Az étvágytalanság gyakran csak átmeneti és visszafordítható, mert sokszor pszichológiai oka van: szorongás, stressz vagy depresszió.

Több betegség is vezethet rossz étvágyhoz, például a vírusos vagy bakteriális fertőzések, a pajzsmirigy-alulműködés, a krónikus májbetegségek, a hepatitis, a veseleállás, a szívbetegségek, vagy az elmezavar. Néhány betegségre felírt gyógyszer is lehet a probléma okozója.

Sokféle otthoni gyógymód van az étvágy javítására; a tartós étvágytalanság azonban, kiváltképp, ha jelentős súlyvesztéssel társul, komolyabb probléma lehet, amely orvosi kezelésre szorul.

10 otthoni praktika a rossz étvágy javítására:

1, Indiai egres

Az indiai egres vagy amla segít fellendíteni az emésztési zavarok okozta étvágytalanságot. Frissítőként hat az emésztőrendszerre, javítva az emésztőszervek működését és méregtelenítve a májat. Ha mézzel keverjük, csillapítja a hányingert és a hányást is.

Az indiai egres tele van C-vitaminnal, ezért ad egy löketet az immunrendszernek is, valamint segíti az ásványok felszívódását a szervezetben. Ez a két funkciója nagyon fontos, főleg a tápanyagszegény étrenden élők esetében.

•    Keverjünk össze két teáskanál indiai egreslevet, citromlevet és mézet egy bögre vízben! Fogyasszuk reggelente éhgyomorra legalább 3-4 hónapon át!

•    Ha indiai egresből készült port használunk, adjunk belőle egy evőkanálnyit egy pohár vízbe és hagyjuk állni egész éjszaka! Reggel adjunk hozzá két teáskanál citromlevet és egy csipet őrölt feketeborsot! Pár hónapig fogyasszuk rendszeresen, éhgyomorra!

•    Ezt a jellegzetes ízű, frissítő gyümölcsöt még savanyúság formájában is fogyaszthatjuk.

2, Gyömbér

A gyömbér kiváló megoldás az emésztési zavarok enyhítésére és az étvágy növelésére, plusz csillapítja a gyomorfájást is.

•    Adjunk egy csipet tengeri sót kb. fél teáskanál finomra aprított gyömbérhez! Fogyasszuk 8-10 napon át minden étkezés előtt félórával!

•    Készítsünk gyömbérteát: vágjunk kis darabokra 3-4 cm szárított gyömbért, majd forraljuk fel két bögre vízben! Ízlés szerint keverhetünk hozzá tejet vagy cukrot. Igyunk belőle napi több alkalommal!

3, Feketebors

A feketeborsot gyakran használják ayurvédikus orvosságként az emésztés és az étvágy javítására, valamint emésztési problémák kezelésére és a bélgáz csökkentésére.

A feketebors stimulálja az ízlelőbimbókat, amelyek pedig beindítják a hidroklórsav termelődését a gyomorban, ezzel elősegítve az emésztést. Emellett tartalmaz egy piperin nevű vegyületet, amely segíti a tápanyagok, többek között a szelén, a béta-karotin és a B-vitamin felszívódását.

Keverjünk össze egy evőkanál barnacukrot és fél teáskanál őrölt feketeborsot, és fogyasszuk rendszeresen pár napig!

Ne használjunk azonban feketeborsot gyomorfekély esetén vagy hasi műtétek után!

4, Kardamom

A kardamom szintén egy frissítő emésztésjavító növény. Enyhíti az emésztési zavart és a felfúvódást, valamint csökkenti a gyomorsavat. Ezek mellett az emésztőnedvek kiválasztásának elősegítésével javítja az étvágyat. A jótékony hatásai kiaknázásához adjunk őrölt kardamommagot vagy kardamomhüvelyt a szokásos teánkhoz!

5, Ajovan mag

Az ajovan mag javítja az étvágyat és segít az emésztési zavaron és a felfúvódáson az emésztési nedvek és enzimek kiválasztásának serkentésével.

•    A jótékony hatásaiért minden étkezés előtt félórával elrágcsálhatunk fél teáskanál ajovan magot.

•    Egy másik módszer: szórjunk három evőkanál ajovan magot némi citromlébe, és tartsuk száraz, sötét helyen, amíg teljesen ki nem szárad! Ezután keverjünk bele egy kis fekete sót! Fogyasszunk a keverékből egy teáskanálnyit langyos vízzel pár napig, napi két alkalommal!

6, Pitypanggyökér

A pitypanggyökér az étvágy- és emésztést javító hatásairól ismert, de segít a máj és az epehólyag problémáin is, plusz enyhe vízhajtó hatása van.

•    Készítsünk pitypanggyökérteát: forraljunk fel némi őrölt pitypanggyökeret egy bögre vízben kb. 5 perc alatt!
•    Szűrjük le a teát! Fogyasztás előtt mézzel édesíthetjük.

A pitypanggyökér sok bioboltban beszerezhető. Ha nő pitypang a kertünkben, szedjük le a gyökerét, tisztítsuk meg és vágjuk kis darabokra, majd süssük 95 fokon kb. két óráig!

Mielőtt elkezdjük használni a pitypanggyökeret, kérdezzünk meg egy orvost a megfelelő mennyiségről, és arról, hogy biztonságosan fogyasztható-e a gyógyszereink mellett!

7, Fokhagyma

A fokhagyma kiváló otthoni gyógyír a rossz étvágy kezelésére, mert stimulálja az emésztőrendszert.

•    Forraljunk fel 3-4 gerezd fokhagymát egy bögre vízben!
•    Szűrjük le a levet és csorgassuk bele egy fél citrom levét!
•    Igyunk a keverékből napi kétszer addig, amíg nem érzünk javulást!

8, Koriander

A koriander leve is javíthat az étvágyon, mert segíti az emésztőnedvek kiválasztását. Hatásos gyógymód az emésztőzavarok, a bélgáz, a hányinger, a vastagbélgyulladás és más problémák kezelésére.

Vonjuk ki a korianderlevelekből a levet, és igyunk belőle minden nap 1-2 evőkanállal, amíg nem érzünk javulást az étvágyunkban! Egy csipet sót és citromlevet is adhatunk hozzá.

9, Tamarindusz

A tamarindusz is javítja az étvágyat, valamint szélhajtó és hashajtó hatással rendelkezik. Kerüljük azonban a Malabár elnevezésű tamarinduszt, mert ez a változata elnyomja az étvágyat!

Adjunk cukrot, borsot, fahéjat és szegfűszeget előzőleg vízben megpuhított tamarinduszrosthoz! Igyunk a keverékből rendszeresen, és hamarosan javulni fog az étvágyunk!

10, Lucerna

A lucerna remek étvágygerjesztő, és természetes vér- és májtisztító. Mivel vízhajtó hatása van, jót tesz azoknak is, akik veseproblémákban szenvednek. A lucerna kiváló hatással van az általános egészségre, mivel gazdag A, B, C, D és K-vitaminban, kalciumban, magnéziumban, káliumban, foszforban, vasban, cinkben, folsavban és más tápanyagokban.

•    Készítsünk lucernateát: áztassunk egy teáskanál szárított lucernalevelet egy bögre forró vízbe 10-15 percig!
•    A lucerna magjait és csíráit felhasználhatjuk különféle ételek elkészítésekor is.
•    Fogyaszthatunk 1-2 ml lucernaoldatot is napi három alkalommal, amíg nem javul az állapotunk.

Ügyeljünk arra, hogy ne fogyasszunk túl sokat ebből a növényből! Legjobb, ha a használata előtt konzultálunk az orvosunkkal, mert káros lehet az autoimmun betegségekben, köszvényben és néhány más betegségben szenvedők egészségére!

Ezek mellett a házi praktikák mellett vannak még egyszerű módszerek az étvágy visszaállítására. Étkezzünk naponta gyakran, de fogyasszunk kis adagokat! Válasszuk a kedvenc ételeinket és sportoljunk rendszeresen! Ha a probléma továbbra is fennáll, forduljunk orvoshoz részletesebb kivizsgálásért és megfelelő kezelésért!

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!