különböző típusú karotinoidok találhatóak, például likopin, lutein, kriptoxantin, zeaxantin, alfa-karotin és béta-karotin. A sárga, piros és narancssárga étkezési paprikák nagy mennyiségben tartalmaznak karotinoidokat. Hogy a zöldség mennyit tartalmaz ezekből a vegyületekből, az érettségétől függ.
•    Kalóriák: A paprikának alacsony a kalóriatartalma, így egy csésze felkockázott paprika körülbelül 30-40 kalóriát tartalmaz. Édes és ropogós ízének köszönhetően jól helyettesíthetőek vele a magas kalóriatartalmú chipsek.
•    Rost: A rostbevitel létfontosságú az emésztés szempontjából, mivel csökkenthető vele a székrekedés és az aranyér. Az ajánlott napi rostbevitel nőknek 21-25 gramm, férfiaknak pedig 30-38 gramm. Egy csésze zöld paprika körülbelül 2,5 gramm rostot tartalmaz.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!