Tudta, hogy a petrezselyemben több C-vitamin van, mint a citromban? És azt, hogy a metélőhagyma vastartalma nagyon magas? Azt hogy a kakukkfű télen is megtartja lombját, illatát és ízét is? Hogy a zsálya, az izsóp télen is zöldül és ekkor is megőrzi ízét, zamatát? A petrezselyem vízhajtó hatású, de a babhéj tea még erősebb vízhajtó hatással bír. A kerti zsázsa erős antibiotikus hatása mellett igen sok C-vitamint is tartalmaz. Az endivia és a cikória minden epebetegnek ajánlott kis mennyiségben minden nap. Az uborkalé csökkenti a lázat, kiváló enyhe vízhajtó, a kalória tartalma minimális, így fogyókúrákban nélkülözhetetlen.

Ha borecettel meglocsoljuk az uborkát, sokkal könnyebben emészthető, mint nyersen. 

Mindenféle retek a máj és epebajok gyógyszere, főleg a besűrűsödött epe okozta bántalmak kezelésére ajánlott. Az epekövességben szenvedők azonban már kerüljék a használatát, mert epegörcsöt provokálhat. 

A nyers céklát lereszelve és reszelt zöldalmával keverve (dupla mennyiségű almával) kiváló immunrendszerünket támogató koktélhoz jutunk. A céklalé még jól keverhető sárgarépa lével, és kimerültség, fáradtság esetén minden „energia italt” messze felülmúl és  roppant egészséges is. 

A két rész alma és egy rész reszelt vöröskáposzta szintén kiváló. 

A sárgarépa a főzés során nem veszti el A-vitamin tartalmát, sőt, ez a vitamin sokkal jobban hozzáférhető lesz számunkra, mint nyers állapotában. 

A céklát soha ne keverjük zöld fűszernövényekkel. 

A burgonya főzőlevét soha ne öntsük ki, mert telis tele van vassal, káliummal, mésszel és foszforral. 

A spenót A vitamin tartalma kiemelkedő, és vasat is tartalmaz, de koránt sem olyan sokat, mint azt még pár évtizede gondolták. 

A hagymafélék a sütés és a párolás során sem vesztik el értékes hatóanyagaikat. 

Negyven év felett minden nap egy csésze zöldséglé elfogyasztása erősen ajánlott. 

Ugyancsak negyven év feletti férfiaknak ajánlott naponta 3dl paradicsomlé, egy evőkanálnyi tökmagolaj rendszeres fogyasztása is. Ha a paradicsomlébe kerül 3-4 aprított bazsalikom levél, úgy még jobb lesz az íze és a hatása is. 

A kisvirágú füzike teából hatvan év feletti férfiaknak napi egy csészényi ajánlott.

A mángold még értékesebb, mint a spenót és az íze is jobb. Kár hogy nem nagyon használjuk ételeinkbe. 

Minden kertben nélkülözhetetlen a kapor. Egynyári növény, minden évben újra kell ültetni, de friss kaporral készült kovászos uborkánál, semmi nem jobb a kánikulában. Az uborka levét is meg kell inni.

A citromfű szinte egész évben fogyasztható. Naponta 3-4 frissen tépett levelet célszerű elrágcsálni. 

A friss rozmaring ágat a tenyerek közt dörzsölve kiváló illatú és hatású olajat nyerhetünk amit egy két percig célszerű belélegezni. 

A lestyán önmagában nem jó ízű, de húslevesben nélkülözhetetlen. 

A zöld paradicsom nyersen mérgező, erre figyelmeztetni kell a gyerekeket. 

A levendula olaja vetekszik a rozmaring olajával, a tenyéren szétmorzsolni és szagolgatva tisztítja a légutakat. A közhiedelemmel ellentétben a levendula íze egyáltalán nem jó, tele van szaponinokkal ezért szappan ízű. Tehát italba, ételbe csak nagyon kevés kerüljön. A levendula fesztiválokon sokszor megszegik ezt a szabályt, és rémes ízű levendula szörppel kínálgatják a vendégeket.

Az áztatott csipkebogyó tea (egy marék egy liter vízben fél napig áztatva) és kevés citrommal ízesítve a világ egyik legegészségesebb itala. Ne gyűjtsük a csipkebogyót út menti ágakról, mert a kipufogó gázok, ártalmas anyagok lerakódnak rajta. Ez igaz a bodzára is.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!