A székrekedés egy nagyon gyakori emésztőrendszeri probléma, amely minden korosztálynak gondot okoz. Akinek székrekedése van, annak nehézséget okoz a székletürítés – időnként túlzott erőlködéssel és fájdalommal jár, ha túl kemény a széklet. A probléma egyéb tünetei között megtalálható a rossz lehelet, a fejfájás, a depresszió, az akné, a szájüregi fekélyek, a karikás szem, a savasság, az ízületi gyulladás, a magas vérnyomás, a gyomorégés és az álmatlanság. 

A székrekedés nagyon zavaró lehet, és megfelelő kezelésre van szükség a gyógyításához. Rengeteg egyszerű házi praktika létezik az emésztőrendszer javítására, amellyel kezelhetjük a problémát. Ezek a gyógymódok nagyon könnyen alkalmazhatók, viszont igen hatásosak, ráadásul nincsenek mellékhatásaik.

A székrekedés fő okozói a szegényes étrend, a nem megfelelő mennyiségű vízbevitel, a szabálytalan székelési szokások, a testmozgás hiánya, a hasi izmok gyengesége és a stressz.

A 10 leghatékonyabb otthoni gyógymód székrekedés kezelésére:

1, Citrom

Nyerjük ki egy fél citrom levét és keverjük egy pohár meleg vízhez! Adjunk hozzá egy csipet sót és némi mézet! Fogyasszuk a keveréket reggel felkelés után, éhgyomorra! Igyunk egy pohárral este is! Ismételjük naponta, és pár nap elteltével elfelejthetjük a székrekedést! Ez az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb otthoni módszer a székrekedés kezelésére.

2, Lenmag

A lenmag az ismert gyógyhatásai mellett rengeteg rostot és omega-3 zsírsavat tartalmaz, hashajtó hatása miatt pedig hasznosnak bizonyulhat a székrekedés bármilyen fokozatú változatának kezelésében. Keverjünk egy evőkanál lenmagot egy pohár vízbe, és hagyjuk állni 2-3 órán át! Fogyasszuk mindennap, lefekvés előtt! Reggelre sokkal jobb lesz a bélmozgásunk. Alternatív megoldásként fogyaszthatunk 2-3 evőkanál őrölt lenmagot is egy pohár vízzel.

3, Ricinusolaj

A ricinusolajban van egy speciális vegyület, amely megemésztve stimulálja a beleket és javítja a bélmozgást. Egyszerűen fogyasszunk éhgyomorra 1-2 teáskanál ricinusolajat! Ne felejtsünk el sok vizet inni a nap folyamán! Pár óra elteltével már érezhetjük a javulást. Ezt a módszert ne alkalmazzuk hosszútávon, mert mellékhatásai lehetnek!

4, Rost

A székrekedést leggyakrabban rosthiány okozza. A rost olyan anyag, amely megköti a vizet a bélrendszerben; ettől megnő a széklet mérete, a víz pedig puhábbá teszi. Székrekedés esetén nagyon fontos, hogy magas rosttartalmú ételeket együnk: babot, burgonyát, répát, barna rizst, búzacsírát, friss gyümölcsöt, zöld leveles zöldségeket, csonthéjas gyümölcsöket, tökmagot, napraforgómagot, brokkolit, borsót, stb. Emellett rosttartalmú étrend-kiegészítőket is fogyaszthatunk.

5, Víz

Székrekedéskor nagyon fontos, hogy minél több folyadékot igyunk; ideális esetben napi 8-10 pohár vizet kéne fogyasztanunk. Ez stimulálni fogja a bélmozgásokat és pár nap alatt rendkívüli javuláshoz vezet. Víz mellett fogyasszunk friss gyümölcs- és zöldségleveket! Emellett kerüljük az alkoholt és a koffeintartalmú italokat, mert ezek kiszáradást okoznak, és csak súlyosbítják a problémát.

6, Spenót

A spenót jót tesz az emésztőrendszernek, különösen székrekedés idején. A nyers spenótban több vegyület is található, amely segít megtisztítani, helyreállítani és regenerálni a teljes bélvezetéket. Építsük be a spenótot az étrendünkbe, hogy mihamarabb megszabaduljunk a székrekedéstől! Fogyaszthatjuk nyersen vagy főzött, párolt állapotban is. Súlyos székrekedés esetén erősen ajánlott fél pohár nyers spenótlé és fél pohár víz keverékének fogyasztása. Igyunk ilyen keveréket naponta kétszer! Pár nap múlva megkönnyebbülhetünk.

7, Melasz

A melasz az egyik legjobb természetes hashajtó, amely mozgásra bírja a beleket. Székrekedés kezeléséhez fogyasszunk két evőkanál melaszt lefekvés előtt! Ha nem szeretjük az ízét, keverhetjük tejjel vagy gyümölcslével. Egy másik módszer: keverjünk 2-3 evőkanál melaszt ugyanannyi mogyoróvajhoz, és fogyasszuk reggelente! A melaszban sok kalória van, ezért ezt a módszert ne alkalmazzuk minden nap!

8, Káposzta

A káposzta rendkívül gazdag rostokban, ezért nagyon egészséges és jó hatással van az emésztőrendszerre. Ha rendszeresen fogyasztunk káposztát, azzal tisztán tarthatjuk a gyomrot és a beleket. Az enyhe hashajtó hatása stimulálja a bélmozgást és segít megelőzni a székrekedést. A probléma kezelésére fogyasszunk napi két csésze káposztalevet, egy-egy étkezés előtt! Emellett ehetünk friss káposztát is.

9, Szőlő

A szőlő remek orvosság a székrekedés kezelésére, mert cellulózt, cukrot és szerves savakat tartalmaz, amely remek hashajtóvá teszi a gyümölcsöt. Székrekedés esetén együnk egy kis tál szőlőt vagy igyunk fél pohár friss szőlőlevet naponta kétszer! Adjunk 10-12 magtalan szőlőszemet egy pohár tejbe, forraljuk pár percig, és igyuk meg este! Ezzel a módszerrel gyermekeknél is megelőzhetjük a székrekedést. Ha nem rendelkezünk friss szőlővel, vízbe áztatott mazsolát is fogyaszthatunk. Áztassuk 1-2 napig, majd a vízzel együtt fogyasszuk el a szemeket reggel, éhgyomorra!

10, Füge

A füge magas rosttartalma és hashajtó hatása szintén nagy segítséget nyújt a székrekedés kezelésében. A krónikus székrekedésben szenvedőknek rendszeresen kellene fügét fogyasztaniuk a kívánt hatás elérésének érdekében. A fügét frissen és szárítva is fogyaszthatjuk. Ha friss fügénk van, fontos, hogy a héját is megegyük, mert abban található a sok rost és kalcium. Másik megoldásként forraljunk fel 8-10 fügét vízben, és igyuk meg a vizet lefekvés előtt! Ehelyett vízbe áztathatunk 4-5 szem szárított fügét egy éjszakán át, majd megehetjük őket reggel, éhgyomorra.

Ezeket a házi gyógymódokat nyugodtan kipróbálhatjuk, ha székrekedésünk van. Alkalmazzuk a módszereket több napon át, hogy kiderüljön, melyik számunkra a leghatékonyabb! Ha a természetes házi praktikák nem segítenek, forduljunk orvoshoz!

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!