Csupán 3 összetevő felhasználásával, napi 1 teáskanálnyi adag fogyasztásával elkerülhető a székrekedés, ha figyelembe vesszük az alábbi sorokat.

Mai étrendünk élelmi rostokban rendkívül szegényes. A kívánt rostmennyiség alig negyedét fogyasztjuk el naponta. Az élelmi rostok lehetnek vízben oldódóak és vízben nem oldódódóak. Az élelmi rostok többségét egyáltalán nem tudjuk megemészteni, kisebb részükből viszont képes a bélflóránk igen értékes rövid szénláncú zsírsavakat előállítani (vajsav, propion sav). Az ajánlott napi élelmi rost bevitelnek el kellene érni a napi 50-60 g-ot. A rostok ballaszthatásuknál fogva a széklet tömegét megnövelik. A vizet jól megkötik, így a nagy tömegű és jó állagú széklet megfelelő perisztaltikus ingert jelent a beleink számára, így minden nap rendszeres, formált székürítés várható.

A székrekedés fő oka általában a nem megfelelő étkezés, dehidratáció (kevés folyadék fogyasztása) és bizonyos gyógyszerek szedése és a kevés fizikai mozgás. Az első kettőre egyszerűnek látszik a megoldás, ám nem az.

Sokféle élelmiszernek van magas rosttartalma, tehát helytelen, ha azt gondoljuk, hogy pl. a teljes kiőrlésű gabona fogyasztásával mindent megtettünk a probléma megoldása céljából. 

Magas rostforrást képeznek a nyers gyümölcsök és zöldségek, a kókuszreszelék, a mandula, a dió, a mogyoró, az összes citrus és narancsféleség. Utóbbival idősebb korban vigyázni is kell. A ma már nem kapható kubai narancs, durva rostjai gyakran okoztak főleg idős betegekben bélelzáródást, mert egyébként az íze igen finom volt, de nem  tudták jól összerágni a rostjait. A zab és az útifűmaghéj is kiváló rostforrások, de ez utóbbiból az ajánlott adag nem lehet több napi egy mokkás kanálnyinál. A gyógyszeres kezelés esetében a mellékhatásként fellépő székrekedést már nem olyan egyszerű megszüntetni (főleg bizonyos szívritmus szabályzó gyógyszerekre jellemző, pl. verapamil származékok, az erős székszorulás). A napi fél-egy óra kilépő séta, kerti munka is kiváló hatású lehet.

Íme, egy egyszerű puding receptje, amelynek fogyasztásával megszűntetheti a problémát. 

-    1 csésze almaszósz
-    ¾ csésze szilvalé (a szilvalé olyan speciális cukrot tartalmaz, ami nem szívódik fel így ozmotikus hatása révén vizet von el a szervezetből a belek számára, ezáltal a széklet laza szerkezetű és nagyobb tömegű lesz)
-    1 csésze búzakorpa

Keverje össze a hozzávalókat és minden reggel fogyasszon belőle 1 evőkanálnyit (gyerekek esetében egy teáskanálnyit), majd igyon meg egy pohár vizet. Figyeljen oda a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre, ne fogyasszon gyorsételeket, illetve zsírban kisütött ételeket. A fermentált zöldségek rendszeres fogyasztása (pl. kovászos uborka, savanyú káposzta, ecetes torma) is erősen ajánlott.

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!