A vesekő egy nagyon gyakori egészségügyi probléma. A vizeletben lévő vegyületekből – húgysavból, foszforból, kalciumból és oxálsavból – alakul ki ásványianyag-hiány, kiszáradás, köszvény vagy szegényes étrend miatt.

A legtöbb esetben a vesekövet természetes módon is lehet kezelni. Ezek a gyógymódok biztonságosak, hatékonyak és nincsenek mellékhatásaik. A többségük ráadásul a vesekő kiújulását is segít megelőzni.

Vesekő esetén igyunk sok vizet! Napi 8-10 pohár víz és emellett más folyadékok bevitele tisztább színű vizeletet eredményez, ami a gyógyulás jele.

A vesekő méretétől függetlenül erős görcsös fájdalmat okozhat. További tünetei a gyakori vizelési inger, a fájdalmas vizelés, véres vizelet a hányinger és hányás, valamint a túlzott izzadás.

A 10 leghatékonyabb házi módszer vesekő kezelésére:

1, Citromlé és olívaolaj

A citromlé és az olívaolaj keveréke hagyományos otthoni orvosság epekő és vesekő eltávolítására. A citromban lévő citromsav segít lebontani a kalcium alapú veseköveket és megakadályozza a növekedésüket.

•    Vegyünk négy evőkanál friss citromlevet és ugyanannyi olíva olajat!
•    Igyuk meg a keveréket, sok vízzel kísérve!
•    Ismételjük napi 2-3 alkalommal, 3 napig!

Figyelem: ez a módszer nem biztos, hogy nagyobb vesekövek eltávolítására is alkalmas! A kipróbálása előtt kérdezzük meg háziorvosunkat!

2, Almaecet

Az almaecet segít lebontani a vesekövet, plusz lúgosító hatással van a vérre és a vizeletre.

•    Keverjünk össze két evőkanál organikus almaecetet és egy evőkanál mézet egy pohár meleg vízben!
•    Fogyasszuk napi több alkalommal!
 
3, Gránátalma

A gránátalma magjai és leve is összehúzó hatóanyagokkal rendelkeznek, ezért ez a gyümölcs is segíthet a vesekő kezelésében.

•    Együnk meg naponta egy egész gránátalmát, vagy igyunk egy pohár frissen készített gránátalmalevet! Gránátalmát salátákba is keverhetünk.
•    Ehelyett finom krémet is darálhatunk gránátalmából. Fogyasszunk el naponta egy evőkanál gránátalmamagból készített pasztát egy csésze lóbablevessel! Lóbabot indiai élelmiszerboltokban találhatunk.

4, Csalánlevél

A csalán megakadályozza  bizonyos  kristályok kővé alakulását, de ugyanakkor maga is kőképző lehet, mert az oxalát tartalma magas!  Távol tartja a baktériumokat, ez jó, de csak mértékkel fogyasszuk. A csalántea ezen kívül természetes vízhajtó.

•    Adjunk két teáskanál szárított csalánlevelet egy csésze forró vízhez!
•    Áztassuk 10 percig, majd szűrjük le!
•    Igyunk napi 2-3 csésze csalánteát két héten át!
 
5, Bazsalikom

A bazsalikom felfrissíti a vesét és javítja a szerv általános egészségét, emellett segít megszabadulni a vesekövektől is.

•    Keverjünk össze egy teáskanál bazsalikomlevet és ugyanannyi mézet! Fogyasszuk reggelente 5-6 hónapon át! Aki nem szereti a mézet, fogyaszthat csak bazsalikomlevet vagy elrágcsálhat napi 2-3 bazsalikomlevelet.
•    Alternatívaként ihatunk bazsalikomteát is. Áztassuk 5-6 bazsalikomlevelet forrásban lévő vízbe 10 percig! Adjunk hozzá egy teáskanál mézet és igyuk meg, miután kihűlt.

6, Görögdinnye

A görögdinnye remek orvosság a kalciumból, magnézium-foszfátokból és karbonátokból álló vesekövek kezelésére. A görögdinnyében lévő kálium alapvető összetevője az egészséges veséknek, valamint segít szabályozni és fenntartani a vizelet savtartalmát.

A görögdinnye a kálium mellett rengeteg vizet is tartalmaz, amely segít kimosni a köveket a vesékből. Rendszeres fogyasztásával a vesekövek kezeléséhez és megelőzéséhez is nagyban hozzájárulhatunk. Fogyaszthatunk görögdinnyemagból készített teát is.

7, Búzafű

A búzafű leve természetes orvosság a vesekő és más veseproblémák kezelésére. Fogyaszthatunk egy pohár búzafűlevet egy teáskanál citromlével és ugyanannyi bazsalikomlevél levével.

Fogyasszuk napi 2-3 alkalommal! A búzafűlé gazdag magnézium-, kálium-, vas-, aminosav-, klorofill- és B-vitaminforrás.

8, Korpapehely

Az Amerikai Nefrológiai Társaság egy tanulmánya szerint a teljes kiőrlésű gabonákban gazdag étrendnek nagy szerepe van a vesekövek csökkentésében, mert az ilyen gabonák rengeteg vitamint, ásványi anyagot és rostot tartalmaznak.

A búzában lévő oldhatatlan rost csökkenti a vizelet kalciumtartalmát, mert a belekben lévő kalciumhoz kapcsolódik, így a széklettel kiüríti a szervezetből.

Fontos tehát, hogy magas rosttartalmú ételeket együnk vesekő esetén. Erre a legjobb megoldás a korpapehely. A benne lévő rost kiüríti a kalciumot a vizeletből, ezzel csökkentve a vesekő kialakulásának kockázatát. Egy tál korpapehely 8 mg rostot tartalmaz. Együnk mindennap korpapelyhet!

A teljes kiőrlésű ételek, például a kenyér, nagyban segítenek csökkenteni a vesekő kockázatát, mert rengeteg tápanyagot, magnéziumot, rostot és fehérjét tartalmaznak.

A magnézium különösen hatékonyan előzi meg a vesében lévő kristályok egyesülését nagyobb kövekké. A vesekőben szenvedők fogyasszanak napi 2-3 szelet teljes kiőrlésű kenyeret a kövek csökkentésének érdekében!

A kenyér mellett fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonapelyhet is a rost- és tápanyagbevitel növeléséhez!

9, Zeller

Egy pohár zellerlé csillapítja a vesekő okozta fájdalmat a görcsoldó hatóanyagainak köszönhetően. A zellerlé segít kiüríteni a méreganyagokat, amelyek a vesekő kialakulásához vezetnek, emellett vízhajtó hatása van, tehát növeli a vizelet mennyiségét és segít kimosni a köveket a szervezetből.

•    Igyunk napi egy pohár zellerlevet, hogy megelőzzük a további kövek kialakulását!
•    A vesekő kezelésére felhasználhatjuk a zeller magját is – készítsünk belőle teát!
 
10, Veteménybab

A rostban gazdag veteménybab mindenféle veseprobléma, így a vesekő kezelésében is segítséget nyújt.

•    Fejtsük ki a babot a hüvelyekből, majd tegyük forró vízbe! Pár órán át főzzük lassú tűzön, amíg a bab puha nem lesz! Szűrjük le a levét és hagyjuk kihűlni! Szűrjük le újra! Igyunk belőle naponta több alkalommal, hogy elmulasszuk a vesekő okozta fájdalmat! A folyadékot ne tartsuk 24 óránál hosszabb ideig, mert elveszti a gyógyhatásait!
•    Fogyaszthatunk babot salátákba vagy levesekbe keverve is.
Vesekő kezelésére próbálja ki ezeket a természetes gyógymódokat! Ha állapotában nem tapasztal javulást, forduljon orvoshoz!

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!