A legfontosabb méregtelenítő szerveink a máj, a vesék, az emésztő rendszerünk és a bőrünk. Bizonyos ételek és italok támogatják ezen szervrendszerek működését, miközben önmaguk a szervezet számára nem jelentenek megterhelést, azaz nem képződnek belőlük toxikus bomlástermékek.
A nagy nyári melegben elérkezik a hűsítő, frissítő italok ideje. Szervezetünk erősítése, méregtelenítése és lúgosítása ezekkel a frissítő italokkal is lehetséges!
Nyáron különösen fontos, hogy szervezetünket megfelelően hidratáljuk, lúgosítsuk és méregtelenítsük.
5 tipp egészséges nyári italokhoz:
1, Mentakoktél: öblítsünk le vízzel másfél csésze friss, bio vagy házilag nevelt mentalevelet. Turmixoljuk le másfél csésze tisztított vízzel, egy teáskanál őrölt köménnyel, fél teáskanál indiai, vagy hawaii feketesóval, illetve 3-4 teáskanálnyi friss citromlével együtt. Az így létrejött krémet vízzel hígíthatjuk, körülbelül egyharmad arányban. Mézzel, sztíviával, vagy feldolgozatlan cukorral édesíthetjük saját ízlésünk szerint. Ha szükséges, átszűrhetjük, lehűthetjük, vagy tálalhatjuk jégkockával.
A menta jó az emésztésnek, és a reggeli rosszullét ellen is hasznos, a kömény pedig antiszeptikus és emésztést elősegítő hatású.
2, Görögdinnyés-uborkás smoothie: a turmixgépet a tartály háromnegyedéig töltsünk meg görögdinnye hússal, adjunk hozzá egy kockákra vágott kígyóuborkát (a normál uborkát ajánlott meghámozni, ha bio uborkáról van szó, a hámozás elhagyható), majd turmixoljuk le a hozzávalókat. Ennyire egyszerű!
Az uborka nagyon gazdag kovasavban, amely jól távolítja el a szervezetben felgyülemlett alumíniumot. Az alumíniummérgezés olyan neurológiai rendellenességekkel hozható kapcsolatba, mint például az Alzheimer-kór. A kovasav szerepet játszik még a csontképzésben és a kötőszövet képzésében is.
A görögdinnye is rendkívül hasznos és tápanyagdús nyári eledel.
3, A limonádé már régóta kedvelt nyári ital. A citromos víz segíti a máj méregtelenítő funkcióit és stimulálja az emésztést. Készítsük el a limonádénkat a következő módon:
-cukor vagy mesterséges édesítő helyett használjunk sztíviát vagy nyers mézet az édesítéshez, melyet a citromlé előtt keverjünk el a vízben
-használjuk bio citrom vagy lime levét, legalább egyharmad arányban a vízzel
4, Gyömbérital: ha nem bio gyömbért vásárolunk, először hámozzuk meg. Utána szeleteljük olyan vékonyra, amilyenre csak tudjuk. Tegyük egy serpenyőbe a szeleteket, öntsünk fel a serpenyőt vízzel, majd lassú tűzön főzzük 20-30 percig. Ha kész, fedővel leborítva áztassuk, ameddig ki nem hűl. Az így elkészült teát szűrjük le, adjunk hozzá sztíviát, vagy mézet, illetve friss citromlevet. Hűtsük le, vagy adjunk hozzá jégkockákat.
Ez a gyömbérital gyógyítja a test belső gyulladásait, illetve elősegíti a méregtelenítést és beindítja az emésztést. Nem hiába az Ájurvédikus gyógyászat egyik fő eleme.
5, Citromfű tea: thai vagy vietnámi ételeket áruló üzletekben kapható citromfű szár. Vegyünk belőle 2-3 szállal, vágjuk le a gyökerét és a tetejét, így körülbelül 15 centis lesz a törzse. Hámozzuk meg, daraboljuk fel. A gyömbéritallal megegyező módon készítsük el.
Az így kapott citromfű tea antioxidánsokban gazdag és baktérium- illetve gombaölő hatású, ráadásul a citromfű a szúnyogokat is segít elűzni!
Nyáron a bő folyadék pótlásról gondoskodni kell és még inkább kerülni kell a dehidratációt okozó anyagokat, pl. koffein, alkohol. Ezekre a vegyületeket az a jellemző, hogy miután elfogyasztjuk őket, több folyadékot veszít a szervezetünk, mint amit általuk bevittünk. Ez még az ilyenkor oly népszerű sörre is igaz.