A vörösbor egészségre gyakorolt jótékony hatása
1. Védi a szívet:
A vörösbor megvédi a szívet a különböző betegségekkel szemben, mivel erős antioxidánsokat tartalmaz, amely meggátolják a zsír felgyülemlését az artériákban. Ezáltal megakadályozza a szívroham kialakulását.
A boltokban körülbelül 50 különböző féle vörösbor található, amelyek mindegyike más és más karakterű: más és más színűek, illatúak, ízűek és idősek, valamint különböző szőlőfajtából készültek.
2. Nyugodt alvás:
A vörösbor segíti a nyugodt alvást, mivel melatoninnak nevezett anyagot tartalmaz. A melatonin szabályozza a szervezet belső óráját, ezért már 50-100 ml fogyasztása elegendő lefekvés előtt a nyugodt alváshoz.
3. Csökkenti a koleszterinszintet:
A franciák sok vörösbort fogyasztanak az étrend részeként, valamint sajtot és telített zsírokat tartalmazó ételeket, de az anyagcseréjük mégis egészséges marad. Ez azért van így, mert a vörösbor csökkenti a koleszterinszintet és meggátolja a telített zsírok felgyülemlését a szervezetben.
4. Megfázás:
A vörösborban lévő bizonyos vegyületek megakadályozzák a megfázás kialakulását. A kutatók bebizonyították, hogy a vörösbor a megfázástól eldugult orra is jó hatással van, mivel segíti a könnyebb légzést.
5. Egészséges és ragyogó bőr:
A vörösbor antioxidánsokat tartalmaz, amelyek megvédik a bőrt és megakadályozzák a bőr öregedését. Emiatt a vörösbor hatékonyan használható arcpakolások hozzávalójaként.
6. Növeli az élettartamot:
Bizonyos természetes anyagokkal javítható az egészség és meghosszabbítható az élettartam – ilyen anyag például a vörösbor. A vörösbor növeli az élettartamot, ha rendszeresen, de mérsékelten fogyasztják.
7. Megakadályozza a rák kialakulását:
A vörösbor egy guercetinnek nevezett anyagot tartalmaz, amely meggátolja a tüdőrák kialakulását. Ezenkívül rezveratrol tartalma miatt csökkenti a mellrák kockázatát és a rákos sejtek növekedését is.
8. Szabályozza a vércukorszintet:
A vörösborban lévő rezveratrolnak számos pozitív hatása van, az egyik, hogy serkenti az inzulin kiválasztást a hasnyálmirigyekben, így csökkenti a vérben a glükóz szintet. Emiatt a vörösbor fogyasztásával megakadályozható a kettes típusú diabétesz kialakulása.
9. Erősebb fogak:
A vörösbor polifenolokat tartalmaz, amelyek erősítik a fogínyt és megakadályozzák a fogínygyulladást. Ezenkívül meggátolják a fogszuvasodást, mivel megerősítik a fogzománcot.
10. Gyulladásgátló:
A vörösborban lévő rezveratrolnak nevezett antioxidáns gyulladásgátló hatású, ezért védi a szervezetet a gyulladásos betegségek ellen. Ezenkívül serkenti az agyi folyamatokat, ezért az agy egészségesebb lesz, javul a memória, és nem alakul ki olyan betegség, mint a demencia.
A vörösbor bőrre gyakorolt jótékony hatása
A vörösbort évszázadok óta használják egészségügyi problémákra, a franciák például majdnem naponta isznak vörösbort, így egészségesek és fittek maradnak. Az egészségügyi hatásokon kívül azonban a vörösbor a bőrre is jó hatással van.
11. A boros arcpakolások egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, mivel nem csak felfrissítik a bőrt és ragyogóvá teszik azt, hanem a nap okozta barnaságot és a szépséghibákat is eltüntetik. Ezenkívül az arcpakolás öregedésgátló hatású is. A vörösbor nyugtatja és megfiatalítja a bőrt. Az arc megtisztítása után, a vörösboros arcpakolást keverje össze csipkebogyóval, vagy olyan gyümölcsökkel, mint az eper vagy a szőlő és adjon hozzá egy kis illóolajat. A keveréket vigye fel az arcára, majd 10 perc elteltével masszírozza át a bőrét. Később az arcpakolást hideg vízzel mossa le, mivel az összehúzza a pórusokat. Ha érzékeny bőre van, adjon a keverékhez egy kis rózsavizet.
12. A vörösborból bőrradír is készíthető. Ehhez keverjen össze egy evőkanál szőlőmagot és 1 evőkanál összetört szőlőszemet, valamint 2 evőkanál vörösbort. Használja az elkészült keveréket bőrradírként a testén és az arcán. Ez a keverék megszabadít az elhalt hámsejtektől és serkenti a vérkeringést, így a bőr egészséges marad.
13. A vörösborban nagy mennyiségben található olyan antioxidáns, mint a flavonoid, a rezveratrol és a tannin, amelyek jó hatással vannak a bőrre. Nem csak felveszik a harcot a szabadgyökökkel, de az öregedést is meggátolják, mivel helyreállítják a kollagén termelését és a rugalmas rostokat. Ezért aztán a ráncok kisimulnak tőlük és a megereszkedett bőr is újra feszesebb lesz. A vörösbor külső használatával elhalványíthatóak a ráncok, valamint kivilágosítja a pigmentált bőrt.
14. A vörösbor fertőtlenítő és gyulladásgátló hatású, ezért a vörös alkalmazásával eltüntethetőek a pattanások, valamint tisztulnak a pórusok, így nem alakulnak ki a jövőben pattanások. A vörösbor jó hatással van a zsíros és vegyes bőrre is.
15. Az egészséges arcért és arcpírért vigyen fel néhány csepp vörösbort az arcára, így az természetes, rózsás pírt kap.
16. A vörösbor gazdag aminosavakban, amelyek hozzájárulnak a bőr helyreállításához és megakadályozzák, hogy a káros napsugarak kárt tegyenek a bőrben. A reaktív oxigénes anyagok az UV sugarakkal együtt elpusztítják a sejteket és napégést okoznak. A vörösban lévő antioxidánsok azonban megvédik a bőrt a nap okozta károktól, így megakadályozzák a bőrrák kialakulását. Fontos azonban megjegyezni, hogy a vörösbor nem helyettesíti a naptejet.
17. A vörösbor fogyasztásával serkenthető az új sejtek létrejötte a bőr külső rétegeiben. Ezenkívül hidratálja a bőrt, így az fiatalosabb kinézetű, rugalmas és ragyogó lesz. Ha száraz bőre van, masszírozza át az arcát vörösborral, így nem csak táplálja, de hidratálja is a bőrét.
18. A tiszta és ragyogó bőrért masszírozza át az arcát vörösborral. A vörösbor ugyanis polifenolokat tartalmaz, amelyek meggátolják a sejtek oxidációját és a fakó arcbőrt ragyogóvá teszik. Kenjen vörösbort az arcára, majd gyengéden masszírozza a bőrébe 10 percig. Hagyja fent 15 percig, majd mossa le. Az elhalt hámsejtek eltávolításához keverjen össze vörösbort 2 evőkanál zabkásával, és masszírozza be vele a bőrét. Ettől a keveréktől a bőre tiszta és természetesen ragyogó lesz.
19. A vörösbor tonikként is használható, így bőre tiszta, puha és rugalmas marad. Ehhez áztasson egy vattakorongot vörösborba, majd kenje fel a bort a bőrére. Hagyja fent 30 percig, majd mossa le.
20. A vörösbor az arcszínt és kivilágosítja. Ehhez verjen fel 1 tojást és adjon hozzá 5 evőkanál vörösbort, 2 evőkanál mézet, majd mégegyszer jól verje fel a keveréket. Vigye fel az arcára, és hagyja fent 20 percig, végül langyos vízzel mossa le. A tojást joghurttal is helyettesítheti.
A vörösbor hajra gyakorolt jótékony hatása
21. A hosszú, selymes és fényes hajért készítsen vörösboros hajpakolást. Először samponnal mosson hajat és használjon kondicionálót, majd végül vörösborral öblítse le a haját, így az dús és gyönyörű lesz.
22. A vörösborban található rezveratrol megakadályozza a hajhullást. Megszünteti a gyulladást és meggátolja a sejtek pusztulását, így megakadályozza a hajhullást és serkenti a haj növekedését.
23. Fogyasszon naponta egy pohár vörösbort, így serkenti a vérkeringést és erősíti az ereket a fejbőrben. Ezáltal megszabadulhat a korpásodástól és a viszkető fejbőrtől.
A vörösbor kiválasztása és tárolása:
A megfelelő tárolás segítségével a bor megőrzi a minőségét, színét, ízét és illatát. Alacsony alkoholtartalma miatt a bor könnyen romlik, ezért speciális figyelmet kell szentelni a tárolására. A vörösboros üvegeket inkább az oldalukon tárolja, ne felállítva, mivel így biztosítja, hogy a dugó megfelelő állapotban maradjon és a bor ne oxidálódjon és romoljon meg.
Az általános vélekedés szerint a bor íze az évek múlásával egyre jobb lesz, de ez nem minden borra igaz, mivel a vörösborok legtöbbjét azonnali fogyasztáshoz készítették. Ezek a borok nem lesznek finomabbak az idő múlásával, ezért 1-2 hónapon belül el kell őket fogyasztani. A vörösbor íze egyre jobb lesz az évek előrehaladtával, de ezt csak megfelelő tárolással lehet elérni.
A vörösbort ne tegye ki napsugaraknak, sem erős, fluoreszkáló fénynek, mivel még az is ronthat a bor minőségén. A bort általában sötét palackokban tárolják, mivel így kevesebb fény éri, de ez sem védi meg teljesen a bort, mivel egy kis fény még így is keresztüljuthat az üvegen. Ezért aztán a bort tárolja dobozban vagy konyharuhába csomagolva.
Ezenkívül tartsa távol a vegyszerektől, és más háztartási anyagoktól, mivel a dugó szivacsos szerkezetű és könnyen elnyeli a szagokat, így rontja a bor ízét és illatát. A vörösbort tárolhatja borospincében is, így minél nagyobb adagot tehet el. A bort nem érheti rezgés, mivel az felkavarja azokat az anyagokat, amelyek a bor „éréséért” felelősek.
A bor minőségének és érésének egyik legfontosabb része a tárolási hőmérséklet. A bort 10-18 Celcius fok között szolgálja fel, mivel sem alacsonyabb, sem magasabb hőmérsékleten nem élvezhető igazán a bor íze.
Ha felbontotta, a bort 2-3 napon belül fogyassza el, mivel a bort érő oxigén ront a bor minőségén. Ezalatt a bort tárolhatja hűtőben, de fogyasztás előtt vegye ki, hogy a bor felmelegedhessen a megfelelő hőmérsékletre, majd szervírozza ovális, tojás-alakú poharakban.
A vörösbor felhasználása:
A vörösbor használható főzéshez, pácoláshoz és ízesítéshez. Az ételekhez adott bor felerősíti az étel ízét és aromáját. A főzésnél figyeljen a hozzáadott bor mennyiségére: az íz fokozásához használjon kis, de kiadós mennyiséget a vörösborból. Tálalás előtt már ne adjon bort az elkészült ételhez: legalább 10 perccel az étel elkészülte előtt adja hozzá, és párolja egy kis ideig.
A vörösbort általában ízesítéshez használják desszerteknél, a hús párolásánál és a szószok elkészítésénél.
Bármilyen vörösbor használható főzéshez.
A vörösbor fogyasztásában a mértékletesség a kulcs, ezért fél-egy pohár vörösbornál sose fogyasszon naponta többet.