A Multani mitti, vagy Indiában használatos nevén a gopi chandan egy agyagszerű anyag, amely igen népszerű az aknék és bőrhibák kezelésében. Gazdag magnézium-kloridban, amely segít az aknék csökkentésében. Eredetileg a gyapjúiparban használták, ma pedig rengeteg bőrápoló termék összetevője.
Multani mitti arcápolásra:
1. A Multani mitti körüli felhajtás egyik oka az, hogy eltávolítja a bőrről az elhalt hámsejteket, így fellélegezhet az arcbőr.
2. A Multani mittis arcpakolások ragyogóvá varázsolják a bőrt és javítják a mintázatát, valamint hatékonyan gyógyítja az aknékat és a bőrhibákat. Teljesen megtisztítja a pórusokat, így előkészíti a bőrt szérumok vagy krémek alkalmazására; azok jobban felszívódnak és könnyebben kifejtik jótékony hatásaikat.
3. A Multani mittit leginkább zsíros bőrrel rendelkezők használják. Az agyag rózsavizes keveréke kiváló arcmaszk zsíros bőrre. Száraz bőr esetén adhatunk hozzá tejet és mandulakrémet. Ez a pakolás a vérkeringést is serkenti.
4. A Multani mitti remekül szívja fel az olajat, ezért használják arcpakolásokhoz világszerte. Azonnal nyugtatja az irritált bőrt, és csodákat művel az aknéra hajlamos bőrrel: csökkenti a gyulladást és a bőr pirosságát és irritációját. Nem csak gyógyítja az aknékat, de az újabbak megjelenését is csökkenti. Bőrhibák csökkentésére használjunk multani mittis arcpakolást paradicsomlével, kurkumával és őrölt szantálfával: kenjük a bőrre, majd 10 perc után mossuk le. Kitűnő arctisztítóként is működik, amely azonnal világosabbá teszi a bőrt. Tartsuk észben azonban, hogy a multani mitti sem egy bájital, amely egy éjszaka alatt eltünteti a bőrhibákat. Alkalmazzuk a maszkot rendszeresen, és legyünk türelmesek – hamarosan ragyogó és hibátlan arcbőrrel büszkélkedhetünk majd!
5. Pattanásos bőrre is megoldást nyújt ez a sokoldalú agyag. Adjunk hozzá neem-fa krémet, őrölt szegfűszeget és kámfort. Keverjünk hozzá rózsavizet, hogy így egy sima krémet kapjunk, és használjuk hetente a pattanások és az utánuk maradt sebek eltüntetéséhez.
6. A Multani mitti csökkenti a napbarnulást és a pigmentációt, valamint gyógyítja a sebeket is a bőrön. Keverjünk valamilyen illóolajat Multani mittihez – az ilyen arcpakolás rövid időn belül puha és rugalmas bőrt eredményez.
7. A Multani mitti, ha arcradírként alkalmazzák, teljesen eltünteti a mitesszereket is. Keverjünk hozzá darált mandulát és glicerines szappant, majd radírozzuk le vele az arcunkat.
8. A Multani mitti nagyszerű bőrápoló szer, amely javítja az arcszínt is. Adjunk egy felvert tojást és egy kanál aludttejet egy kanál Multani mittihez, keverjük össze, majd kenjük fel 20 percre az arcra a szép, egyenletes arcszínért.
9. Egy kanál reszelt répa, két kanál olívaolaj és némi Multani mitti keverékével a különböző sebeket is eltüntethetjük a bőrről.
10. A Multani mitti csökkenti a pattanásokat is. Őröljünk meg néhány neem-fa levelet és keverjünk belőle sima krémet Multani mitti hozzáadásával. Hagyjuk a bőrön 10-15 percig, majd hideg vízzel öblítsük le.
Mindig tartsuk észben, hogy a Multani mitti elsősorban a zsíros bőr kezelésében hatékony; akinek nagyon száraz vagy érzékeny a bőre, inkább kerülje a használatát, mert csak súlyosbíthatja a helyzetet!
Használhatjuk arctisztítóként, tonikként, és ami a legfontosabb és rendkívül közkedvelt alkalmazása, Multani mitti arcpakolásként. Ez egy olcsó módszer, amelynek nincsenek mellékhatásai. Ez az anyag ellenáll az izzadságnak és hajápolásra is használható. Most azonban koncentráljunk a Multani mitti hatásaira az arcra, a bőrre és az egészségre.
Multani mitti bőrápolásra és az általános egészség fenntartására:
11. Tusfürdőnek: Nyugtató és gyógyító tusfürdő
• 1 csésze zabkása
• 1 csésze őrölt neem-fa
• ¼ csésze fehér chandan
• 1 kanál amba haldi por (vad kurkuma)
• csicseriborsó
• Multani mitti
• tej
Keverjük össze a hozzávalókat és tároljuk üvegben ezt a mindennapi használatra is alkalmas tusfürdőt.
12. Fertőtlenítőnek:
A Multani mittinek fertőtlenítő hatása van. Gyógyítja a bőr irritációit és nyugtatja a bőrt.
13. Az egészséges bőrért:
A Multani mitti arcápolóként való alkalmazása több évszázados hagyományra tekint vissza. Az agyagban értékes tápanyagok vannak, és természetes olajokkal látja el a bőrt. Bármilyen más arcpakoláshoz keverhetjük a fényesebb bőrért. A Multani mitti csökkenti a bőr pórusainak méretét, eltünteti a mitesszereket, halványítja a szeplőket, nyugtatja a napégést, tisztítja a bőrt, javítja az arcszínt, csökkenti a pattanásokat és a bőrhibákat, valamint ragyogóvá teszi a bőrt.
Kiváló arcpakolást készíthetünk Multani mittiből, kurkumából és besanból (csicseriborsó-lisztből) a szép és egészséges bőrért. Tisztítsuk meg a bőrt, vigyünk fel egy vékony réteget a pakolásból az arcra, nyakra, mellkasra vagy bármely más testrészre, majd 20 perc elteltével mossuk le langyos vízzel. Mindennap alkalmazhatjuk ezt a pakolást szappan használata helyett.
14. Vérkeringés javítására:
A Multani mitti alkalmazása bármely testrészen javítja a vérkeringést; emiatt is ez az agyag az ideális választás, ha ragyogó bőrt szeretnénk.
15. Meleg és hideg borogatásra:
Menstruációs görcsök, izomgörcsök, napégés, rovarcsípések vagy égési sérülések kezelésére használhatunk Multani mittit hideg vagy meleg borogatás formájában.
Meleg borogatáshoz keverjünk hozzá langyos vizet, majd kenjük a bőrre.
Hideg borogatáshoz hideg vízzel keverjük el.
16. A test lehűtésére:
Keverjünk vizet az agyaghoz, hogy krémet kapjunk belőle; ezzel kenjük be az egész testet, hogy így csillapítsuk a napégés és a meleg időjárás kártékony hatásait. Kerüljük a mellkas környékét, mert az agyag hűsítő hatásai légzési problémákat okozhatnak!
17. Mosáshoz:
Meglepő, de igen! A Multani mitti kitűnő mosószer, amely segít felszívni és színteleníteni a zsír- vagy olajfoltokat és a vért a bőrön és a ruhákon is. Mindig található belőle a mosóporokban, amelyeket zsíros foltok eltüntetésére használnak.
Néhány fontos tipp a Multani mittihez:
1. Válasszunk eredeti minőségű Multani mittit!
2. Belsőleg fogyasztva vesekövet vagy a bélrendszer eldugulását okozhatja.
3. Tároljuk száraz, hűvös helyen; soha ne tegyük ki napfénynek, hőnek vagy levegőnek!
4. Tartsuk hűtőben vagy a szabadban, légmentesen zárt edényben!