A torokgyulladás a garat, vagyis a szájüreg mögött húzódó cső gyulladása. A torokfájás legfőbb okai a vírusos, bakteriális vagy gombás fertőzés, szennyeződés, dohányzás, savas reflux, száraz levegő, túl sok kiabálás, allergiás reakció, stb. A torokgyulladás tünetei hasonlóak a vírusos gyulladások szimptómáihoz és gyakran járnak fejfájással, gyomorfájással, megfázással és a nyaki nyirokcsomók megduzzadásával.
A 10 leghatékonyabb házi gyógymód torokgyulladás kezelésére:
1, Sós víz
A torokgyulladás nagyon gyakori, és legalább annyira kellemetlen és fájdalmas betegség. Néhány esetben egy súlyosabb betegség előjele lehet, ezért nagyon fontos minél hamarabb kezelni. Mielőtt orvoshoz fordulunk, kipróbálhatunk néhány egyszerű házi gyógymódot az azonnali fájdalomcsillapításra.
A só fertőtlenítőként működik és segít kivonni a vizet a torokban lévő nyálkahártyából. Ez felszabadítja a váladékot és csökkenti a gyulladást. Keverjünk fél teáskanál sót egy pohár meleg vízbe és gargalizáljunk vele! Ne nyeljük le a vizet! Aki nem szereti a sós víz ízét, keverhet bele egy kis mézet is. Naponta legalább négyszer kell gargalizálnunk, hogy csökkentsük a torok gyulladását.
2, Méz
A méz antibakteriális hatóanyagai felgyorsítják a gyógyulás folyamatát, ráadásul segít kivonni a vizet a gyulladt szövetekből, ezzel csökkentve a duzzanatot és a gyulladás mértékét. Adjunk két evőkanál mézet egy csésze meleg vízhez és fogyasszuk napi több alkalommal! A megszokott gyógynövényből készített teánkhoz is adhatunk mézet. Lefekvés előtt együnk egy teáskanál mézet, mert enyhíti a fájdalmat, így könnyebben alszunk el!
3, Citrom
Vegyünk egy fél citromot és szórjunk rá sót és borsot! Lassan nyaljuk le a citromot! Ehelyett gargalizálhatunk frissen nyomott citromlé és ugyanannyi meleg víz keverékével is. Készíthetünk forró limonádét citrommal és mézzel a gyorsabb fájdalomcsillapítás érdekében: adjuk egy fél citrom levét és egy evőkanál mézet egy pohár forró vízhez és lassan kortyolgassuk el!
4, Fokhagyma
A fokhagyma antibakteriális és fertőtlenítő tulajdonságai és egyéb gyógyhatásai szintén segítenek a torokgyulladás kezelésében. Vágjunk ketté egy friss gerezd fokhagymát és szívjuk ki belőle a levet! Néha kicsit nyomjuk össze a gerezdet a fogainkkal, hogy kieressze az allicin nevű vegyületet: ez kiirtja a torokfájást okozó baktériumokat. Használhatunk fokhagymaolajat is: adjunk belőle pár cseppet negyed pohár vízhez és gargalizáljunk vele naponta egyszer! Ezek mellett együnk minél több fokhagymát nyers vagy főtt állapotban! Aki nem szereti a fokhagyma ízét, szedhet fokhagymakapszulát is.
5, Fahéj
A fahéj különösen a megfázás okozta torokfájás kezelésére alkalmas. Vegyünk egy kis rúd fahéjat és egy csipet borsot, majd forraljuk fel két pohár vízben pár perc alatt! Szűrjük le a vizet, majd adjunk hozzá egy teáskanál mézet! Igyuk meg, amíg még meleg, és hamarosan csökkenni fog a fájdalom! Ismételjük naponta egy hétig a teljes gyógyulásért! Másik megoldásként keverhetünk pár csepp fahéjolajat egy teáskanál tiszta mézhez. Fogyasszuk napi kétszer a fájdalom és a gyulladás csökkentésére!
6, Almaecet
Adjunk két evőkanál almaecetet egy fél pohár meleg vízhez és lassan igyuk meg! Öblögethetünk is almaecetes oldattal: adjunk egy teáskanál sót és fél csésze almaecetet egy csésze meleg vízhez, alaposan keverjük össze, és gargalizáljunk vele napi több alkalommal!
7, Fehérmályva gyökér
A fehérmályva gyökerében található egy nyálkás anyag, amely bevonja a torok falát, ezért rendkívül hatékony a torokgyulladás kezelésében. A fehérmályva gyökeréből készült tea a legjobb módszer a torokgyulladás, a megfázás és a köhögés megszüntetésére. Adjunk egy evőkanál szárított fehérmályva gyökeret egy bögre forrásban lévő vízhez és áztassuk kb. fél órán keresztül! Szűrjük le a teát, adjunk hozzá mézet és igyunk belőle napi 3 alkalommal! Cukorbetegek és terhes vagy szoptató nők kerüljék ezt a gyógymódot!
8, Szilfa
A szilfában is van egy zselészerű anyag, amely bevonja a torkot, ezzel csökkentve a fájdalmat és a gyulladást. Használjuk a szilfa belső kérgét! Vegyünk belőle egy teáskanálnyit és adjuk két bögrényi forró vízhez! Áztassuk pár percig, szűrjük le, majd gargalizáljunk vele, amíg még meleg! Ezt a teát nem csak torokgyulladásra, de bármilyen légúti betegség vagy gégegyulladás kezelésére is használhatjuk. Ha nem rendelkezünk ezzel a gyógynövénnyel, belőle készített étrend-kiegészítőt is szedhetünk. Ne feledjük, a fák túlnyomó többsége erősen mérgező, ezért csak az használja, aki biztosan és jól ismeri a szilfát, bár a termést hozó fa semmivel nem összetéveszthető.
9, Görögszéna
A torokgyulladás csillapítására készíthetünk szájvizet görögszéna magjaiból is. Adjunk két evőkanál görögszéna magot hat csészényi vízhez és fél óráig forraljuk! Hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni, majd szűrjük le! Használjuk gargalizáláshoz! A görögszénában lévő hatóanyagok azonnal csillapítják a fájdalmat és a gyulladás mértékét. Gargalizáljunk vele napi 3-4 alkalommal!
10, Kurkuma
A kurkuma a fertőtlenítő hatásai miatt nagy segítség lehet a torokgyulladás gyógyításában. Adjunk negyed teáskanál őrölt kurkumát egy pohár meleg vízhez! Keverjük össze, majd igyuk meg reggel, éhgyomorra! Ismételjük naponta, 3-4 napon keresztül! Ehelyett adhatunk egy teáskanál őrölt kurkumát és egy teáskanál őrölt feketeborsot egy pohár meleg tejhez. Ezt igyuk lefekvés előtt! Ezek mellett öblögethetünk is kurkumás vízzel a fájdalom enyhítésére: adjunk fél teáskanál kurkumát és ugyanennyi sót egy pohár meleg vízhez, keverjük fel alaposan, és gargalizáljunk vele napi két alkalommal!
Ha legközelebb fáj a torka, próbáljon ki néhányat ezek közül az egyszerű házi gyógymódok közül az azonnali megkönnyebbülésért! Ha azonban 2-3 napnál tovább tart a torokfájás, mindenképpen forduljon orvoshoz!