A lábfájás az egyik leggyakrabban előforduló egészségügyi probléma az emberek között. Minden korosztály tapasztal valamiféle lábfájdalmat élete során: fájdalmat érezhetünk a lábujjakban, a sarokban, a bokában vagy a belső talpélen. A láb és a lábfej fájdalmait okozhatja az öregedés, kényelmetlen cipők hordása, túl sok séta vagy egy helyben állás, valamilyen csonttörés, ásványi anyagok hiánya, benőtt lábkörmök, cukorbetegség, stb.

A 10 leghatékonyabb otthoni gyógymód lábfájás kezelésére:

1, Jég

Lábfájás esetén nem szükséges egyből gyógyszerekhez fordulnunk; rengeteg otthoni módszer létezik, amelyekkel könnyedén és természetesen csillapíthatjuk a fájdalmat.

A jégterápiával egyszerűen csökkenthetjük a láb duzzanatait és fájdalmait. Tegyünk kevés tört jeget egy műanyag tasakba és körkörösen masszírozzuk vele a fájó részeket! Jégtasak helyett törölközőbe csavart fagyasztott zöldségeket is használhatunk. A jég hatására a lábban lévő idegvégződések átmenetileg érzéketlenné válnak, így enyhül a fájdalom és csökken a duzzadás is. Ne használjunk jeget 10 percnél tovább, mert a bőr és a benne lévő idegek károsulhatnak!

2, Szegfűszegolaj

A szegfűszegolaj remekül gyógyítja a fejfájást, az ízületi fájdalmat, a lábgombát, a körömgombát és a láb fájdalmait. Finoman masszírozzunk szegfűszegolajat a fájó lábrészbe! Ezzel stimuláljuk a vérkeringést és ellazítjuk az izmokat. Ismételhetjük napi több alkalommal a gyorsabb hatás érdekében. Az érzékeny bőrűek egy teáskanál szűz olívaolajjal vagy kókuszolajjal hígítsanak három csepp szegfűszegolajat, és azzal masszírozzák be a lábat!

3, Ecet

A rándulás, húzódás vagy ficam okozta lábfájást kiválóan gyógyítja az ecet. Öntsünk két edénybe ugyanannyi ecetet és vizet! Az egyik edénybe hideg, a másikba meleg vizet töltsünk! Áztassunk a melegvizes oldatba egy törölközőt, csavarjuk ki, majd tekerjük be vele a fájó lábat! Hagyjuk rajta öt percig, majd ismételjük meg a hidegvizes folyadékkal! Legalább 3-4-szer ismételjük elölről!

4, Cayenne-i bors

A cayenne-i borsban található kapszaicin enyhíti az izomfájdalmat, az ízületi gyulladást, az izomhúzódást, a hátfájást és a lábfájást is. A megfázás okozta lábfájás kezelésére szórjunk cayenne-i borsot a lábfejekre, mielőtt zoknit húzunk! A bors melegen tartja a lábat és csökkenti a fájdalmat. Adjunk fél teáskanál őrölt borsot fél lavór meleg vízhez és pár percig áztassuk benne a fájó lábfejet! Hamarosan megszűnik a lábakban a fájdalom.

5, Epsom-só

Fáradt és sajgó lábfejek kezelésére remek megoldást nyújt a meleg víz és az Epsom-só. Adjunk 2-3 evőkanál Epsom-sót egy kád meleg vízhez! Áztassuk benne a lábunkat 10-15 percig, majd töröljük meg tiszta törölközővel! A magnézium és a hő együttes hatása ellazítja az izmokat és enyhíti a fájdalmat. Mivel az Epsom-só szárítja a bőrt, fontos, hogy a fürdő után hidratáljuk a lábat!

6, Zsálya

Ha a láb fájdalmát meghúzódás, ficam vagy vágás okozza, használjunk zsályát a gyógyítására! Vegyünk egy marék zsályalevelet és dörzsöljük a fájó részekre! Tegyük a leveleket egy nyitott tetejű edénybe és öntsünk rá egy csésze almaecetet! Forraljuk fel, majd pároljuk 5 percig, aztán vegyük le a tűzről! Mártsunk a meleg folyadékba egy pamutrongyot, és helyezzük a fájó lábra! Ismételjük többször a fájdalom csillapításának érdekében!

7, Hideg és meleg víz

A hideg és meleg vizes terápia is segíthet a lábfájás kezelésében. Míg a meleg víz serkenti a vérkeringést, a hideg csökkenti a gyulladásokat. Alkalmazzunk a fájó lábon felváltva melegvizes palackot és jégtasakot 10 percig, hogy csökkentsük a fájdalmat! Másik megoldásként töltsünk meg egy lavórt hidegvízzel, egy másikat pedig a lehető legmelegebb vízzel! Üljünk egy kényelmes székbe, és tartsuk a lábunkat a meleg vízbe 2 percig, majd a hidegbe 10 percig! Ismételjük elölről 2-3-szor!

8, Spárga

A spárga is használható lábfájdalom kezelésére, mert eltávolítja a szervezetből a felesleges folyadékot. Pároljunk néhány szál spárgát pár percig, majd együk meg! A spárga természetes vízhajtó, így kimossa a szervezetből a felesleges folyadékot és automatikusan csillapítja a gyulladást. Ez a módszer különösen hatékony, ha a lábfájást valamilyen gyulladás okozza.

9, Mustármag

A mustármag eltávolítja a méreganyagokat a szervezetből, javítja a vérkeringést és csökkenti a gyulladást, ezzel enyhítve a fájdalmat a lábban. Őröljünk meg néhány mustármagot és szórjuk fél lavór meleg vízbe! Áztassuk bele a lábunkat 10-15 percre, majd töröljük szárazra! Ez a módszer csökkenti a gyulladást és a fájdalmat.

10, Kukoricakeményítő

Ha a fájdalmat megfázás okozza, alkalmazzunk kukoricakeményítőt! Ez az anyag szárazon tartja a bőrt, megelőzi a gyulladást és melegen tartja a lábat. Dörzsöljük be a fájó lábat kukoricakeményítővel, hogy az felszívhassa a nedvességet a lábból! Másik megoldásként szórjunk kukoricakeményítőt a lábfejekre, különösen a lábujjak közé, és szórjunk a cipőnkbe is, mielőtt felvesszük!

Ha legközelebb lábfájdalmat észlel, nyugodtan próbáljon ki párat ezek közül az egyszerű házi módszerek közül! Ha azonban a fájdalom elviselhetetlen és a természetes gyógymódok sem használnak, azonnal forduljon orvoshoz!

Ha járkálás közben a vádliban érez görcsös fájdalmakat, ami megállásra kényszerítheti (kirakatnéző betegség), akkor nagyon valószínű, hogy érszűkülete van. Ennek a legjobb ellenszere a dohányzás elhagyása és éppen a séták, még ha a fajdalom meg-meg is állítja időnként. 

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!