A Candida egy gombás fertőzés, amelyet a Candida albicans nevű mikroszkopikus méretű gombafaj okoz. Általában a női nemi szerv területén jelentkezik, de megjelenhet a fogsor környékén, kivehető protézisek alatt, a mellek alatt, az alhas tájékán, a körömágyakban vagy bőrredőkben is.

A betegség főbb tünetei a viszkető vagy égető érzés és az érintett bőrfelület megduzzadása. A hüvely fertőzése esetén a szexuális érintkezés fájdalmas vagy kényelmetlen lehet, ezen kívül a vizelés égető érzéssel járhat, valamint jelentkezik egy szagtalan hüvelyváladék is. Sokféle egyszerű házi módszer létezik a Candida kezelésére, amely segítségével viszonylag rövid idő alatt megszabadulhatunk a betegségtől.

A Candidát okozhatja terhesség, stressz, krónikus betegségek, cukorbetegség, fogamzásgátló tabletták, szteroidok és antibiotikumok, és gyakran kemoterápia miatt kialakult, legyengült immunrendszer következtében. Emellett menopauza után is kialakulhat Candida az ösztrogénszintek csökkenése miatt. A férfiak és nők többsége élete során legalább egyszer szenved Candidától.

A 10 leghatékonyabb házi praktika Candida kezelésére:

1, Vörös áfonya

A vörös áfonya antibakteriális és gombaölő hatóanyagokkal rendelkezik, így kiválóan alkalmas a Candidát okozó gombák kiirtására, valamint húgycsőgyulladás és más húgyúti betegség kezelésére is. Candida esetén igyunk naponta többször édesítőmentes vörösáfonyalevet! Ez felgyorsítja a gyógyulás folyamatát. Ha nem rendelkezünk édesítőmentes áfonyalével, áfonyatablettát is fogyaszthatunk napi 2-3 alkalommal. Ezeket könnyen beszerezhetjük bármilyen patikából.

2, Joghurt

A joghurtban lévő Lactobacillus acidophilus nevű baktérium könnyedén szabályozza a testben lévő fertőzéseket. Gombás fertőzés esetén natúr, édesítőmentes joghurt fogyasztása ajánlott. Külsőleg is alkalmazzuk a joghurtot: kenjük be vele az érintett felületet, és hagyjuk a bőrön kb. egy órán keresztül! Ez enyhíti a viszkető érzést is. A joghurtot emellett mindenképpen építsük be az étrendünkbe is!

3, Teafaolaj

A teafaolaj hatékony természetes gombaölőszer, így szintén segítségünkre lehet a Candida kezelésében. Hígítsunk fel egy kevés teafaolajat vízzel vagy egy teáskanál olívaolajjal vagy mandulaolajjal! Kenjük be a keverékkel az érintett felületet naponta több alkalommal! Terhes nők ne alkalmazzák ezt a módszert, mert a teafaolajban vannak olyan vegyületek, amelyek károsak lehetnek a magzat egészségére!

4, Fokhagyma

A fokhagyma az egyik leggyakrabban használt gyógynövény, amely a gombaölő, antibakteriális és természetes antibiotikus hatóanyagainak köszönhetően sokféle betegség, többek között a Candida kezelésére is alkalmas. Nyomjunk össze egy-két gerezd fokhagymát, és készítsünk belőle krémet! Kenjük közvetlenül az érintett bőrfelületre! Ha nincs friss fokhagymánk, használhatunk fokhagymaolajat E-vitamin olajjal és pár csepp kókuszolajjal keverve. Ezek mellett napi pár fokhagymatablettával is hozzájárulhatunk a gyógyuláshoz, de fontos, hogy friss fokhagymát is fogyasszunk a fertőzés legyőzésének érdekében.

5, Ecet

A fehérecet és az almaecet is használható Candida kezelésére, mert mindkettőben találhatók olyan hatóanyagok, amelyek szabályozzák a fertőzéseket és megszabadítanak az őket okozó gombáktól. Készítsünk forró fürdőt némi ecet hozzáadásával! Áztassuk magunkat az ecetes vízben kb. egy órán át! A bőr irritációja és a viszketés enyhülni fog. Másik megoldásként hígíthatunk kevés ecetet 10:1 hez  arányban vízzel, és bekenhetjük vele az érintett bőrfelületet. Hagyjuk a bőrön fél órán át, majd mossuk le tiszta vízzel!

6, Bórsav

A bórsav egy kémiai anyag enyhe fertőtlenítő, gombaölő és antivirális tulajdonságokkal. Hígítsunk vízzel egy kevés bórsavat! Kenjük be vele az érintett felületet és hagyjuk a bőrön pár percig! Alaposan mossuk le tiszta vízzel! Ismételjük két hétig napi egy alkalommal! Ehelyett bórsavas kapszulákat is alkalmazhatunk hüvelygomba kezelésére. Mivel a bórsav mérgező, nem szabad belsőleg alkalmazni vagy sokáig használni. Terhes nők, gyermekek feltétlenül kerüljék ezt a módszert!

7, Oregánó olaj

Az oregánó olaj gombaölő hatóanyagai nem csak a Candida kezelésében segítenek, de erősítik az immunrendszert is. Az oregánó olaját kétféleképpen alkalmazhatjuk: bekenhetjük vele az érintett bőrfelületet, vagy fogyaszthatjuk belsőleg. Mivel az oregánó olaj irritálhatja a bőrt, először hígítsuk olívaolajjal! (3-szoros hígításban ajánlott). Emellett napi kétszer bevehetünk 1-2 oregánó olaj kapszulát. Ismételjük bármelyik módszert pár hétig a Candida teljes kiirtásának érdekében!

8, Olajfalevél

Az olajfalevél kivonata antivirális, gombaölő, antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatóanyagokkal rendelkezik, ráadásul segít visszaállítani a jótékony baktériumokat a szervezetben. Otthon is készíthetünk ilyen kivonatot: vegyünk néhány friss olívalevelet, vágjuk őket finomra és tegyük egy fedeles üvegedénybe! Öntsünk annyi vodkát a levelekre, hogy teljesen befedje őket! Tegyük az üvegre a tetejét és négy hétig tároljuk sötét helyen! Szűrjük le a folyadékot, öntsük egy másik üvegedénybe, hígítsuk fel ötször annyi vízzel és kenjük közvetlenül az érintett felületekre! Használjuk napi három alkalommal a legjobb hatás érdekében!

9, Körömvirág

A körömvirág a gombaölő és gyulladáscsökkentő tulajdonságaival segít a Candida kezelésében. Óvatosan törjünk össze 2-3 körömviráglevelet! Kenjük az érintett bőrfelületre napi 2-3 alkalommal! A körömvirágból készített tea fogyasztása szintén segít a gyógyulásban. Terhes nők kerüljék a körömvirágot! Ha nem rendelkezünk körömvirággal, használhatunk belőle készített testápolót vagy kenőcsöt is.

10, Kókuszolaj

A kókuszolaj hatékony gombaölő; férfiak és nők számára is hasznos orvosság a Candida kezelésére. Alkalmazhatjuk külsőleg: kenjük a bőrre napi három alkalommal, hogy teljesen megszüntessük a fertőzést! Ehelyett készíthetünk keveréket kókuszolajból és ugyanannyi fahéjolajból, majd hasonló módon alkalmazhatjuk.

Ezekkel az egyszerű természetes módszerekkel könnyedén elbánhatunk a Candidával és az irritáló tüneteivel. Ha azonban nem szűnnek a tünetek, mindig forduljunk orvoshoz megfelelő kezelésért!

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!