A sáfrány egészségre gyakorolt jótékony hatása

1. Megelőzi a betegségek kialakulását:

A sáfrány egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy sokféle növényi eredetű vegyületet tartalmaz, amelyek megelőzik a betegségek kialakulását, valamint hozzájárulnak az egészséges fenntartásához.

Kiválóan ízesíthetőek vele az ételek és az italok. A sáfrány különleges színű és ízű fűszer, amely nem csak a főzéshez használható, hanem a gyógyászatban is. A sáfrány a nősziromfélék családjába tartozik és Dél-Európa területeiről származik, ahol naponta fogyasztják a sáfrányt.

2. Erős olaj:

Az a növényi rész, amelyből a sáfrány készül, erős illóolajokat tartalmaz, amelyek az ételhez adva nem csak az ízt fokozzák, de a sáfrány jótékony tulajdonságait is továbbadják. Ilyen olajok például a cineol, a pinén, a borneol és a geranoil, stb.

3. Aktív összetevők:

Az erős olajokon kívül a sáfrány olyan aktív összetevőket is tartalmaz, mint a karotinoid vegyület, amely antioxidáns hatással van a szervezetre. Ez a vegyület megakadályozza a szabadgyökök általi reakciók létrejöttét, amelyek a káros vegyületek és betegségek kialakulásáért felelősek. Ilyen karotinoidok például a zea-xantin, a likopin, és az alfa- valamint béta-karotin.

4. Terápiás alkalmazása:

Sok vallásban a sáfrányt nem csak fűszerként használják, hanem különböző gyógyászati terápiák részeként is, például a gyógyításban, a méregtelenítésben és a nyilvános fürdőkben.

5. Antidepresszáns:

A sáfrány aktív összetevői segítik feloldani a depressziós tüneteket.

6. Jó hatással van az emésztésre:

A sáfrány jótékony hatással van az emésztésre és görcsoldó anyag.

7. Sejtképződés és a sejtek helyreállítása:

A sáfrányban lévő kálium segíti a sejtképződést és a sejtek helyreállítását.

8. Szívbaj és vérnyomás:

A kálium segít a vérnyomás szabályozásában is és távol tartja a szívbajt.

9. Vérsejt képző:

A sáfrány vasat is tartalmaz, amely létfontosságú anyag a szervezet és a vér számára, mivel segít a hemoglobin felépítésében és hozzájárul a vörös vérsejtek termeléséhez.

10. Egészség:

A sáfrány olyan ásványi anyagokat tartalmaz, mint a kalcium, valamint találhatóak benne még vitaminok, proteinek, stb., így hozzájárul az egészség fenntartásához.

A sáfrány bőrre gyakorolt jótékony hatása

A sáfrányt nem csak az ételek elkészítéséhez használhatjuk exotikus íze és aromája miatt, hanem a szépségápolásban is, mivel kiváló hatással van a bőrre és a hajra.

11. Ragyogó bőr:

Ha szeretné, hogy bőre ragyogó és sima legyen, készítse el az alábbi arcpakolást:

•    Keverjen össze egy teáskanál őrölt szantálfát, 2-3 szál sáfrányt és 2 kanál tejet.
•    Mielőtt felvinné az arcpakolást, mossa meg az arcát és törülje meg egy törülközővel.
•    Vigye fel a keveréket, míg az arca nedves.
•    Alaposan masszírozza át a bőrét körkörös mozdulatokkal.
•    Hagyja a keveréket száradni 20 percig, majd öblítse le.
•    A legjobb eredmény elérése érdekében használja ezt az arcpakolást hetente egyszer.

12. Szép bőr:

Ha szeretné, hogy bőre szép legyen, kövesse az alábbi lépéseket:

•    Áztasson be tejbe néhány szál sáfrányt 2 órára.
•    Kenje a keveréket az arcára és a nyakára.
•    Néhány perc leteltével mossa le.
•    Rendszeresen használva a keveréket a bőre természetesen szép lesz.

Íme, egy másik keverék a természetesen szép bőrért:

•    Áztasson be napraforgómagot és sáfrányt tejbe, majd hagyja egy éjszakát állni.
•    Másnap reggel turmixolja össze a keveréket.
•    Vigye fel az arcára, hogy bőre szép és ragyogó legyen.

Bármikor hozzáadhatja a sáfrányt egy pohár tejhez, amelytől a bőre ugyancsak ragyogó lesz. A várandós nők gyakran fogyasztanak sáfrányos tejet, így a magzatnak szép bőre lesz, habár ez tudományosan nem bizonyított.

13. A pattanások és szépséghibák kezelése:

A sáfrány gombaölő hatású, ezért hatékonyan kezelhetőek vele a pattanások és a szépséghibák.

•    Keverjen össze 5-6 bazsalikomlevelet 10-12 szál sáfránnyal, és készítsen belőlük finom krémet.
•    Vigye fel a keveréket az arcára.
•    10-15 perc leteltével hideg vízzel mossa le.
•    Ezzel a keverékkel megszabadulhat a pattanásoktól.

A bazsalikomlevél elpusztítja a pattanásokért felelős baktériumokat. Ha pedig naponta kétszer sáfrányos tejjel keni be az arcát, a szépséghibáktól is teljesen megszabadulhat.

14. Fakó bőr:

•    Adjon egy teáskanál vízhez 2-3 szál sáfrányt, és hagyja egy éjszakát állni.
•    Másnap reggelre a víz sárgás színű lesz.
•    Adjon hozzá egy teáskanál tejet, 2-3 csepp olíva- vagy kókuszolajat, és egy csipet cukrot.
•    Mártson egy kis darab kenyeret a keverékbe és törölje át vele az arcát.
•    Hagyja fent 15 percig, amíg megszárad, majd mossa le.
•    Ez az arcpakolás felfrissíti a fakó bőrt és eltünteti a szem alatti sötét karikákat.
•    Ezenkívül serkenti a vérkeringést, így bőrradír hatású is. Ezáltal a bőr sima és ragyogó lesz.

15. Ragyogó arcbőr:

•    Adjon a mézhez néhány szál sáfrányt.
•    Masszírozza át az arcát a keverékkel.
•    Ezzel az arcpakolással serkenti a vérkeringést, mivel oxigént juttat a bőrbe.
•    Ha rendszeres használja, az arcpakolástól ragyogó lesz az arcbőre.

16. Tonik:

A sáfrány tonikként is használható, ehhez egyszerűen csak áztasson sáfrányt rózsavízbe és bőrradírozás után vigye fel a keveréket a bőrére.

17. Szebbé teszi az arcszínt:

•    Főzzön fél csésze vizet 10 percig.
•    Adjon hozzá 4-5 szál sáfrányt és 4 evőkanál tejport.
•    Vigye fel az arcára a keveréket, hagyja fent 10-15 percig, majd hideg vízzel mossa le.
•    Ezzel az arcpakolással szebbé tehető az arcszín.

18. Száraz bőr:

Ha a bőre száraz és fakó, készítsen arcpakolást sáfrány és citrom felhasználásával. A citrom mélyen tisztítja a bőrt, míg a sáfrány ragyogóvá teszi. 

•    Keverjen össze néhány csepp citromlevet egy kanál őrölt sáfránnyal.
•    Ha nagyon száraz a bőre, adjon hozzá néhány csepp tejet.
•    Készítsen belőlük krémet, majd vigye fel a keveréket az arcára.
•    Hagyja fent 20 percig, majd langyos vízzel mossa le.

19. Sáfrányos fürdővíz:

A sáfrányt a meleg fürdővízbe is szórhatja, csak hagyja ázni a vízben 20 percig. Ezzel természetes módon világosíthatja a bőrszínét.

A sáfrány hajra gyakorolt jótékony hatása

A sáfrány a hajra is pozitív hatással van, például serkenti a hajnövekedést.

20. Meggátolja a hajhullást:

Keverje össze a sáfrányt édesgyökérrel és tejjel, majd vigye fel a kopasz foltokra. Ezzel meggátolhatja a hajhullást és serkentheti a haj növekedését.

A sáfrány kiválasztása és tárolása:

•    Kiválasztás: A sáfrány az egyik legdrágább fűszer, ezért fontos a megfelelő minőség kiválasztása, hogy a pénze értékével egyenlő minőségű fűszert kapjon. A sáfrány egész évben beszerezhető, bármelyik boltban. Háromféle formával találkozhat a boltok polcain: sáfrány szállal, őrölt sáfránnyal és sáfrány porral.

A sáfrány szálat vagy port csak megbízható eladótól szerezze be. A sáfrány legyen gondoson becsomagolva, hogy ne érje se levegő, se fény. A nagyobb mennyiségű sáfrányt általában fa dobozban árulják.

A sáfrány vásárlásakor bizonyosodjon meg róla, hogy a fűszer egészen sötétpiros színű. A végük lehet narancssárgás, de különben egyszínűnek kell lenniük, sárga részek például nem lehetnek benne. Minél pirosabb a sáfrány, annál jobb minőségű. Ha a sáfrány vége nem narancssárgás, akkor az arra utal, hogy a sáfrány gyengébb minőségű, mivel megfestették. Ebből kifolyólag ne vásároljon olyan sáfrányszálat, amelyen fehér foltok és sárga részek találhatóak. A sáfrányszálak legyen kemények és könnyen szétmorzsolhatóak.

A sáfrány port a színe alapján nehezebb kiválasztani, mivel nagyobb a valószínűsége, hogy hamisítják vagy más anyagokat kevernek hozzá. Általában azonban világosabb színű, mint a sáfrány szál. Ha biztosan kiváló minőségű fűszert szeretne vásárolni, válasszon a megbízható márkától. Következő lépésként vizsgálja meg a sáfrány aromáját, amelynek erősnek és frissnek kell lennie. Az illata legyen édes, de ne kellemetlen.

Habár a sáfrány szál és őrölt formában is kapható a boltokban, érdemesebb a sáfrány szálakat előnyben részesíteni, mivel az őrölt fűszer kevesebb ideig áll el. Ezenkívül általában más anyagokkal keverik és nem olyan minőségű és ízű, mint a sáfrányszál. Alapvetően a sáfrány drága fűszer, ezért ha olcsóbb termékkel találkozik, kezdjen gyanakodni, mivel az valószínűleg rosszabb minőségű vagy hamisított fűszer.

•    Tárolás: A sáfrányt tárolja légmentesen zárható tartóban, például egy üvegben egy hűvös, sötét és száraz helyen.

A sáfrányt a legideálisabb 20 Celsius-fok és 40%-os páratartalom alatt tárolni, illetve nem tenni ki fénynek. Ha a sáfránypor egy kicsit összeállt, tárolás előtt lazítsa fel. Így könnyebben kezelhető lesz a sáfrány főzéskor. Habár a sáfrány több évig is elállhat (ha megfelelően tárolják), mégis tanácsos 2 éven belül elfogyasztani, mivel az idő előrehaladtával egyre jobban veszíteni fog az ízéből.

Felhasználási tippek (Főzes/fogyasztás):

A sáfrány egy sokféleképpen felhasználható fűszer, amely mind sós, mind az édes ételek ízét feldobja. Nem csak különleges ízű és aromájú, de az ételt is beszínezi egy kicsit. A recepttől függően használhat sáfrányszálat vagy –port. Ha sáfránnyal ízesíti az ételt és szeretné, hogy az étel ínycsiklandozóbban nézzen ki, használjon sáfrányszálat. Ha viszont a sáfrányt inkább az ételbe keverné, hogy ne legyen annyira nyilvánvaló, válassza a por formát. Alább találhat néhány főzési tippet, amelyekkel kihozhatja a maximumot ebből a fűszerből.

1. Ahelyett, hogy a sáfrányport boltban vásárolná, készítse el saját magának. Ehhez csak törje porrá a sáfrányszálakat egy mozsár segítségével. Ha a szálakat nehezen tudja összetörni a nedvességtartalmuk miatt, adjon hozzá egy kis cukrot, majd folytassa az eljárást.

2. Folyékony sáfrányt is készíthet, ehhez keverjen össze 3-5 teáskanál forró vizet őrölt sáfránnyal, és hagyja állni 5-10 percig. Egy üvegben tárolva néhány hétig áll el. A folyékony sáfrány elkészíthető tejjel, ecettel vagy borral is. 

3. Sáfrányos rizs:

•    Hideg vízbe áztassa be a rizst 30 percre.
•    A sáfrány szálakat forró vízbe áztassa be.
•    Közepes tűzön olvasszon egy kis vajat egy serpenyőben.
•    Adjon hozzá kardámomot, fokhagymát és fahéjat, majd folyamatosan kevergetve süsse meg.
•    Adja hozzá a hagymát és gyorsan süsse meg.
•    Ezután alacsony tűzön keverje bele a rizst.
•    Folyamatosan kevergetve hagyja párolódni 5 percig.
•    Öntsön hozzá forró húslevest és adja hozzá a sót és a sáfrányt.
•    Takarja le a fedővel, amíg el nem fövi a levét (körülbelül 40 perc).

4. Ízletes csirke sáfrányos-tejszínes szósszal:

•    A sült csirkét sózza, borsozza.
•    Bizonyosodjon meg róla, hogy a csirke vajban sült és szép aranybarna.
•    Szórja meg kakukkfűvel és babérlevéllel.
•    Adja hozzá a sáfrányt és a tejszínt.
•    Takarja le a fedővel és hagyja párolódni 25-30 percig, amíg a hús meg nem puhul.
•    Közben kóstolja meg a szószt, ha szükséges, még adjon egy kis sót, borsot hozzá.

5. A sós ételeken kívül a sáfrány desszertek elkészítéséhez is használható. 

6. A sáfránytea elkészítéséhez adjon 5-10 szál sáfrányt forró vízhez. A sáfrányos teának különleges íze és illata van.

A sáfrány tápanyagtartalma:

Körülbelül 100 gramm sáfrány 310 kilokalóriát, 65,37 gramm szénhidrátot, 11,43 gramm proteint, 5,85 gramm zsírt, valamint 3,9 gramm rostot tartalmaz. Ezenkívül található benne még 111 mg kalcium, 0,328 mg réz, 11,10 mg vas, 264 mg magnézium, és 28 mg mangán.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!