Az álmatlanság egy gyakori probléma, amelyről akkor beszélünk, ha valaki nehezen alszik el vagy éjszaka sokszor felébred, képtelen jó minőségű, pihentető alvásra. Ez nappali fáradtsághoz, gyenge teljesítőképességhez, fejfájáshoz, ingerültséghez, depresszióhoz és sok más problémához vezethet.

A problémát sokféle dolog okozhatja: stressz, szorongás, pszichés zavarok, rossz alvási szokások, nagyobb változások valaki életében, koffein vagy más élénkítők, krónikus fájdalom, légzési nehézségek, ízületi gyulladás, szívbetegségek, savas reflux vagy más betegségek.

Az álmatlanság bizonyos gyógyszerek – kortikoszteroidok, alfablokkolók, bétablokkolók, ACE-gátlók vagy más orvosságok – mellékhatásaként is jelentkezhet.

Az álmatlanságnak általában két típusa van: akut és krónikus. Az akut álmatlanság gyakoribb, és pár napig vagy hétig tart. A krónikus változata hónapokig, vagy még tovább tart.

A 10 leghatásosabb házi gyógymód álmatlanság ellen:

1, Köménymag

A kömény egy olyan fűszer, amely segíti az emésztést. A hagyományos ayurvédikus gyógyászatban az alvás előidézésére használták. A köményolajnak pedig nyugtató hatása van.

•    Keverjünk egy teáskanál őrölt köménymagot egy összenyomott banánhoz és fogyasszuk el elalvás előtt! Ha nincs őrleményünk, szárazon pörköljünk magokat és őröljük le magunknak!

•    A fáradtság és kimerültség csökkentésére köményteát is ihatunk; az álmatlanság és a fáradtság sokszor kéz a kézben járnak. A teához melegítsünk fel kis lángon egy teáskanál köménymagot kb. 5 másodperc alatt, adjunk hozzá egy pohár vizet és forraljuk fel! Vegyük le a tűzről, fedjük le az edényt és hagyjuk állni 5 percig! Szűrjük le és igyuk meg a teát lefekvés előtt!
 
2, Szerecsendió

A szerecsendiónak nyugtató hatásai vannak, ezért természetes módon segíti elő az alvást.

•    Adjunk egy csipet szerecsendió őrleményt egy bögre meleg tejhez és igyuk meg lefekvés előtt!

•    Adhatunk negyed teáskanál frissen őrölt szerecsendiót is egy pohár meleg vízhez vagy bármilyen gyümölcsléhez is; ugyanúgy fogyasszuk lefekvés előtt!

•    Másik megoldásként keverjünk egy csipetnyi őrölt szerecsendiót egy evőkanál indiai egres levéhez! Fogyasszuk naponta egyszer! Az álmatlanság mellett az emésztési zavarokat és a depressziót is kezeli. 
 
3, Sáfrány

A sáfránynak is enyhe nyugtató hatása van, amely segíthet az álmatlanság kezelésében.

•    Áztassunk két szál sáfrányt egy pohár meleg tejbe!

•    Igyuk meg este, lefekvés előtt!

4, Kamillatea

A kamillatea nyugtató és alvást segítő tulajdonságait régóta ismerjük: ez a tea is egy természetes orvosság az álmatlanság kezelésére. Habár a pontos okát nem tudjuk, tudományos kutatások szerint az apigenin nevű vegyület az, ami a kamilla nyugtató hatását okozza.

Élvezzünk egy csésze kamillateát a könnyebb alvásért és kikapcsolódásért! Édesíthetjük egy csipet fahéjjal vagy mézzel is.

5, Banán

Egy banán elfogyasztása segíthet az álmatlansággal küzdőknek, mert tartalmaz egy triptofán nevű aminosavat, amely megnöveli a szerotonin szintjét, ezzel szabályozza az alvásmintákat. Emellett kedélyjavító hatása is van, plusz az étvágyat is szabályozza. A banánban lévő vas, kalcium és kálium szintén segítenek az alvásban.

6, Langyos tej

A langyos tej kiváló házi módszer az elme és a test megnyugtatására. Csakúgy, mint a banán, a tej is tartalmaz triptofánt, amely segít elaludni.

•    Keverjünk negyed teáskanál őrölt fahéjat egy bögre langyos tejbe!

•    Igyuk meg lefekvés előtt egy órával!
 
7, Görögszéna

A görögszéna csökkenti a szorongást, az álmatlanságot és a szédülést.

•    Keverjünk össze két teáskanál görögszéna levélből nyert kivonatot és egy teáskanál mézet!

•    Fogyasszuk naponta!
 
8, Macskagyökér

A macskagyökér egy nyugtató hatású gyógynövény, amely az izmokban is oldja a feszültséget, ráadásul elősegíti a mély alvást.

•    Keverjünk fél teáskanál reszelt macskagyökeret és fél teáskanál szerecsendiót két pohár forró vízbe! Hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le és igyuk meg! Ne alkalmazzuk ezt a módszert pár hétnél tovább, mert szívbetegségekhez és elvonási tünetekhez vezethet!

•    Az egyszerű macskagyökértea is nagyon hasznos lehet.

•    Felhígíthatunk fél teáskanál macskagyökéroldatot is vízzel, és ihatjuk így is akár napi három alkalommal.
 
9, Forró fürdő

Egy forró fürdő vagy zuhany két órával lefekvés előtt nagy segítség lehet az álmatlanság kezelésében. Remek esti rituálé a test megnyugtatására és az idegvégződések lecsillapítására.
Hogy még hatékonyabb legyen ez a módszer, adjunk pár csepp illóolajat a vízhez! Használhatjuk citromfű, kamilla, rozmaring vagy levendula olaját.

10, Almaecet és méz

Az almaecet segít lebontani a zsírsavakat, amelyek termelik a triptofánt, valamint a benne található aminosavak csökkentik a fáradtságot. A méz is segíti az alvást, mert növeli az inzulinszintet és elősegíti a szerotonin termelését – egy agyi vegyületet, amely szabályozza az alvás / ébrenlét ciklusokat.

Érdekes módon az alacsony szerotoninszint alvászavarokhoz vezet, míg ha sok van belőle, az éberséget okoz. Alakítsuk úgy az étrendünket és a gyógymódok alkalmazását, hogy egy optimális, közepes szerotoninszintet érjünk el!

•    Keverjünk két teáskanál organikus almaecetet és ugyanennyi mézet egy pohár meleg vízbe! Fogyasszuk el lefekvés előtt!

•    Frissítőt is készíthetünk két teáskanál almaecetből és egy csészényi mézből. Fogyasszunk belőle egy evőkanállal, vízzel vagy anélkül!

•    Két teáskanál méz egy csésze vízben elkeverve is hatékony, főleg gyermekeknél.

Ezek mellett alakítsunk ki szabályos alvási rutinokat, aludjunk sötét és csendes szobában, ne vacsorázzunk későn és csak kis adagot együnk, gyakran relaxáljunk, kerüljük a koffeintartalmú italokat, és rendszeresen sportoljunk (de kerüljük az esti sportolást)! Ha az alvás hiánya kihat a napi tevékenységeire, forduljon orvoshoz megfelelő kezelésért!

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!