Hányszor hallotta már a tanácsot, hogy éljen kiegyensúlyozottan és egészségesen? És hányszor hágta már át ezt és választotta a „könnyebb utat”? Egészségünkhöz és sugárzó megjelenésükhöz hozzá tartozik az is, hogy vigyázunk veséinkre, hiszen a vesék megbetegedései más súlyos, pl. keringési problémákhoz vezethetnek. Szerencsére ismerünk néhány olyan szupertáplálékot, mely hozzájárul a vesék egészséges működéséhez. 

Ezek a szupertáplálékok antioxidánsokban gazdagok, amik kedvező hatással vannak a krónikus vesebetegségekre.  

A vesék betegségét először a „doktorok doktora” Paracelsus írta le 1530-ban, amikor a fehér vizeletről értekezett (Vizeletben a tej címmel, említve hogy az ilyen vizelthez cseppentett ecetsav hatására a fehér, túrószerű anyag kiválása figyelhető meg. Ez volt a fehérje vizelés első leírása. Az 1800-as években Richard Bright már a vese betegségeit, mint "vízi betegség" taglalja).

Nézzük meg, melyek az általunk ismert legjobb vese támogató ételek.

1, Pirospaprika, kaliforniai paprika

A paprika kiváló táplálék a vesék részére, hiszen káliumtartalma alacsony, C, B6, A vitaminban, folsavban és rostokban gazdag. A piros színű paprikák likopint tartalmaznak, ez a vegyület pedig védelmet nyújt bizonyos rákos betegségekkel szemben. Számos ételhez adhatunk paprikát, de akár önmagában is fogyaszthatjuk.

2, Káposzta

A káposzta a keresztesvirágzatú zöldségek családjába tartozik, számos értékes fitotápanyagot tartalmaz, többek között K, B6 és C vitamint és folsavat. A káposzta véd a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben, valamint csökkenti a rák kialakulásának kockázatát.

3, Karfiol

A karfiol egy igen vesebarát szupertáplálék, C vitaminban, folsavban és rostban gazdag. Számos olyan vegyületet is tartalmaz, melyeknek fontos szerepük van a méreganyagok semlegesítésében, a máj működésének támogatásában. 

4, Fokhagyma

A fokhagyma csökkenti a krónikus gyulladásokat a szervezetben, valamint a vér koleszterinszintjét is mérsékli. Antioxidánsokban gazdag és vérhígító hatású.

5, Hagyma

A hagyma (vöröshagyma, lilahagyma) világszerte népszerű étel, flavonoidokban, pl. kvercetinben igen gazdag. A kvercetin csökkenti a szívbetegségek, valamint a rák kialakulásának kockázatát. A hagyma vesebarát, mivel káliumban szegény. A benne található króm segíti a zsírok, fehérjék és szénhidrátok metabolizmusát. 

6, Alma

Az alma kiváló rostforrás és gyulladáscsökkentő. Csökkenti a rossz koleszterin szintjét a vérben, megakadályozza a székrekedést, véd a rákkal és szívbetegségekkel szemben is. Az alma szintén vesebarát gyümölcs, nyersen és főzve, sütve is fogyasztható. 

7, Tőzegáfonya

A tőzegáfonya segít megelőzni a húgyúti fertőzéseket, savanyítja a vizeletet, ez által távol tartja a baktériumokat a húgyhólyagtól. A rák és szívbetegségek megelőzésében is fontos szerepe van.

8, Kék áfonya

A kék áfonya antocianidinekben és más antioxidánsokban is gazdag. Tápanyagtartalma magas, csökkenti a gyulladásokat, vitaminokat és rostokat tartalmaz. A csontok erősítésében is meghatározó szerepe van. 

9, Málna

A málna természetes antioxidánsokban gazdag, semlegesíti a káros szabad gyököket. Antocianidineket, mangánt, folsavat, C vitamint és rostokat tartalmaz.

10, Eper

Az eper szintén egy antioxidáns bomba, mely támogatja a szív és vesék egészséges működését.

11, Meggy

A meggy kiváló vesetámogató étel, antioxidánsokat és más fontos fitotápanyagokat tartalmaz, csökkenti a krónikus gyulladásokat.

12, Olíva olaj

Az olíva olaj csökkenti a rák és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A benne lévő olajsav, polifenolok és antioxidánsok csökkentik a gyulladásokat, segíti a vese működését.

Láthatjuk, hogy valamennyi felsorolt vesevédő tápanyag fehérjékben igen szegény. A vesék működési egységei a nefronok. A két vesében kb. egymillió található. A nefronok pusztulását a fehérjedús étrend elősegíti, mert a nefron egyik legfontosabb részén a glomerulusban  megemeli a vér nyomását, ami a glomerulus és következményes nefron pusztulással jár. Napi 0,8g/tskg fehérje bevitele bőven elegendő (ha az esszenciális aminosavakban gazdag), de vesebetegekben ez akár 0,5g/tskg-ra is lecsökkenthető. Előfordulhat, hogy a veséken át túl sok fehérjét veszít a beteg, akkor kiszámoljuk egyénre pontosan, hogy neki mennyi fehérjére van szüksége naponta.

 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!