A szájfekély egy gyakori, irritáló betegség, amely fájdalmas, fehér sebekkel jár, gyulladt, piros szélekkel. Legtöbbször az arc belső felszínén, az ajkakon, a nyelv alatt és a szájfenéken jelentkezik.
A szájfekélyek általában nem súlyosak, és 7-10 nap alatt gyógyulnak, bár a nagyobb és a herpetiform sebeknek több időre is szükségük lehet a teljes gyógyuláshoz. A nagyobb fekélyek mélyebb sebek és átmérőjük nagyobb 10 mm-nél, a herpetiform fekély pedig sok kis fekély összetömörüléseként jelenik meg.
A szájfekélynek több okozója lehet, például bizonyos ételek, székrekedés, örökletes tényezők, hormonváltozások, túlzott savasság, a száj kiharapása, stressz, C vagy B-komplex vitamin vagy más tápanyagok hiánya.
10 otthoni gyógymód a szájfekély kezelésére:
1, Édesgyökér
A szájfekély kezelhető édesgyökérrel, mert bélbevonó hatása van, így védőréteget képez a nyálkahártyán, amely ellenáll az irritációnak és gyógyítja a nyílt sebeket. Gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatása is van.
• Áztassunk egy evőkanálnyi összetört édesgyökeret két pohár vízbe 2-3 órán keresztül!
• Naponta többször öblögessünk vele!
Használhatunk deglicirrizinált (DGL) édesgyökér kivonatot is rágótabletta formájában, vagy öblögethetünk DGL-lel is, miután előzőleg meleg vízben feloldottuk.
2, Kókusztej
A kókusztej rendkívül hatásosan csökkenti a szájfekély okozta fájdalmat.
• Keverjünk egy kis mézet egy evőkanál kókusztejhez! Masszírozzuk be vele az érintett felületet! Ismételjük napi 3-4 alkalommal!
• Öblögethetünk friss kókusztejjel is, vagy kókuszolajjal is bekenhetjük a sebeket.
3, Tengeri só és hidrogén-peroxid
A tengeri só és a hidrogén-peroxid egyaránt tartalmaz gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő összetevőket, ezért használhatjuk őket külön vagy együtt, hogy hatékonyan gyógyítsák a szájfekélyeket és csillapítsák a fájdalmat.
• Adjunk két teáskanál tengeri sót és ugyanennyi 3 százalékos hidrogén-peroxidot egy pohár meleg vízhez! Jól keverjük össze!
• Használjuk öblögetéshez!
• Ismételjük napi 1-2 alkalommal! A folyadékot ne nyeljük le!
4, Koriander
A koriandermagok főzete régi ayurvédikus orvosság, amely csökkenti a fájdalmat és a gyulladást.
• Forraljunk fel egy teáskanál koriandermagot egy pohár vízben! Szűrjük le és hagyjuk kihűlni!
• Öblögessünk a folyadékkal napi 3-4 alkalommal!
5, Szódabikarbóna
A szódabikarbóna is segít a szájfekélyek kezelésében, különösen, ha savas ételek vagy italok okozták őket, mert a szódabikarbóna semlegesíti a savakat. Ezen kívül csökkenti a gyulladást és eltávolítja a kórokozókat és baktériumokat. Készüljünk fel, a szódabikarbóna égető érzést okozhat!
• Keverjünk össze egy teáskanál szódabikarbónát annyi vízzel, hogy egy sűrű krémet kapjunk! Naponta többször kenjük be vele az érintett felületet!
• A szódabikarbónát önmagában is használhatjuk a sebek kenegetéséhez.
6, Méz
A méz enyhíti a szájfekélyeket, mert megtartja a nedvességet és felgyorsítja a gyógyulás folyamatát. Antioxidáns és antimikrobiális hatásai is vannak.
Mártsunk mézbe egy vattapamacsot és kenjük be vele a sebeket! Glicerint vagy E-vitamin olajat is alkalmazhatunk ugyanígy. A sugárkezelések okozta fekélyek kezelésére használjunk manuka mézet!
7, Aloe vera
Aloe vera krémet vagy levet is kenhetünk a fekélyes sebekre, mert csillapítja a fájdalmat, elősegíti a gyógyulást és természetes fertőtlenítőként is működik. Emellett antibakteriális, gombaölő és antivirális hatásai is vannak. Kutatások bizonyítják, hogy az Aloe vera különösen hasznos olyan szájüregi problémák kezelésére, mint a szájfekély, a fogínygyulladás vagy a lichen planus.
8, Zeller
Egy zellerszár elrágcsálása már hatásos lehet a szájfekélyek kezelésére a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásai miatt.
Ráadásul folsavat és B1, B2, B6 és C-vitamint is tartalmaz. A legjobb hatás érdekében miután megrágtuk a zellerszárat, tartsuk a rostjait a sebeken kb. 10 percig! A fekélyek kezelése mellett elűzi a rossz leheletet is.
9, Bazsalikom
A bazsalikom levelei felgyorsítják a szájfekélyek gyógyulását. Antibakteriális, antivirális és gombaölő hatásai vannak.
• Mossunk meg alaposan 4-5 bazsalikomlevelet!
• Rágjuk meg őket és igyunk utána egy kevés vizet!
• Ismételjük napi kétszer, reggel és este!
A rossz lehelet ellen is kiváló praktika.
10, Jég
A jég remek házi orvosság a szájfekélyek okozta fájdalom elnyomására. Különösen hatékony, ha a tünetek észlelésekor (szúró, égető érzés) azonnal jegeljük a fájdalmas felületet, mielőtt megjelennek a fekélyek.
Az efféle házi gyógymódok alkalmazása mellett győződjünk meg róla, hogy nem eszünk fűszeres vagy savas ételeket! Használjunk puha fogkefét fogmosáshoz! Ha a szájfekélyek nem múlnak el és kihatnak a mindennapjainkra, forduljunk orvoshoz megfelelő kezelésért!