A hányinger és hányás pontos oka a mai napig nem ismert. Valószínűleg a hirtelen hormonális váltások okozhatják a has izomösszehúzó és izomlazító izmainak ritmusát, amely hányingerhez és hányáshoz vezet. 

Egyéb tényezők lehetnek a bizonyos szagok, ételek, kimerültség, stressz, feszültség, érzékeny gyomor, és a vitamin vagy ásványi anyag hiányok. 

A hányinger és a hányás valószínűleg a kora reggeli órákban jelentkezik, és a nap folyamán fokozatosan csökken, majd elmúlik. Néhány esetben a nap másik szakában jelentkeznek a tünetek, amelyek a legtöbb esetben az első három hónap után elmúlnak, ám néhány esetben tovább is eltarthat. 

A tünetek nagyon kellemetlenek lehetnek, és befolyásolhatják mindennapi tevéenységeit, ám otthoni praktikákkal és néhány apró életmódbeli váltással könnyedén túljuthat rajta. 

A reggeli rosszullétnek is nevezett állapot a terhesség normális velejárója, főképp a terhesség első trimesztere (az első három hónap) alatt jelentkezik a nők több, mint 65%-ánál.

Alább megtalálja a tíz leghatékonyabb módszert a terhesség alatti hányinger és hányás kezelésére. 

1.    Víz

A víz a legjobb orvosság ha hányingerről és hányásról van szó, főképp ha mindez terhessége alatt jelentkezik. Azok a nők, akik oránként megittak egy pohár vizet, kisebb eséllyel élték át a reggeli rosszullétet. Emellett szervezetét is megfelelően hidratálja, amely elengedhetetlen önnek és születendő gyermekének is. 

- Mindig legyen egy pohár víz az ágya mellett. Felkelés után lassan, apró kortyokban igya meg. Adjon egy kis időt gyomrának, hogy megnyugodjon, majd próbáljon meg felkelni. 
- Igyon elegendő folyadékot a nap folyamán, ez hangulatát is javítja, segíti emésztését, és biztosítja szervezete egészségét. 

2.    Gyömbér

A gyömbér az egyik leghatékonyabb természetes módszer a hányás és a hányinger elmulasztására, még a terhesség alatt is. Jót tesz emésztőrendszerének, és megakadályozza a gyomor savelválasztását, amely a hányingert és a hányást okozza. Emellett a gyömbér illata és íze segíthet túllendülni a hányás kellemetlenségein. 

- Rágcsáljon el egy kis darab friss gyömbért, vagy szopogasson gyömbéres cukorkát a hányás utáni gyors felépülés érdekében.
- Reggeli fogyasztásra keverjen össze 5 csepp gyömbért egy teáskanálnyi mézzel, és minél lassabban fogyassza el. 
- Gyömbérteát is készíthet, forraljon egy teáskanálnyi reszelt gyömbért egy bögrényi vízben tíz percig. Szűrje le, adjon hozzá egy kevés mézet, és lassan kortyolgatva igya meg. Reggelente 1-2 bögre gyömbérteát is elfogyaszthat.

3.    Citrom

A citrom sokat segíthet a terhesség alatti hányás kezelésében, hiszen a citrom megnyugtató illata természetes módon nyugtatja meg testét, így csökkentheti a hányingert és megszüntetheti a hányást. Emellett C-vitamin tartalma az anyukának és a gyermeknek is fontos. 

- Préselje egy friss citrom levét egy pohár vízbe, és adjon hozzá egy kevés mézet. Minden nap reggel igya meg, így elkerülheti a reggeli rosszullétet. 
- Szagoljon meg egy friss citromhéjat, amellyel csökkentheti a terhesség alatt jelentkező hányingert és hányást. 
- Csepegtessen egy kevés citrom olajat egy zsebkendőre, és szagoljon bele amikor úgy érzi, hányingere van. A citromos cukorka szintén megoldás lehet ilyenkor. 

4.    Borsmenta

Ez a gyógynövény csökkenti a hányingert, és reggeli rosszullétet, de akár a hányást is megszüntetheti. Segít a gyomor megnyugtatásában, és így a hányinger megszüntetésében. 

- Adjon egy teáskanálnyi szárított borsmentát egy bögre forró vízhez. Fedje le és hagyja állni 5-10 percig. Szűrje le, és ízesítse egy kevés mézzel vagy cukorral. Reggelente, felkelés után fogyassza. 
- Csepegtessen egy kevés borsmenta olajat egy zsebkendőre, és szagoljon bele amikor úgy érzi, hányingere van.

Megjegyzés: Néhány nőnél a borsmenta illata hányingert okozhat. Ilyen esetekben természetesen kerülje ezt a praktikát. 

5.    Édeskömény

Az édeskömény sikeresen gyógyítja a hányingert és a hányást, emellett segíti az emésztést, valamint megnyugtatja az emésztőcsatornát, amely csökkenti a hányingert. Aromatikus illata pedig segíti a gyomor megnyugtatását. 

- Tartson egy kevés édeskömény magot ágya mellett és rágcsáljon el néhányat amikor úgy érzi, hányingere van.
- Adjon hozzá egy teáskanálnyi édeskömény magot egy bögre melegvízhez. Fedje le és hagyja nagyjából 10 percig állni. Szűrje le, és adjon hozzá egy kevés citromlevet és mézet. Felkelés után lassan kortyolgatva igya meg. 

6.    Megnövelt B6-vitamin bevitel

Bár ennek pontos okai nem ismertek még, a B6-vitamin sok terhes nőnél segített a reggeli rosszullét csökkentésében. Emellett ez a vitamin nem káros a fejlődő magzatra, nyugodtan fogyassza tehát terhessége alatt is. 

- A reggeli rosszullét csökkentésére fogyasszon B6-vitamin kapszulákat, az átlagos napi adag 25 mg, naponta háromszor. Azonban fogyasztás előtt mindenképpen beszéljen nőgyógyászával. 
- Az egészséges, kiegyensúlyozott, nagy mennyiségű B6-vitamint tartalmazó étrend nagy mértékben segít a terhesség alatti hányás megszüntetésében. Egyen B6-vitaminban gazdag ételeket, mint a barnarizs, az avokádó, a banán, a hal, a kukorica, és az olajos magvak. 

7.    Kréker

Ha reggel felkelés után elrágcsál egy kevés krékert, jó eséllyel megelőzi a hányingert és a hányást. Magas szénhidráttartalmú, ám nem erős ízű, segíti a gyomor megnyugtatását és az éjszaka termelt gyomorsav felszívását. 

Tároljon ágya mellett egy doboz krékert, és rágcsáljon el néhányat mielőtt felkel. Adjon egy kis időt az emésztésre, majd lassan keljen fel. Mindenképpen az előtt rágcsálja el a kekszeket, hogy megéhezne, és mielőtt hányingere lenne. 

8.    Vörösmálna levél

Sok gyógynövény szakértő szerint a vörös málna levele megelőzheti a terhesség alatti hányingert és hányást, mert megnyugtatja a méh izmait. Emellett a levelek B6-vitaminban és kalciumban, vasban, magnéziumban gazdagok, amelyek elengedhetetlenek az egészséges terhességhez. 

1. Adjon 1-2 teáskanálnyi szárított vörös málna levelet egy bögrényi forró vízhez
2. Fedje le és hagyja 5-10 percig állni, majd szűrje le
3. Reggelente éhgyomorra fogyassza

Megjegyzés: A vörös málna levele méh összehúzódásokat okozhat, mindenképpen konzultáljon orvosával mielőtt ezt a gyógymódot alkalmazná.

9.    Akupresszúra

Az akupresszúrás csuklószorítót, amely segít a hányinger és a hányás leküzdésében, könnyedén megvásárolhatja a legtöbb gyógyászati üzletben. Az akupresszúra ősi hagyományait követve készülnek, és a csukló bizonyos pontjainak nyomásával segítik kontroll alatt tartani a hányingert és a hányást is. 

1. Hordjon mindkét csuklóján akupresszúrás csuklószorítót.
2. Ha hányingere támad, nyomja le egymás után húszszor, egy másodperces szünetekkel a gombot az egyik csuklószorítón. 
3. Ismételje meg a másik karján is
4. Ismételje pár percig, amíg a hányingere el nem múlik. 

10.    Rendszeres séták

A séta vagy könnyed testmozgás nagyon hasznos lehet a terhessége alatt, egészen addig, amíg orvosa ez ellen nem szól. A séta segíti a progeszteron hormon higítását, amely a reggeli rosszullét egyik oka. 

Emellett a séta segíti az emésztést, így csökkenti a hányás esélyeit. Emellett amikor szabad, friss levegőn sétál, jobban fogja érezni magát. 

Vacsora után minden nap sétáljon 15-20 percet a szabad levegőn. Ha erre nincs lehetősége, sétáljon lakásában. 

Extra tippek: 

    Ne egyen egyszerre sokat, inkább többször, de keveset.
    Kerülje az éhgyomort, rendszeresen egyen pár falatot az étkezések között is.
    Kerülje az olajban sült, zsíros ételeket, amelyeket nehéz megemészteni és hányást okozhatnak.
    Fogyasszon magas szénhidrát- vagy fehérje tartalmú, de alacsony zsírtartalmú ételeket, amelyeket könnyen meg tud emészteni.
    Figyeljen oda a hányingert okozó tényezőkre és próbálja meg elkerülni őket. 
    Ha a meleg ételek illata rossz érzéssel tölti el, inkább fogyasszon hideg ételeket. 
    Aludjon többet. Feküdjön le korábban, vagy aludjon reggel tovább. Emellett adjon magának több időt reggelente, hogy hosszabb ideig ébredezhessen.
    Próbálja ki a jógát, meditációt, vagy a légzőgyakorlatokat, hogy elterelje gondolatait. Ez a hányingert is csökkentheti.
    Reggelente fogyasszon hideg, gyümölcsös ízű fagylaltot. 
    Vacsora után legalább 30 percig ne feküdjön le. 

Kérjen orvosi tanácsot, ha hányása súlyos, és a folyadékokat, illetve nem erős ízű ételeket is nehezen tartja szervezetében. 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!