A köszvény régen a királyok betegsége volt, és a túlzott jólétnek tulajdonították megjelenését. Napjainkban azonban akárkinél kifejlődhet, hiszen oka a túlzott húgysavtermelés vagy fogyasztás, és a csökkent veseműködés. 

Mi a húgysavat nem tudjuk tovább bontani, mert nincs urikáz enzimünk, mivel fajunk nem ragadozó, hanem mindenevő, és ha a koncentrációja a vérben nagyon megemelkedik, akkor kristályok formájába lerakódik az ízületekben, azok súlyos gyulladását okozva (köszvény), illetve a vesékben húgysavkő képződéshez vezethet.

Emberben a húgysav a vizelettel választódik ki. Ragadozó állatokban létezik egy enzim, az urikáz, ami képes a húgysavat még tovább bontani, ezért ők bármennyi húst, belsőséget is esznek (melyek bontásakor a bennük lévő purin vegyületekből húgysav képződik), ők soha nem lesznek köszvényesek, illetve soha nem lesz húgysavkő a veséikben. Nem így van ez azonban az embernél.

A húgysav apró kristályokká formálódik, és beépül az ízületekbe, általában a nagylábujjal kezdve (podagra). Ez a fájdalmas, gyulladással és dagadással járó betegség 90%-a férfiaknál alakul ki. Nők esetében a menopauza beállta után növekszik meg a betegség gyakorisága. 

Ha a szervezetben kiterjedt sejtpusztulás következik be valamilyen ok miatt (pl. kemoterápia, súlyos sérülés, intenzív fogyás), akkor szintén számolnunk kell a húgysavszint jelentős mértékű emelkedésével. A mértéktelen italozás is hajlamosít erre a betegségre. Királyaink nem csak mértéktelenül sok húst fogyasztottak, hanem igen sok alkoholt is ittak (történelmi szentségtörés, de mai szemmel a többségük masszív alkoholista volt, tisztelet a kivételnek, pl. Bethlen Gábor, Könyves Kálmán, de szólni kell a másik végletről is, pl. Apafi Mihály, aki napi 10 liter bornál kevesebbet ritkán ivott - volt is köszvénye).

De mi okozza a fájdalmas tüneteket? 

A köszvény az ízületi gyulladások húgysav kristályok által provokált fajtája, amely teljesen hirtelenül megjelenhet. A beteg testrész megdagad, érzékennyé válik, a bőr vöröses lesz és meleg és rettenetesen fájdalmas. Még sokszor a takaró érintését sem bírja elviselni a beteg. A tünetek napokig, néha hetekig elhúzódhatnak. 

A köszvény első tünetei ugyanolyan gyorsan elmúlhatnak, ahogy megjelentek, gyakran évekkel később jelentkezik csak újra. Ilyenkor azonban már gyakrabban jelentkeznek a tünetek, tovább tartanak, más területekre is kiterjedhetnek. Ekkortól már krónikus, ismétlődő ízületi problémáról beszélhetünk, amely ízületi károsodást is okozhat (a podagrából később már chiragra is lesz, mert ekkor már nem csak a láb nagy ujjának az ízülete gyullad be, hanem akár a kéz, a csukló ízületei is begyulladhatnak).

A köszvényt kiváltó húgysav kristályok bizonyos ételek fogyasztásával képződnek, ezért kerülje a purinban gazdag ételek (hús, szardella, spárga, hering, szardínia, élesztő) fogyasztását. A purin csak fehérjével együtt veszélyes, a zöldségekben található purin ezért nem járul hozzá a köszvény kialakulásához. Otthon ez a legfőbb, amit a köszvény kialakulása ellen tehet. A mértéktelen fruktóz fogyasztás (gyümölcscukor) is közvetve okozhatja a betegséget. Ez úgy lehetséges, hogy a szervezet a fruktóz bontás során sok szerves foszfort használ fel, így az adenozin (mely purin vegyület) lebomlik és emeli a húgysav szintet. Ez azonban egy igen ritka oka a betegségnek.

A család betegségtörténete is befolyásoló tényező. A fiatalkori hirtelen, nagymértékű hízás, és az alkoholfogyasztás is hozzájárul kialakulásához, hiszen utóbbi dehidratáltságot okoz, így csökkenti a szervezet méregtelenítő képességét. Ezért köszvény tünetei mellett semmiképp ne fogyasszon alkoholt. A sör ebből a szempontból különösen káros, mert alkohol tartalma mellett még a direkt purin tartalma is magas!

Diéta, folyadékpótlás, megelőzés és gyógyítás

A megfelelő folyadékpótlással rengeteg betegség megelőzhető, mindenképp igyon meg napi 8 pohár vizet, ezzel már sokat tett a köszvény ellen.

Az izsóp tea borókával keverve remek ellenszer. Különféle gyógyteák, mint a cickafark, gyermekláncfű, vagy zeller mag tea különösen hatékony méregtelenítő. Külön-külön, vagy összekeverve is fogyaszthatja őket. Napi 2-3 csésze elfogyasztásával elkerülheti a betegség kialakulását. 

A fájdalom csökkentésére a kukoricacsőből főzött tea igen hatékony. Forró vízben 1 órán át főzze a csöveket, majd szűrje le. Minden étkezés után igyon meg egy bögrét a főzetből, amíg a fájdalom nem múlik el. 

A leggyakrabban javasolt gyógyszer a cseresznye. A köszvény első jelei észlelésétől nagyon fontos, hogy fogyasszon minden nap friss cseresznyét, vagy természetes cseresznyelevet. 

Próbálja ki az eper alapú diétát. Pár napig ne fogyasszon mást, csak epret, joghurtot, és banánt. Az eper gyulladáscsökkentő hatása miatt csökkenti a fájdalmat, a joghurt és a banán pedig megelőzi a hasmenést. 

Egy orosz gyógymód a friss fokhagyma fogyasztása. Próbáljon meg minden nap legalább két gerezdet elfogyasztani, ételbe keverve vagy önmagában. 

A duzzanat csökkentésére tegyen hideg vizes, semmiképp se jéghideg borogatást az érintett területre. 
Masszázs olajat is készíthet fél deciliter olívaolaj és pár csepp borókaolaj összekeverésével. Naponta többször masszírozza az érintett területre. A fájdalom csökkentésére lábfürdőt is készíthet, borókaolaj és rozmaringolaj felhasználásával. Két liter hideg vízhez adjon 10 csepp rozmaringolajat és 10 csepp borókaolajat. 

Mikor menjen orvoshoz? 

Ha a felsorolt módszerek kipróbálása után sem csökkentek a tünetei, komolyabb betegség okozhatja. Mindenképp keresse fel orvosát, ha: 

-    visszatérő köszvényes rohamai vannak, amelyek nem javulnak 3-4 nap után sem
-    hirtelen sokat fogy
-    dehidratáltságtól szenved, melynek tünetei a folyamatos szomjúság, kicserepesedett ajkak, kevés vizelet
-    24 órán át, vagy hosszabb ideig hasmenése volt
-    családi betegségek alapján hajlamos a köszvényre, és szalicilát tartalmú gyógyszert, vízhajtót, antibiotikumot, vagy rák ellenes gyógyszert szed
-    hajlamos a köszvényre és gyakran fogyaszt alkoholt

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!